riverside muzeum transportu w glasgow zwiedzanie

Muzeum Transportu w Glasgow to jedno z miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc w największym szkockim mieście. Po raz pierwszy Riverside Museum odwiedziliśmy w 2015 roku. Od tego czasu wracaliśmy do niego wielokrotnie.

Otwarte w 2011 roku muzeum zachwyca przede wszystkim architekturą. Nowoczesny i wyjątkowy projekt autorstwa Zahy Hadid jest jednym z kilku wyróżniających się budynków w mieście.

riverside muzeum transportu w glasgow

W 2013 roku zostało one wybrane Europejskim Muzeum Roku. To kolejny powód aby odwiedzić największe szkockie miasto. Ponad 3000 eksponatów sprawi, że każdy wyjdzie z niego zadowolony.

Muzeum Transportu w Glasgow – informacje praktyczne, zwiedzanie

Wstęp do Riverside Museum jest bezpłatny co zdecydowanie zachęca turystów oraz lokalnych mieszkańców do odwiedzenia. Dokładna lokalizacja to: Pointhouse Place, Glasgow, G3 8RS.

riverside muzeum transportu w glasgow

Parking przy muzeum jest płatny £1.60 za godzinę. Warto mieć na uwadze, że muzeum zamknięte jest 24, 25 i 26 grudnia a także 1 i 2 stycznia.

Darmowe muzea – co warto zobaczyć w Glasgow?

Wśród szerokiej gamy eksponatów znaleźć można zabytkowe pojazdy, rowery oraz wiele, wiele więcej. Riverside Museum to głęboka kopalnia wiedzy. Spędzając w niej kilka godzin można dowiedzieć się wiele na temat historii motoryzacji. 

riverside muzeum transportu w glasgow
riverside muzeum transportu w glasgow

Do najciekawszych eksponatów zaliczyć można olbrzymią lokomotywę parową, która była użytkowana na terenie RPA.

riverside muzeum transportu w glasgow

Zwiedzając Muzeum Transportu można poznać bogatą historię przemysłu stoczniowego w Glasgow. Na pierwszym piętrze znajduje się kolekcja 250 bardzo szczegółowych modeli odwzorowanych na statkach zbudowanych na rzece Clyde.

Co warto zobaczyć w Riverside Museum?

Wall of Cars

Ściana samochodów to obowiązkowa pozycja dla wszystkich fanów motoryzacji. W jednym miejscu można zobaczyć mnóstwo niezwykłych pojazdów. Pamiętam wizytę na Rajdzie Pojazdów Zabytkowych Drogami Ziemi Nadnoteckiej. Ale nigdzie nie miałem okazji zobaczyć tak ogromnej kolekcji w jednym miejscu.

riverside muzeum transportu w glasgow

Najbardziej klimatyczna część Muzeum Transportu w Glasgow to odwzorowana na ulicę z 1895-1930 roku Kelvin Street. Ale to nie wszystko co przygotowano dla zwiedzających. Niektóre z frontów sklepowych kryją w sobie coś więcej. Myślę, że jest to ciekawy punkt dla fanów serialu Peaky Blinders. A z pewnością takich nie brakuje.

riverside muzeum transportu w glasgow

Czy wiecie, że w Glasgow kiedyś spotkać można było tramwaje? Jedna z wystaw w Muzeum Transportu dotyczy historii lokalnego transportu.

riverside muzeum transportu w glasgow

The Tall Ship – najciekawsze atrakcje w Glasgow

Tuż za budynkiem znajduje się kolejna bardzo ciekawa atrakcja. Mowa o statku Greenlee znanym także jako The Tall Ship, który pierwszy raz w głębokie morze wypłynął w 1896 roku. W swojej bogatej historii czterokrotnie opłynął świat dookoła a także kilkukrotnie zmieniał swoich właścicieli by ostatecznie dumnie zakotwiczyć przy brzegu rzeki Clyde tu obok Riverside Museum.

riverside muzeum transportu w glasgow
riverside muzeum transportu w glasgow

Darmowe muzea w Glasgow – co jeszcze warto odwiedzić?

Większość muzeów oraz interesujących miejsc historycznych w Glasgow odwiedzicie całkowicie bezpłatnie. Jeśli macie trochę wolnego czasu i chcielibyście dowiedzieć się czegoś ciekawego to polecamy odwiedzić Uniwersytet w Glasgow, Glasgow City Chambers, Kelvingrove Art Gallery and Museum, Gallery of Modern Art oraz St Mungo Museum of Religoius Life.

Przeczytaj także – Glasgow – atrakcje, zwiedzanie i DARMOWE muzea

Riverside Museum – galeria zdjęć

Zostań z nami na dłużej!
Podziel się relacją z Twojej podróży na grupie Wiecznie Wolni - podróże po świecie na Facebooku
Obserwuj nasz profil @wieczniewolni na Instagramie
Subskrybuj nasz kanał na YouTube i oglądaj na bieżąco vlogi i filmy z naszych podróży!
Wpadnij na nasz profil na Facebooku

Udostępnij: