Ameryka PółnocnaMeksyk

Rio Lagartos – flamingi, krokodyle i Las Coloradas

Rio Lagartos krokodyle flamingi i Las Coloradas

Nasza podróż po Meksyku pełna jest niezapomnianych wrażeń. Z pewnością na długo w naszej pamięci pozostanie wizyta w malutkiej wiosce rybackiej – Rio Lagartos. To co przeżyliśmy i zobaczyliśmy na miejscu przerosło nasze oczekiwania.

Choć nie planowaliśmy tu przyjechać to nie żałujemy ani chwili spędzonej w tym niesamowitym miasteczku. Dla miłośników przyrody takich jak my na pewno jest to miejsce wyjątkowe.

atrakcje w Rio Lagartos co warto zobaczyć
Okoliczne lasy namorzynowe.
atrakcje w Rio Lagartos co warto zobaczyć

Mała wioska rybacka na północy Jukatanu

Rio Lagartos jeszcze kilka lat temu było małą wioską rybacką. Mieszkańcy utrzymywali się głównie z połowu ryb. W ostatnim czasie miasteczko zyskuje popularność dzięki lokalnemu rezerwatowi przyrody a szczególnie żyjącej w niej całkiem sporej kolonii różowych flamingów. Oczywiście poza tymi pięknymi ptakami można spotkać wiele innych gatunków – pelikany, czaple śnieżne, kormorany, rybołowy, czarne jastrzębie, fregate wielką czy mewę karaibską.

atrakcje w Rio Lagartos co warto zobaczyć
Port w Rio Lagartos widziany z łodzi.

Najlepszym rozwiązaniem aby podziwiać niewątpliwe piękno lokalnej przyrody jest rejs o wschodzie słońca. Wszystko to w ciszy i spokoju, bez tłumów turystów, które można spotkać w Chichén Itzá. Brzmi interesująco?

atrakcje w Rio Lagartos co warto zobaczyć
Port podczas zachodu słońca.
Rio lagartos natura i przyroda
Kormoran przyłapy w porcie.
atrakcje w Rio Lagartos co warto zobaczyć
atrakcje w Rio Lagartos co warto zobaczyć
Najlepiej zwiedzać okolicę łodzią.

Rio Lagartos – oko w oko z krokodylami

Nie każdy o tym wie ale w Rio Lagartos można tutaj spotkać całkiem sporo krokodyli. Zamieszkują one okoliczny rezerwat przyrody i można je znaleźć bez większych problemów. Przed wyjazdem do Meksyku nawet nie spodziewaliśmy się, że będziemy mogli spełnić jedno z naszych podróżniczych marzeń jakim jest podziwianie tych pięknych zwierząt w swoim naturalnym środowisku.

krokodyle w Rio Lagartos
Spacer kładka wśród lasów namorzynowych.
krokodyle w Rio Lagartos
Bliżej krokodyla nie da się podejść choć niektórzy z nimi pływają.

Jest nawet jedna miejscówka, w której zadomowiły się dwa średniej wielkości krokodyle. Można ją znaleźć tuż obok restauracji Chiquilá. Dokładną lokalizację znajdziecie tutaj. Na miejscu czeka na Was darmowy parking, piękna przyroda i możliwość spaceru po lasach namorzynowych specjalnie zorganizowaną kładką.

krokodyle w Rio Lagartos
Oko w Oko z krokodylem

Na miejscu spotkaliśmy Meksykana, który przez długi czas mieszkał w Polsce, dokładnie w Czaplinku w województwie zachodniopomorskim. Jego zdaniem w Rio Lagartos można pływać z krokodylami, podobno są one bardzo spokojne. Mimo wszystko nie podjęliśmy takiej próby. Druga napotkana przez nas osoba twierdzi, że jeśli krokodyl ugryzie to tak jakby chciał się z nami przywitać. Żartownisie.

krokodyle w Rio Lagartos
Kolejny krokodyl, tym razem spotkany w trakcie rejsu.

Krokodyle widzieliśmy także w trakcie naszego rejsu. Pierwszego kilka minut po wypłynięciu z portu. Wróciliśmy do nich po tym jak nacieszyliśmy oczy flamingami. Lubią one wylegiwać się w pełnym słońcu, pośród konarów drzew. Byliśmy blisko małego krokodyla ale gdy tylko nas zobaczył uciekł w głąb lasu namorzynowego. Kolejny krokodyl, tym razem znacznie większy pływał sobie przy naszej w odległości kilkudziesięciu centymetrów! Co za doświadczenie!

krokodyle w Rio Lagartos
Krokodyl spokojnie pływał sobie wokół naszej łodzi.
krokodyle w Rio Lagartos
Krokodul wylegujący się w pełnym słońcu.

