Reykjavik – stolica inna niż wszystkie

Reykjavik to stolica inna niż wszystkie! Dlaczego? Większość popularnych miast zalewana jest masą turystów, którzy nieświadomi negatywnych skutków zaśmiecania środowiska wyrzucają papierki, butelki, puszki dosłownie wszędzie.

reykjavik restauracja rok

W Reykjaviku jak i w całej Islandii panuje ład i porządek a ludzie dbają o swój kraj co udziela się również turystom (pewnie nie wszystkim). Pamiętaj! Jeśli wniosłeś pełne wynieś puste! 😁

reykjavik troll

Przeczytaj także – Lizbona atrakcje – co warto zobaczyć?

reykjavik nowoczesne budynki

Poza czystością miasto to zaimponowało nam swoim niepowtarzalnym klimatem, mnóstwem kolorowych restauracji, kawiarni czy sklepów.

reykjavik kolorowe restauracja i kawiarnie
reykjavik street art kawiarnia
reykjavik kiki bar

Dodatkowo na każdym kroku spotkać można murale, które dodają uroku bocznym uliczkom.

reykjavik street art mural
reykjavik verslun wiązanie krawata
reykjavik street art mural
reykjavik letters for santa

W Reykjaviku działa sklep, w którym przez cały rok kupić można Bożonarodzeniowe dekoracje a także wysłać list do Mikołaja.

Reykjavik atrakcje – co warto zobaczyć?

Hallgrímskirkja

Hallgrímskirkja reykjavik

Kościół ten jest najbardziej charakterystycznym budynkiem w Reykjaviku. Wznosząca się na wysokość 73 metrów Hallgrímskirkja widoczna jest z praktycznie każdego miejsca w mieście. Z wieży kościoła podziwiać można panoramę miasta.

Hallgrímskirkja reykjavik islandia

Harpa

Tuż przy porcie znajduje się bardzo charakterystyczny budynek – Harpa. Fasada budynku ma na celu nawiązanie do kolumn bazaltowych, które są charakterystyczne dla pejzażu Islandii.


Zapraszamy również na nasz Instagram gdzie codziennie relacjonujemy nasze podróże i zarażamy chęcią do odkrywania świata. Na pewno Ci się spodoba też na naszym kanale YouTube, na którym znajdziesz Vlogi z różnych zakątków świata!

Wiecznie Wolni Instagram Wiecznie Wolni Facebook Wiecznie Wolni YouTube


harpa islandia

Sun Voyager

Sólfar bo tak nazywana jest ta masywna rzeźba w języku islandzkim, została wykonana w 1990 roku przez Jóna Gunnara Árnasona. Sun Voyager opisywany jest jako łódź marzeń.

sun voyager islandia reykjavik rzeźba

Tjörnin

Staw miejski w samym centrum miasta.

Laugarvegur

Laugarvegur to główna ulica w mieście. Znajduje się przy niej mnóstwo kolorowych restauracji, budynków czy murali.

Reykjavik restauracja
reykjavik public house restauracja
reykjavik street art mural

Co warto wiedzieć o Reykjaviku?

Reykjavik czyli najdalej wysunięta na północ stolica na świecie zamieszkiwana jest przez ponad 120 tysięcy Islandczyków czyli 1/3 całej populacji kraju. Przy okazji jest to jedno z najczystszych i najbezpieczniejszych miast świata.

reykjavik ciekawostki

W Reykjaviku wydaje się najwięcej na świecie książek oraz gazet w przeliczeniu na mieszkańca. Pierwsza drukarnia powstała w 1844 roku a uniwersytet Háskóli Íslands (Uniwersytet Islandzki) w 1911 roku.

reykjavik maskonury puffin

Warto także wspomnieć o tym, że w Reykjaviku nie ma żadnego McDonalda.


Jeśli spodobało Ci się na naszej stronie a treści, które przygotowaliśmy pomogły Ci w organizacji wyjazdu lub do niego zainspirowały to możesz postawić nam kawę, która doda nam energii do tworzenia nowych i ciekawszych artykułów, które być może przydadzą Ci się w przyszłości.

Poświęcamy mnóstwo czasu i wkładamy mnóstwo energii aby przygotować wartościowe wpisy dlatego smaczną kawusię zawszę chętnie strzelimy.

Naciśnij przycisk poniżej!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

1 komentarz do “Reykjavik – stolica inna niż wszystkie”

Dodaj komentarz