Atrakcje w GlasgowSzkocja

Queen’s Park – najpiękniejszy park w Glasgow?

queens park najpiękniejsze parki w Glasgow

Queens Park to jeden z najpiękniejszych o ile nie najpiękniejszy park w Glasgow. Wizyta w tym miejscu to doskonała okazja aby odpocząć od gwaru miasta, zobaczyć szare wiewiórki oraz podziwiać panoramę największego szkockiego miasta.

Kilka lat temu mieszkaliśmy w okolicy przez kilka miesięcy. Bardzo chętnie wpadaliśmy tutaj na spacer. Zwłaszcza jeśli mieliśmy weekend wolny od pracy. Nadal bardzo chętnie odwiedzamy Queen’s Park. Dlaczego? O tym dowiecie się w dzisiejszym wpisie.

Queen's Park - najpiękniejszy park w Glasgow
2015 rok. Nasz pierwsza wspólna fotka w Queen’s Parku.

Queen’s Park to jeden z wielu parków w południowej części Glasgow. Znajduje się on pośród kliku dzielnic –  Battlefield, Crosshill, Crossmyloof, Govanhill, Langside, Shawlands and Strathbungo. Z centrum miasta można dojechać do niego w ciągu kilkunastu minut.

Queen’s Park – historia w skrócie

W dawnych czasach okolice te należały do rodziny Maxwell, którzy byli także w posiadaniu terenów aktualnie znanych jako Pollok Country Park. W 1877 roku park został przekazany władzom Glasgow. W późniejszych czasach, wraz ze wzrostem zagęszczenia ludności w południowej części miasta nastąpił rozwój South Side Parku (wtedy znany był pod taką nazwą). Autorem projektu był Sir Joseph Paxton, który zaprojektował wcześniej parki w Londynie a także Liverpoolu. Oryginalne plany zostały nieco zmodyfikowane, jednak wkrótce został on oddany do użytku miejscowej ludności. Przyjął on nazwę Queen’s Park na cześć Marii, Królowej Szkotów (Mary Queen of Scots).

Queen's Park - najpiękniejszy park w Glasgow

Queen’s Park – jeden z najpiękniejszych parków w Glasgow 

Aktualnie Queen’s Park to jeden z najpiękniejszych parków w Glasgow. Pozostałe możecie podejrzeć w naszym wpisie – Najpiękniejsze parki i ogrody w Glasgow – nasze TOP10.  Każdego dnia jest on odwiedzany przez mnóstwo ludzi, którzy znajdują tam odrobinę wytchnienia od hałasu i gwaru dużego miasta. Kilka kilometrów ścieżek wokół parku sprzyja aktywnemu spędzaniu czasu – długim spacerom, bieganiu czy jeździe na rowerze. Queen’s Park jest także bardzo ciekawą atrakcją w okresie zimowym. Liczne górki w parku przyciągają ludzi, którzy chcieliby pozjeżdżać na sankach bez wyjeżdżania poza miasto (śnieg w mieście to prawdziwe święto).

W parku znaleźć można korty tenisowe boiska do piłki nożnej. 

E-Book
Queen's Park - najpiękniejszy park w Glasgow

Dlaczego warto odwiedzić Queens Park?

Znajdujące się w środku parku wzgórze jest jednym z najpiękniejszych punktów widokowych w Glasgow. Z flagpole można zobaczyć panoramę miasta oraz wyróżniający się na pierwszym planie Kościół Queen’s Park Baptist Church na tle gór Campsies (charakterystyczny szczyt to Dumgoyne). Przy dobrej pogodzie można rozpoznać także kilka charakterystycznych budynków w największym szkockim mieście – Uniwesytet w Glasgow, Kelvingrove Art Gallery and Museum czy Finniestion Crane.

Queen's Park - najpiękniejszy park w Glasgow
Queen's Park - najpiękniejszy park w Glasgow
Queen's Park - najpiękniejszy park w Glasgow

Jak w większości parków w Glasgow także i tutaj spotkać można szare wiewiórki. Podrzucimy Wam małą poradę. Warto zabrać ze sobą paczkę orzeszków ziemnych.

Queen's Park - najpiękniejszy park w Glasgow
Szara wiewiórka w Botanic Gardens w Glasgow

Queen’s Park dla fanów Outlandera

Zdjęcia do piątego sezonu Outlandera odbyły się w Queen’s Parku. W odcinku 5.5 – Perpetual Adoration rozmowa Claire i Bree miała miejsce w tym miejscu (na widocznych na zdjęciu schodach).

Queen's Park - najpiękniejszy park w Glasgow Outlander

Zwiedzanie Queen’s Parku w Glasgow – informacje praktyczne

Jak dojechać do Queens Parku?

Pomoże Wam w tym niezawodna aplikacja Rome2rio, z której zawsze korzystamy w trakcie naszych podróży. W bardzo prosty sposób wyszukacie aktualne połączenia wraz z cennikiem. Sprawdź także pozostałe aplikacje przydatne w podróży – Aplikacje niezbędne w podróży – TOP 20+.

Gdzie zaparkować samochód? 

W okolicach Queen’s Parku z tego co nam wiadomo nie ma oficjalnego parkingu. Zawsze zostawiamy samochód w okolicznych uliczkach (bezpłatny parking). Znajdziecie je na przykład tutaj – lokalizacja w Google Maps.

Queen's Park - najpiękniejszy park w Glasgow

Co jeszcze warto zobaczyć w Glasgow?

Glasgow jest bardzo ciekawym miastem. Jeśli chcielibyście odkryć je nieco dokładniej to mogę polecić Wam Glasgow City Chambers, Kelvingrove Art Gallery and Museum, Riverside Museum, Uniwersytet w Glasgow a także kilka ciekawych parków – Botanic Gardens, Linn Park, Pollok Country Park. Przygotowaliśmy największy polskojęzyczny Przewodnik po Glasgow, w którym znajdziecie mnóstwo inspiracji do zorganizowania własnej podróży a także praktyczne wiele praktycznych informacji.

Zajrzyj do naszego Przewodnika po Glasgow

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dwie osoby – jeden świat!


Wiecznie Wolni

Na blogu pokazujemy świat widziany naszymi oczami! Opowiadamy o naszych przygodach. Dzielimy się odczuciami dotyczącymi ludzi i smaków. Przedstawiamy miejsca, które zobaczyliśmy. Witajcie w naszym podróżniczym świecie!

Related Articles

Najpiękniejsza droga widokowa w Szkocji – Road Trip North Coast 500
North Coast 500Szkocja

Najpiękniejsza droga widokowa w Szkocji – Road Trip North Coast 500

Podczas naszej podróży po Szkocji mieliśmy okazję odkryć niezwykłe piękno i bogactwo...

West Highland Way w Szkocji trekking wędrówka
Atrakcje nad Loch LomondNatura w SzkocjiSzkocja

West Highland Way – najpiękniejszy szlak długodystansowy w Szkocji

West Highland Way to najpiękniejszy, długodystansowy szlak w Szkocji. Wędrówka rozpoczyna się...

edynburg zwiedzanie atrakcje co zobaczyć
EdynburgSzkocja

Edynburg – jak spędzić weekend? Atrakcje – co zobaczyć?

Edynburg to stolica Szkocji i miasto, w którym warto spędzić weekend. Znane...

EdynburgSzkocja

Wojtek – niedźwiedź, który został żołnierzem

Okres II wojny światowej pełen jest niesamowitych historii. Z pewnością jedną z...