Ameryka PółnocnaSalwador

Ruta de las Flores – najpiękniejszy region Salwadoru

Ruta de las Flores co warto zobaczyć przewodnik

Ruta de las Flores to jedna z najciekawszych atrakcji Salwadoru. W trakcie naszej podróży spędziliśmy tydzień w tej przepięknej okolicy, w trakcie którego odwiedziliśmy kilka ciekawych miejsc, wędrowaliśmy wśród wodospadów i próbowaliśmy przysmaków kuchni salwadorskiej. Przygotowaliśmy dla Ciebie kompletny przewodnik.

Mamy nadzieję, że znajdziesz w nim coś dla siebie. Na końcu znajdziesz przydatne informacje, które pozwolą Ci zorganizować swoją własną wymarzoną podróż.

Zapraszamy do wpisu!

Ruta de las Flores co warto zobaczyć
The Iglesia de Santa Lucía en Honor al Cristo Negro

Co warto zobaczyć na trasie Ruta de las Flores?

Tą niezwykła okolica cieszy się dużym zainteresowaniem wśród podróżników z całego świata. Które miejsca warto zobaczyć na trasie Ruta de las Flores?

Malowniczo położone miasteczka

Podróżując wzdłuż Ruta de las Flores możesz odwiedzić różne miasteczka (Juayua, Apaneca, Nahuizalco, Salcoatitán i Concepción de Ataco), z których każde ma swoją charakterystykę i specyfikę. Zachwycają również okoliczne góry, wulkany a także przyroda. Region ten zawdzięcza swoją nazwę ogromnej różnorodności kolorowych kwiatów.

Juayua to główne miasto Ruta de Las Flores, w którym zatrzymuje się większość podróżnych, w tym także i my. W mieście odbywa się słynny festiwal kulinarny i skąd rozpoczyna się wędrówka do Siedmiu Wodospadów (The Seven Waterfalls).

Ruta de las Flores co warto zobaczyć
W miasteczku można znaleźć mnóstwo stoisk ze świeżymi owocami i warzywami.
Ruta de las Flores co warto zobaczyć
Centralny park w Juayúa.
Ruta de las Flores co warto zobaczyć
Najlepsza kawiarnia w Juayúa. Kupisz tu kawę i słodkości.
Ruta de las Flores co warto zobaczyć
Ruta de las Flores to najbezpieczniejszy region Salwadoru.

Nahuizalco to małe miasteczko ale niczym nie odstające od pozostałych. Wokół głównego, zadbanego parku można znaleźć kilka ciekawych atrakcji. Za dnia znajdziesz tam mnóstwo straganów ze świeżymi warzywami i owocami a wieczorem stoiska ze street food’em oraz lokalne restauracje. Można pokusić się o stwierdzenie, że nocą życie tętni nie tylko dzięki turystom ale i lokalnym mieszkańcom, którzy bardzo chętnie spędzają czas z rodziną i znajomymi.

Ruta de las Flores przewodnik podróżniczy
Owoce i warzywa na lokalnym targu można kupić w bardzo niskich cenach.
Ruta de las Flores przewodnik podróżniczy
Nahuizalco to bardzo klimatyczne miasteczko.
Ruta de las Flores przewodnik podróżniczy
Ruta de las Flores przewodnik podróżniczy
Na lokalnym targu można kupić rękodzieło i obrazy od okolicznych artystów.

Concepción de Ataco to równie piękne miasteczko, które polecamy odwiedzić jeśli masz wystarczająco dużo wolnego czasu. Znajdziesz tam dużo pięknych murali, klimatycznych uliczek i kolorowych budynków. Warto również wspiąć się na punkt widokowy, z którego można podziwiać Ataco i okoliczne góry.

Apaneca to piękne miasteczko z brukowanymi ulicami, które zdecydowanie najlepiej jest zwiedzać na pieszo. Odkryjesz w ten sposób więcej ciekawych miejsc. Miasto znajduje się również w pobliżu dwóch bardzo popularnych szlaków turystycznych o nazwie Laguna Verde i Laguna de las Ninfas. Każda wędrówka to tylko kilka kilometrów w jedną stronę. Cudowne widoki gwarantowane! Fani przyrody z pewnością będą zachwyceni.

Salcoatitán to najlepsze miejscówka na Ruta de las Flores, aby spróbować kawy. Warto zatrzymać się w kilku kawiarniach na kawę oraz deser. Może nawet warto wybrać się na wycieczkę po plantacji kawy? W mieście znajduje się piękny kościół kolonialny, którego początki sięgają początku XIX wieku .

Weekendowy food market

Odbywająca się w każdy weekend w Juayua Feria de la Gastronomia przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów. Gdy tylko dowiedzieliśmy się o tego typu wydarzeniu nie mogliśmy doczekać się aż pojawimy się w północnej części Salwadoru.

Ruta de las Flores przewodnik podróżniczy
Food market w Juayúa cieszy się dużym zainteresowaniem.

Na licznych stoiskach rozstawionych przy centralnym parku mogliśmy kupić wyglądające przepysznie jedzenie. Na widok świeżo przygotowywanych owoców morza, steków, dań mięsnych i wielu innych aż ciekła nam ślinka. Spójrz na poniższe zdjęcia aby dowiedzieć się czego możesz się tam spodziewać. W cenie 5-6$ można kupić wiele lokalnych potraw. Nasze ulubione to gigantyczne krewetki oraz kurczak z dużą porcją warzy i ryżu. Prawda, że brzmi kusząco?

Ruta de las Flores przewodnik podróżniczy
Taka duża porcja kosztuje 5-6$.
Ruta de las Flores wszystko co musisz wiedzieć
Wszystkie posiłki przygotowywane są na świeżo.
Ruta de las Flores wszystko co musisz wiedzieć
Ruta de las Flores wszystko co musisz wiedzieć
Ruta de las Flores wszystko co musisz wiedzieć
Ruta de las Flores wszystko co musisz wiedzieć

Nawet jeśli odwiedzisz miasteczka poza weekendem to nadal możesz skorzystać z szerokiej oferty gastronomicznej. Zapytaj lokalnych mieszkańców a oni bez problemu wskażą Ci właściwy kierunek i przepyszną restaurację.

E-Book

Wędrówka do 7 wodospadów – Siete Cascadas

Kilka kilometrów od Juayua znajduje się idealna atrakcja dla fanów natury i aktywnego spędzania czasu. W trakcie ponad 10 kilometrowego trekkingu można zobaczyć 7 różnych wodospadów! To doskonała okazja aby odkryć salwadorską naturę od najlepszej strony i przy okazji dobrze się bawić.

Ruta de las Flores wszystko co musisz wiedzieć
Tak wygląda droga w kierunku 7 wodospadów.

Przez pierwsze trzy kilometry wędrówki nie dzieje się nic ciekawego. Po drodze mija się małą, uroczą wioskę a później liczne plantacje kawy i bananów. W pewnym momencie wchodzi się w dół, do doliny i tam zaczyna się cała przyjemność.

Ruta de las Flores wszystko co musisz wiedzieć
Wulkan Izalco w Salwadorze jest dobrze widoczny z okolicznych miasteczek.

Najpierw kilkukrotnie trzeba przekroczyć w miarę płytką rzekę (polecamy zabrać odpowiednie buty) i już po kilku minutach pojawia się pierwszy wodospad. Dalej robi się jeszcze ciekawiej. Mniej więcej w połowie wędrówki rozpoczyna się wspinaczka po wodospadzie.

Wycieczka po plantacji kawy

W Salwadorze produkuje się pyszną kawę i prawdopodobnie mogłaby być ona bardziej znana na całym świecie, gdyby nie chaos i zakłócenia spowodowane wojną domową i niezbyt stabilną sytuacją w kraju. Jeśli chcesz poznać proces jej powstawania to warto zainteresować się tematycznymi wycieczkami. Jednym z miejsc, w których poznasz wiele ciekawostek na temat kawy jest plantacja „El Carmen” w Ataco. Za 5$ możesz dowiedzieć się i zobaczyć całkiem sporo. Z tego typu wycieczki skorzystaliśmy w trakcie pobytu w Hondurasie. Jeśli chcesz przekonać się czy warto się na nią zdecydować zobacz film na naszym kanale YouTube.

Ruta de las Flores kompletny przewodnik
Salwador słynie z produkcji wyśmienitej kawy. Kraj ten jest 19 największym eskporterem kawy na świecie.

Nasz film ze zwiedzania Ruta de las Flores

Na naszym kanale YouTube znajdziesz film ze zwiedzania Ruta de las Flores, na którym pokazujemy najciekawsze atrakcje, uliczną sztukę a także podrzucamy kilka ciekawostek o tej pięknej okolicy.

Informacje praktyczne czyli wszystko co warto wiedzieć przed podróżą!

Jeśli planujesz podróż do Salwadoru a chcesz odwiedzić malowniczą okolicę Ruta de las Flores to poniżej znajdziesz przydatne informacje, które pozwolą Ci zorganizować transport, znaleźć noclegi czy dowiedzieć się więcej na temat tego niezbyt jeszcze popularnego kraju.

Ruta de las Flores kompletny przewodnik
W Salwadorze spędziliśmy trzy tygodnie i świetnie się bawiliśmy.

Kiedy najlepiej odwiedzić Ruta de las Flores w Salwadorze?

Najlepszą porą na wizytę w jednym z miasteczek położonych wzdłuż Ruta de las Flores jest okres kwitnienia kwiatów czyli od listopada do lutego. Oczywiście nie oznacza to, że nie warto odwiedzić okolicy poza tymi miesiącami.

Ruta de las Flores kompletny przewodnik
Ruta de las Flores to jeden z najciekawszych regionów w Salwadorze.

Czy Ruta de las Flores to bezpieczna okolica?

Ruta de las Flores jest jednym z najbezpieczniejszych miejsc w Salwadorze. Spędziliśmy tutaj kilka dobrych dni i nie spotkała nas żadna nieprzyjemna ani tym bardziej niebezpieczna sytuacja. Niektóre wędrówki wymagają przewodników dla dodatkowego bezpieczeństwa ale nie jest to wymagane. Decyzja należy do Ciebie. Lokalny przewodnik to koszt kilku/kilkunastu dolarów.

Ruta de las Flores kompletny przewodnik
W Salwadorze czuliśmy się bezpiecznie a ludzie byli bardzo pomocni i uśmiechnięci.

Jak poruszać się po Ruta de las Flores?

Zdecydowanie najtańszą opcją są lokalne autobusy nazywane chichen busami. Autobus z numerem 249 zabierze Cię dookoła trasy do wszystkich miast. Zapytaj kierowcy, w którą stronę wyrusza autobus aby mieć pewność, że dostaniesz się tam gdzie chcesz.

Jak dojechać do Ruta de las Flores z La Libertad/El Tunco?

Złap autobus numer 287 jadący do Sonsonate (2,5-3 godziny drogi i koszt około 1,50 $). Przesiąść się do chichen bus’a z numerem 249, który jedzie przez Ataco i Apaneca do Juayua (30-45 minut drogi i koszt około 1 $). Autobusy odjeżdżają co 30 minut, zaczynając o 4:50, a kończąc o 18:35. W razie wątpliwości zapytaj lokalnych mieszkańców, którzy są bardzo pomocni.

Ruta de las Flores kompletny przewodnik
Nahuizalco widziane z perpektywy drona.

Jak dojechać do Ruta de las Flores z Gwatemali?

Jeśli podróżujesz do Ruta de las Flores z Gwatemali to musisz złapać autobus z granicy do Sonsonate. W Sonsonate przesiądź się do autobusu numer 249, aby dostać się do Juayua lub innego miasteczka.

Noclegi w Ruta de las Flores czyli gdzie warto zatrzymać się na kilka nocy?

Wzdłuż Ruta de las Flores znajduje się w sumie 5 miasteczka. Polecamy jednak pobyt w miejscowości Juayua. Będzie to dobra baza wypadowa do zwiedzania okolicznych atrakcji.

Kilka świetnych opcji zakwaterowania w Juayua to:

  • Hostal Doña Mercedes – obiekt zarządzany przez prywatnego gospodarza. Śniadanie wliczone w cenie. Możliwość zatrzymania się w prywatnym pokoju lub w dormitorium. Dobra lokalizacja i bardzo sprawnie działające WiFi.
  • Hostal DEYLUWINO – obiekt w doskonałej lokalizacji z pięknym ogrodem. Pensjonat może pochwalić się dobrymi opiniami, według których głównym plusem jest miły właściciel.
  • Hotel Juayua – obiekt dla podróżników wymagających nieco wyższego standardu. Na miejscu serwowane jest śniadanie à la carte, kontynentalne lub amerykańskie. Co ciekawe do dyspozycji gości jest basen z widokiem na okoliczne góry.
  • PROVENZA en Los Naranjos – doskonała opcja jeśli szukasz czegoś naprawdę wyjątkowego. Do dyspozycji gości jest taras z niesamowitym widokiem na miasto i okoliczne góry.

Więcej sprawdzonych noclegów w Ruta de las Flores znajdziesz tutaj. Jeśli szukasz w konkretnym miasteczku to propozycje znajdziesz pod tymi linkami – Juayua, Apaneca, Nahuizalco, Salcoatitán i Concepción de Ataco.

Ruta de las Flores kompletny przewodnik

Podróż po Salwadorze – pozostałe wpisy

Jeśli planujesz podróż do Salwadoru lub nadal zastanawiasz się czy warto zajrzyj do poniższych wpisów:

Wszystkie vlogi z Salwadoru w kolejności chronologicznej znajdziesz na naszym kanale YouTube.

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Articles

Dominikana wycieczki fakultatywne
Ameryka PółnocnaDominikana

Wycieczka fakultatywna na Dominikanę – 5 miejsc, które warto zobaczyć!

Dominikana to tropikalny, karaibski raj, który każdego roku przyciąga miliony turystów. Ma...

La Fortuna wulkan dzikie zwierzęta wulkan
Ameryka PółnocnaKostaryka

La Fortuna – wędrówka na wulkan i dzikie zwierzęta w Kostaryce

La Fortuna to pierwsza miejscowość, w której zatrzymaliśmy w trakcie naszego kilkutygodniowego...

Salwador niezbędnik podróżnika praktyczne informacje
Ameryka PółnocnaSalwador

Podróż do Salwadoru – praktyczny poradnik. Wszystko co warto wiedzieć!

W Salwadorze spędziliśmy prawie trzy tygodnie. W tym czasie udało nam się...

Honduras niezbędnik podróżnika praktyczne informacje
Ameryka PółnocnaHonduras

Podróż do Hondurasu – praktyczny poradnik. Wszystko co warto wiedzieć!

Honduras to niezbyt popularny kierunek wśród europejskich podróżników. Nie każdy decyduje się...