Piękne, różowe flamingi w Rio Lagartos

Od kilku lat Rio Lagartos staje się coraz bardziej popularne dzięki żyjących tutaj flamingach. Małe portowe miasteczko w ciągu kilku kolejnych lat może zmienić się w mocno turystyczne miejsce, które odwiedza każda osoba będąca na półwyspie Jukatan w Meksyku. Spokojnie. Minie jeszcze trochę czasu zanim do Rio Lagartos zaczną zjeżdżać się autokary pełne turystów.

flamingi w Meksyku Rio Lagartos
W Rio Lagartos można spotkać flamingi!
flamingi w Meksyku Rio Lagartos
Flamingi kilkadziesiąt metrów od nas!

Co prawda początek grudnia to nie jest najlepszy czas żeby zobaczyć je w Meksyku, ale liczyliśmy na to, że uda nam się je spotkać. Kilka osób mówiło nam, że nie mamy na co liczyć ale i tak postanowiliśmy to sprawdzić! To była bardzo dobra decyzja!

Po wypłynięciu z portu o 6:00 po około 40 minutach z kilkoma przystankami dopływamy do miejsca, w którym po raz pierwszy w życiu widzimy flamingi w swoim naturalnym środowisku. Są ich tysiące! Spokojnie spacerują sobie po okolicy a po kilkunastu minutach ciszy zbliżyły się do naszej łodzi przez co mogliśmy zobaczyć je z odległości kilku metrów. To jeden z naszych najlepszych dni w trakcie naszej podróży.

flamingi w Meksyku Rio Lagartos
flamingi w Meksyku Rio Lagartos
flamingi w Meksyku Rio Lagartos
flamingi w Meksyku Rio Lagartos

Przeczytaj dalej – Podróż do Meksyku – porady, koszty. Jak samodzielnie zorganizować wyjazd?

Pelikany w Rio Lagartos

Myślę, że pelikany są trochę niedoceniane. W Rio Lagartos można je spotkać w lokalnym porcie a także rezerwacie przyrody. Mając odrobinę szczęścia można podejrzeć je w trakcie wyławiania ryb. Chętnie pozują do zdjęć siadając na mostach, łodziach czy tablicach.

pelikany w Meksyku RIo Lagartos
pelikany w Meksyku RIo Lagartos

Jak zorganizować rejs w Rio Lagartos?

Zastanawiasz się jak znaleźć i gdzie zarezerwować wycieczkę, w trakcie której można zobaczyć flamingi? Nie musisz się martwić. Wszyscy w Rio Lagartos wiedzą, że turyści przyjeżdżają tutaj w jednym celu. Każdy chce zobaczyć flamingi w naturalnym środowisku.

E-Book
rejs w Rio Lagartos atrakcje i zwiedzanie

W porcie znajdziesz wielu miejscowych rybaków, którzy oferują takie rejsy. Cena to mniej więcej 1000 MXN ale od kilku osób słyszeliśmy, że można wynegocjować lepszą cenę. Czas trwania takiej wycieczki to dwie godziny chyba, że uda Wam się ją przedłużyć.

rejs w Rio Lagartos atrakcje i zwiedzanie
Rejs o wschodzie słońca był bardzo dobrą decyzją!
rejs w Rio Lagartos atrakcje i zwiedzanie

Polecamy wyruszyć do rezerwatu przyrody jak najwcześniej z rana, najlepiej na wschód słońca. Większość wycieczek ma w swoim planie także kąpiel błotną czyli tak zwane Mayan Bath. Zrezygnowaliśmy z tej przyjemności bo woleliśmy skupić się na podziwianiu przyrody.

rejs w Rio Lagartos atrakcje i zwiedzanie

W tym miejscu chcieliśmy polecić naszego kapitana. W trakcie ponad dwugodzinnego rejsu zobaczyliśmy flamingi, pelikany, krokodyle, szopa pracza, kormorany i nawet delfiny. Możecie do niego napisać na Instagramie.

rejs w Rio Lagartos atrakcje i zwiedzanie

Celestun czy Rio Lagartos – gdzie zobaczyć flamingi w Meksyku?

Oba miejsca znane są z obecności flamingów. Po dość długim zastanowieniu wybraliśmy się do Rio Lagartos. Chcieliśmy odwiedzić wyspę Holbox i było akurat po drodze.
Czytaliśmy mnóstwo ciekawych relacji z pobytu w Celestun. Myślę, że warto odwiedzić obydwa miejsca jeśli pozwala na to czas.

rejs w Rio Lagartos atrakcje i zwiedzanie

Różowe jeziorka czyli Las Coloradas – hit czy kit?

W Internecie można spotkać coraz więcej zdjęć z miejsca znanego jak Las Coloradas. Różowa woda w jednym z tamtejszych jeziorek przyciąga coraz więcej turystów. W tym także i nas. Ale czy naprawdę warto?

