Rezerwat Kuźnik w Pile – mało znane miejsca w Wielkopolsce

To już trzecia część serii, w której pokazujemy Wam atrakcje w północnej Wielkopolsce. Tym razem zabieramy Was na spacer na zlokalizowanym w Pile Rezerwacie Przyrody Kuźnik. Piękne leśne tereny oraz niesamowite Jezioro Rudnickie zachęcają do aktywnego spędzania czasu.

Miejsce to jest nam bardzo dobrze znane, w poprzednich latach byliśmy tam wielokrotnie ale trzeba przyznać, że to właśnie w odsłonie jesiennej prezentuje się najpiękniej.

Na początek standardowo zapraszamy Was do obejrzenia krótkiego vloga ze zwiedzania!

Gdzie znajduje się Rezerwat Przyrody Kuźnik?

Rezerwat Przyrody Kuźnik znajduje się w północnej części Wielkopolski, w granicach Piły.

Spacer można rozpocząć na darmowym parkingu tuż obok ruchliwej drogi S10. Dokładną lokalizację znajdziecie tutaj – Rezerwat Kuźnik. W razie braku dostępności wolnych miejsc parkingowych można zaparkować po drugiej stronie drogi, na brzegu Zbiornika Koszyce. Tuż obok znajduje się duża mapa oraz kilka tablic informacyjnych. Warto zrobić sobie zdjęcie telefonem aby móc do niej wrócić w każdym momencie.

Rezerwat Kuźnik w Pile - mało znane miejsca w Wielkopolsce
Rezerwat Kuźnik w Pile - mało znane miejsca w Wielkopolsce

Skąd wzięła się nazwa Kuźnik? Pochodzi ona od działającej w dawnych czasach okolicznej kuźnicy, w której wydobywano rudę darniową zawierającą żelazo.

Polecam wybrać się na spacer zielonym szlakiem o długości około 5 kilometrów. W początkowym etapie prowadzi on brzegiem Jeziora Rudnickiego – tutaj ścieżka prowadzi przez podmokłe tereny a miejscami ustawione są „prowizoryczne” kładki, które trochę ułatwiają spacer. Warto mimo wszystko zabrać porządne buty trekkingowe aby móc komfortowo wędrować.

Rezerwat Kuźnik w Pile - mało znane miejsca w Wielkopolsce
Rezerwat Kuźnik w Pile - atrakcje w Wielkopolsce

Następnie ścieżka prowadzi delikatnie pod górę. Kilkadziesiąt solidnych schodków prowadzi na niewielkie wzniesienie gdzie znajduje się kilka ławek, na których można wypocząć. Tam też można zapoznać się z kilkoma tablicami informacyjnymi, z których każdy zainteresowany może dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat lokalnej fauny i flory.


Zapraszamy również na nasz Instagram gdzie codziennie relacjonujemy nasze podróże i zarażamy chęcią do odkrywania świata. Na pewno Ci się spodoba też na naszym kanale YouTube, na którym znajdziesz Vlogi z różnych zakątków świata!

Wiecznie Wolni Instagram Wiecznie Wolni Facebook Wiecznie Wolni YouTube


Rezerwat Kuźnik w Pile - atrakcje w Wielkopolsce
Rezerwat Kuźnik w Pile - atrakcje w Wielkopolsce

Następnie po kilkuset metrach trzeba zejść w dół po kolejnych schodach i wrócić na brzeg Jeziora Rudnickiego. Nie ma obaw, ścieżka jest bardzo dobrze oznaczona i wszystkie znaki są dobrze widoczne (można ich wypatrywać na drzewach). Bardzo ciekawym punktem jest „Kładka nad strumieniem w rezerwacie Kuźnik„.

