Ameryka PółnocnaHonduras

Salto del Angel – wędrówka na wodospad ukryty pośród gór w Hondurasie

Salto del Angel wodospad atrakcje w Hondurasie

Czy Honduras to kraj, który warto odwiedzić? Naszym zdaniem tak! Spędziliśmy tam prawie trzy tygodnie i świetnie się bawiliśmy. Mogliśmy podziwiać piękną przyrodę, niesamowite jezioro otoczone górami oraz potężne wodospady. Jednym z nich był Salto del Angel, o którym opowiemy w poniższej relacji.

Zapraszamy do wpisu!

Gdzie znajduje się wodospad Salto del Angel?

Wodospad znajduje się w pobliżu Zambrano, zaledwie 50 kilometrów od Comayagua i około 40 kilometrów od stolicy kraju czyli Tegucigalpy. Okoliczne wzgórze porośnięte są lasem sosnowym, który niestety znacznie zmniejszył swoje rozmiary w swoich latach. Z dwóch powodów: występowania szkodników i masowej wycinki na export.

Gdzie warto zatrzymać się w tej okolicy? Prawie tydzień spędziliśmy w Caserio Valuz u Jorge. Wspólnie nakręciliśmy film, w którym oprowadza on nas po swoim pensjonacie. Możesz go zobaczyć na naszym kanale YouTube.

Możesz również zerknąć na noclegi w Tegucigalpie lub Comayagua.

noclegi w Hondurasie
W tym pensjonacie zatrzymaliśmy się prawie na tydzień w trakcie podróży po Hondurasie.
noclegi w Hondurasie
Takie sytuacje w Hondurasie można spotkać na każdym kroku.

Jak dotrzeć do wodospadu Salto del Angel?

Trasa na wodospad Salto del Angel jest długa i bardzo wymagająca a w Internecie niestety ciężko znaleźć jakiekolwiek informacje na ten temat, nawet w języku hiszpańskim. Udało nam się znaleźć jakieś szczątki informacji i postanowiliśmy spróbować.

Jeśli masz do dyspozycji samochód to możesz od razu skierować się do malutkiej społeczności Los Valles. Tam rozpoczyna się wyznaczony ale nieoznaczony znakami szlak na wodospad. Jeśli jednak podróżujesz z plecakiem przez Honduras i przemieszczasz się transportem publicznym to sytuacja trochę się komplikuje. Ale spokojnie, taką wędrówkę można bez problemu zaliczyć w ciągu jednego dnia.

wodospad Salto del Angel atrakcje w Hondurasie
Kiedyś to wszystko porośnięte było bujnym lasem.
wodospad Salto del Angel atrakcje w Hondurasie
W honduraskich lasach można spotkać mnóstwo sępów.

Jeśli jedziesz autobusem z Tegucigalpy lub Comayagua to musisz wysiąść tuż obok bramki na autostradzie w Zambrano. Odcinek o długości około 9 kilometrów do Los Valles trzeba pokonać pieszo. Niestety nie kursuje tam transport publiczny ani tuk tuki. Ale spokojnie, można spróbować pokonać ten dystans na stopa. Z własnego doświadczenia wiemy, że kierowcy bardzo chętnie zabierają każdego. Nam udało się to dopiero w połowie drogi, wtedy też przejeżdżał pierwszy kierowca. Na pace pickup’a przejechaliśmy kilka kilometrów co zaoszczędziło nam mnóstwo czasu.

Poznaj kilkanaście ciekawostek na temat Hondurasu

wodospad Salto del Angel atrakcje w Hondurasie
W Hondurasie na terenach wiejskich sporo ludzi przemieszcza się konno.
wodospad Salto del Angel atrakcje w Hondurasie
A tu kolejny „zaparkowany” koń, szkoda tylko, że stoi w mocnym słońcu.
wodospad Salto del Angel atrakcje w Hondurasie
Pierwszy kierowca, który przejeżdżał podrzucił nas do Los Valles.

Co nas bardzo zdziwiło lokalni mieszkańcy nie mieli jakichkolwiek informacji na temat dokładnej lokalizacji wodospadu. Pytaliśmy w kilku miejscach ale nikt nie był w stanie udzielić nam odpowiedzi. Czyżby taka ukryta perełka chowała się gdzieś nawet przed lokalsami? Wiedzieliśmy, że gdzieś tam on się znajduje i uparcie szliśmy w jego kierunku.

wodospad Salto del Angel atrakcje w Hondurasie
W Hondurasie na każdym kroku można spotkać plantacje bananów i kawy.

Po drodze minęliśmy plantacje bananów, pomidorów i mnóstwo pojedynczych domostw porozrzucanych po pięknym, górskim terenie. Naprawdę pięknie to wyglądało ale trochę zaczeliśmy obawiać się, że nie znajdziemy wodospadu i będziemy musieli wrócić do naszego hotelu „z pustymi rękoma”. Do tego wysokie temperatury nie ułatwiały sprawy, a podobno styczeń jest najzimniejszym miesiącem w roku. A my nadal nie zrezygnowaliśmy i maszerowaliśmy przed siebie.

wodospad Salto del Angel atrakcje w Hondurasie
Wędrówka prowadziła pośród gór i lasu. W kilku miejscach musieliśmy przeprawić się przez płytką rzekę.
atrakcje w Hondurasie wodospad Salto del Angel
A tu lokalsi jadą do pracy, oczywiście konno.

W końcu dotarliśmy do ukrytej w lesie prywatnej szkoły biznesu i angielskiego i tam zapytaliśmy o drogę jedno z nauczycieli. Okazało się, że idziemy dobrym szlakiem a wodospad powinien pojawić się za około 30 minut. Uśmiech pojawił się na naszych twarzach i ruszyliśmy przed siebie. Po drodze przeskoczyliśmy przez jedną z bram i w taki oto sposób zbliżyliśmy się do rzeki, na której znajduje się Salto del Angel.

Po kilkunastu minutach w końcu dotarliśmy tam gdzie planowaliśmy i byliśmy mocno zaskoczeni. Okazało się, że wodospad znajduje się w ogromnym kanionie i mimo iż nie przelewa się tam zbyt wiele wody to miejsce wygląda niesamowicie! Oczywiście urządziliśmy sobie sesję zdjęciową, poniżej możesz zobaczyć kilka naszych fotek. Po więcej zapraszamy na nasz profil na Instragramie.

atrakcje w Hondurasie wodospad Salto del Angel
Jeden z najlepszych punktów widokowych w trakcie naszej półrocznej podróży.
atrakcje w Hondurasie wodospad Salto del Angel
Milena ubrana jest w gwatemalską kurtkę i peruwiański kapelusz.
atrakcje w Hondurasie wodospad Salto del Angel
atrakcje w Hondurasie wodospad Salto del Angel

Salto del Angel to również największy wodospad na świecie. Ale znajduje się on w Wenezueli a my jesteśmy w Hondurasie. W Ameryce Łacińskiej znajduje się wiele miejsc, które noszą takie same nazwy.

E-Book

Ten wodospad liczy sobie od 110 do 150 metrów. Takie informacje znaleźliśmy w kilku źródłach. W zasadzie wysokość nie ma żadnego znaczenia. Miejscówka jest niesamowita i to jest najważniejsze.

Kiedyś przez wodospad przepływało znacznie więcej wody. Niestety tama i elektrownia na rzece sprawiła, że jest on mniej wyjątkowy.

atrakcje w Hondurasie wodospad Salto del Angel
atrakcje w Hondurasie wodospad Salto del Angel

W drodze powrotnej musieliśmy się spieszyć. Do zachodu słońca zostało tak około dwóch godzin. Udało nam się dojść z powrotem do Los Valles, znaleźć sklep i szczęśliwie złapać kolejnego stopa, który zabrał nas aż do autostrady. Później załapaliśmy kolejnego, z którym podjechaliśmy do Zambrano i wróciliśmy do naszego pokoju. To był długi dzień a nasza wędrówka była męcząca.

atrakcje w Hondurasie wodospad Salto del Angel
W drodze powrotnej trafiliśmy na stado koni spacerujace sobie po okolicy.

Tutaj możesz podejrzeć jak przebiegała trasa wędrówki. Niestety zegarek momentami gubił zasięg i na sam koniec jeszcze się rozładował ale bez problemu można zobaczyć lokalizację wodospadu i jak mniej więcej można się do niego dostać.

Nasz film z wędrówki pośród honduraskich gór

Na naszym kanale YouTube znajdziesz relację z wędrówki na wodospad Salto del Angel. Na filmie zobaczysz jak przebiegała trasa, dowiesz się jakie problemy spotkały nas po drodze a przede wszystkim obejrzysz piękne widoczki!

Jak przygotować się na wędrówkę?

Na pewno przydadzą się wygodne buty, jeśli możesz zabrać trekkingowe to super. Zabierz ze sobą dużo wody i jakieś przekąski bo niestety na trasie nie ma zbyt wielu sklepów, w zasadzie jest tylko jeden w Los Valles. Przyda się także naładowany telefon i power bank.

Co warto zobaczyć w Hondurasie?

W okolicy znajdziesz kilka innych, równie ciekawych wodospadów. Cascada del Río Zenón i Cascada Las Botijas. Jeśli planujesz spędzić więcej czasu w tej okolicy to może uda Ci się je odwiedzić. Po drugiej stronie autostrady, w Zambrano znajduje się jeszcze jeden wodospad – Cascada El Salto Del Venado ale niestety tymczasowo teren ten jest pod kontrolą wojska i niestety nie ma aktualnie możliwość na wędrówkę.

Więcej pięknych miejsc w Hondurasie znajdziesz w osobnym wpisie na naszym blogu.

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Articles

Dominikana wycieczki fakultatywne
Ameryka PółnocnaDominikana

Wycieczka fakultatywna na Dominikanę – 5 miejsc, które warto zobaczyć!

Dominikana to tropikalny, karaibski raj, który każdego roku przyciąga miliony turystów. Ma...

La Fortuna wulkan dzikie zwierzęta wulkan
Ameryka PółnocnaKostaryka

La Fortuna – wędrówka na wulkan i dzikie zwierzęta w Kostaryce

La Fortuna to pierwsza miejscowość, w której zatrzymaliśmy w trakcie naszego kilkutygodniowego...

Salwador niezbędnik podróżnika praktyczne informacje
Ameryka PółnocnaSalwador

Podróż do Salwadoru – praktyczny poradnik. Wszystko co warto wiedzieć!

W Salwadorze spędziliśmy prawie trzy tygodnie. W tym czasie udało nam się...

Honduras niezbędnik podróżnika praktyczne informacje
Ameryka PółnocnaHonduras

Podróż do Hondurasu – praktyczny poradnik. Wszystko co warto wiedzieć!

Honduras to niezbyt popularny kierunek wśród europejskich podróżników. Nie każdy decyduje się...