Las Coloradas w Meksyku

Zacznijmy od kosztów. Autobus z Rio Lagartos do Las Coloradas kosztuje 30 MXN za osobę w jedną stronę. Wstęp na teren kolorowych jeziorek kosztuje 300 MXN i jest możliwy tylko z przewodnikiem. Anglojęzyczny przewodnik kosztuje dodatkowe 30 MXN.
Czy woda w tych jeziorkach faktycznie jest różowa? Tak, może nie tak bardzo jak na Instagramowych zdjęciach ale jest różowa. Znajdują się one na terenie fabryki soli.

Las Coloradas w Meksyku

Kolor wody to zasługa żyjących w nich mikroorganizmów. Cały efekt dopełnia znajdującą się na dnie sól, która powstaje poprzez parowanie morskiej wody. Warto pamietac o tym, że w kolorowych jeziorkach nie można pływać. Wszystkie zdjęcia z dmuchanymi flamingami zostały wykonane już jakiś czas temu.

Las Coloradas w Meksyku

Czy warto odwiedzić Las Coloradas? Naszym zdaniem nie. Chyba, że jesteście w stanie zapłacić 120 złotych za kilka fajnych zdjęć na Instagrama.

Hotele i noclegi w Rio Lagartos. Gdzie warto się zatrzymać?

Miasteczko, jeśli w taki sposób można je nazwać jest bardzo małe. W ciągu 10 minut można dotrzeć z jednego końca na drugi. Jeśli ktoś lubi mieć dobre widoki z okna i pozwala na to budżet to dobrym pomysłem będzie zarezerwowanie hotelu tuż przy porcie. Jeśli zależy Wam na dobrej cenie to możecie szukać czegoś oddalonego od portu.

Najlepsze i najtańsze noclegi w Rio Lagartos można zarezerwować tutaj.

Hotele i noclegi w Rio Lagartos
Rio Lagartos to wyjątkowe i mało znane miejsce na mapie Meksyku.

W trakcie naszego pobytu w Rio Lagartos zatrzymaliśmy się pensjonacie Casa Ka’an Rio. Na plus możemy wymienić dobrą cenę – 550 MXN za noc za pokój dwuosobowy. Łącznie za 4 noce zapłaciliśmy 2200 MXN. W pensjonacie znajduje się basen a właściciele są bardzo pomocni. Chętnie podpowiadali nam w jaki sposób możemy dojechać w konkretne miejsce, zrobili pranie a także odebrali nas z lokalnego przystanku autobusowego. Polecamy!

Pobyt w Casa Ka’an można zarezerwować tutaj.

Jeśli chcielibyście zasmakować pysznej, meksykańskiej kuchni to w godzinach wieczornych przy głównym rynku, kilkadziesiąt metrów od posterunku policji otwierają się stanowiska ze street food’em. Można tam zjeść tacos, tortas, marqeusitas oraz inne lokalne specjały.

Pozostałe wpisy z Meksyku

Jeśli interesuje Cię podróż do Meksyku to poniżej znajdziesz wpisy, które mogą przydać się w planowaniu Twojego wyjazdu.

Wszystkie vlogi z Meksyku w kolejności chronologicznej znajdziesz na naszym kanale YouTube.

Film ze zwiedzania i rejsu w Rio Lagartos

Poniżej znajdziesz link do filmu na naszym kanale YouTube, którym pokazujemy ciekawe miejsca w Rio Lagartos, także z drona i opowiadamy o tym w jaki sposób spędziliśmy czas w tym miasteczku. Zapraszamy do oglądania i zostawienia łapki w górę jeśli się podobało.

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Articles

Dominikana wycieczki fakultatywne
Ameryka PółnocnaDominikana

Wycieczka fakultatywna na Dominikanę – 5 miejsc, które warto zobaczyć!

Dominikana to tropikalny, karaibski raj, który każdego roku przyciąga miliony turystów. Ma...

La Fortuna wulkan dzikie zwierzęta wulkan
Ameryka PółnocnaKostaryka

La Fortuna – wędrówka na wulkan i dzikie zwierzęta w Kostaryce

La Fortuna to pierwsza miejscowość, w której zatrzymaliśmy w trakcie naszego kilkutygodniowego...

Salwador niezbędnik podróżnika praktyczne informacje
Ameryka PółnocnaSalwador

Podróż do Salwadoru – praktyczny poradnik. Wszystko co warto wiedzieć!

W Salwadorze spędziliśmy prawie trzy tygodnie. W tym czasie udało nam się...

Honduras niezbędnik podróżnika praktyczne informacje
Ameryka PółnocnaHonduras

Podróż do Hondurasu – praktyczny poradnik. Wszystko co warto wiedzieć!

Honduras to niezbyt popularny kierunek wśród europejskich podróżników. Nie każdy decyduje się...