Rezerwat Kuźnik w Pile - atrakcje w Wielkopolsce
Rezerwat Kuźnik w Pile - co warto zobaczyć w Wielkopolsce

Po pokonaniu kolejnego wzniesienia znanego jak Cygańska Górka ścieżka prowadzi w kierunku małych, skrytych wśród lasu jeziorek. Jeśli nadal zastanawiacie się czy warto odwiedzić Rezerwat przyrody Kuźnik to mogę powiedzieć Wam, ze jest to jedna z najlepiej zorganizowanych leśnych ścieżek jakie miałem okazję odwiedzić. Dodatkowo te piękne widoki, potężny las i mnóstwo ciszy i spokoju sprawiają, że bardzo chętnie wracam w te piękne okolice. To jak namówiłem Was?

Rezerwat Kuźnik w Pile - co warto zobaczyć w Wielkopolsce

Na terenie Rezerwatu Przyrody Kuźnik znajdują się cztery jeziora. Największym z nich jest wcześniej już wspomniane Jezioro Rudnickie, którego powierzchnia wynosi 23,26 hektary. Pozostałe to Kuźniczek (0,03 hektara), Kuźnik Mały (1,68 hektara) i Kuźnik Duży (1,08 hektara).

Rezerwat Kuźnik w Pile - co warto zobaczyć w Wielkopolsce
Rezerwat Kuźnik w Pile - co warto zobaczyć w Wielkopolsce
Mały Kuźnik, Duży Kuźnik i Zbiornik Koszyce
Rezerwat Kuźnik w Pile - co warto zobaczyć w Wielkopolsce
Jezioro Rudnickie, Jezioro Zalew i Zbiornik Koszyce

Okoliczne lasy zamieszkiwane są przez sarny, jelenie, dziki, lisy, wydry i kuny leśne. Wśród ptaków spotkać można tutaj zimorodka, sowę uszatą, dzięcioła, drozda śpiewaka, remiza, jastrzębia czy myszołowa. Niestety nam udało się spotkać tylko i wyłącznie komary!

Rezerwat Przyrody Kuźnik – założenie i historia

Już w 1926 roku doceniono niezwykle walory przyrodnicze tego miejsca. Niemieckie władze za namową Richarda Frasego utworzyły na tych terenach rezerwat przyrody. Ochroną objęto trzy jeziora – Kuźniczek, Kuźnik Mały i Kuźnik Duży a także znajdującą się tuż obok Cygańską Górkę.

Rezerwat Kuźnik w Pile - co warto zobaczyć w Wielkopolsce
Rezerwat Kuźnik w Pile - co warto zobaczyć w Wielkopolsce

Kolejna ważna data w historii Kuźnika to 31 października 1959 roku. Na mocy Zarządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego reaktywowano Rezerwat Przyrody Kuźnik włączając w jego tereny Jezioro Rudnickie. Aktualnie obszar objęty ochroną obejmuje ponad 96 hektarów.

Co warto zobaczyć w okolicy – północna Wielkopolska?

W niedalekiej okolicy znajduje się kilka ciekawych miejsc. Jednym z nich są rychlickie jeziora – Wygoda, Szczupacze i Karpie. Możesz o nich przeczytać na naszym blogu we wpisie – Rychlik – ukryta perełka na północy wielkopolski.

Ścieżka nad Bukówką - co warto zobaczyć w Wielkopolsce
Ścieżka nad Bukówką w okolicach Trzcianki

Kolejnym równie ciekawym miejscem na mapie Wielkopolski jest Ścieżka nad Bukówką, gdzie można wybrać się na spacer wśród pomników przyrody takich jak 400 letni dąb Wojtek.


Jeśli spodobało Ci się na naszej stronie a treści, które przygotowaliśmy pomogły Ci w organizacji wyjazdu lub do niego zainspirowały to możesz postawić nam kawę, która doda nam energii do tworzenia nowych i ciekawszych artykułów, które być może przydadzą Ci się w przyszłości.

Poświęcamy mnóstwo czasu i wkładamy mnóstwo energii aby przygotować wartościowe wpisy dlatego smaczną kawusię zawszę chętnie strzelimy.

Naciśnij przycisk poniżej!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz