Salwador

Salwador. Co warto zobaczyć? TOP 10+ Atrakcji!

Salwador atrakcje co warto zobaczyć

Salwador nie jest zbyt popularnym kierunkiem wśród podróżników. Piękne wulkany, wodospady i plaże nad Pacyfikiem to powód aby spakować plecak i ruszyć na zwiedzanie tego pięknego kraju. W trakcie naszej podróży po Ameryce Środkowej spędziliśmy w nim ponad dwa tygodnie i odwiedziliśmy wiele ciekawych miejscówek. Chcesz dowiedzieć się co warto zobaczyć w Salwadorze?

Zapraszamy do wpisu!

Co warto zobaczyć w Salwadorze?

Przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik po największych i najciekawszych atrakcjach w Salwadorze. Mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Espiritu de la Montaña

Najciekawsze miejsce w Salwadorze? Espiritu de la Montaña! Można się do niego dostać na dwa sposoby. Pierwszy to kilkugodzinny trekking. Druga to skorzystanie z wycieczki zorganizowanej przez lokalne biuro podróży. Za 15$ można wykupić pakiet transportu w dwie stron, wstęp i opiekę przewodnika na punkcie widokowym.

Espiritu de la Montana atrakcje w Salwadorze
W zatoce znajduje się około 40 wysp. Należą one do Salwadoru, Hondurasu i Nikaragui.

Dlaczego warto odwiedzić Espiritu de la Montaña? Przede wszystkim jest to doskonały punkt widokowy, z którego widać przepiękną zatokę (Golfo de Fonseca) z wyspami wulkanicznymi. Jest ich łącznie około 40. Przy dobrej pogodzie można jednocześnie zobaczyć trzy kraje – Salwador, Honduras i Nikarague.

Espiritu de la Montana atrakcje w Salwadorze
Jeden z lepszych widoków w trakcie naszej podróży po Ameryce Środkowej.
Espiritu de la Montana atrakcje w Salwadorze

Wycieczka kończy się około 18:00 a z powrotem do La Unión przyjeżdża się około 19:00. O tej godzinie NIE KURSUJĄ JUŻ AUTOBUSY DO SAN MIGUEL! Trzeba o tym pamiętać. Taksówka kosztuje 25$ (info z pierwszej ręki). Najlepsze i najtańsze noclegi w La Union znajdziesz tutaj.

E-Book

Na punkcie widokowym można także spędzić noc w namiocie. Szkoda, że nie wiedzieliśmy o tym wcześniej! Prawdopodobne istnieje także możliwość noclegu bez sprzętu kempingowego. Po więcej info piszcie bezpośrednio do firmy – https://elespiritudelamontana.com/. Może coś uda Wam się zorganizować.

Espiritu de la Montana atrakcje w Salwadorze
Zachód słońca z widokiem na Pacyfik.

Ruta de las Flores

Słynna już atrakcja w Salwadorze to kolonialne miasteczka schowane pośród gór, z dala od wielkich miast. Lądując na lotnisku w stolicy trzeba kierować się do Santa Ana (stamtąd autobusem do Ahuachapan i kolejnym w kierunku Ruta de las Flores) lub Sonsonate (stamtąd kolejny autobus do Ruta de las Flores).

Miasteczka, które można odwiedzić podróżując po Ruta de las Flores to Nahuizalco, Salcoatitan, Juayua, Apaneca i Concepción de Ataco.

Ruta de las Flores – najpiękniejszy region Salwadoru

Dowiedz się więcej – Ruta de las Flores – najpiękniejszy region Salwadoru

Juayua

Jednym z 5 miasteczek, które wchodzą w skład Ruta de las Flores jest Juayua. Co ciekawego można tam zwiedzić? W samym centrum znajduje się katedra a obok główny park. Kawałek dalej znajdziesz lokalny market, na którym można kupić warzywa, owoce i wiele innych rzeczy.

Juayua atrakcje w Salwadorze
Katedra w Juayua.

Każdego (!) weekendu w Juayua odbywa się duże wydarzenie kulinarne – food market. W centrum rozstawionych jest mnóstw stoisk na których przygotowywane są przepyszne posiłki. Koszt to 4-8$ za dużą porcję. Do wyboru ryba, owoce morza, wołowina czy kurczak. Oczywiście to nie wszystko. Skusiliśmy się na czekoladowe pierożki (dumplings) i bardzo przypadły nam one do gustu.

Najlepsze i najtańsze noclegi w Juayua znajdziesz tutaj.

Juayua atrakcje w Salwadorze
Jeden z kilku kolorowych murali w Juayua.
Juayua atrakcje w Salwadorze
Przykładowe posiłki, które można kupić na food markecie w Juayua.

Siete Cascadas

Kilka kilometrów od Juayua znajduje się miejscówka dla fanów natury i aktywnego spędzania czasu. W trakcie około 10 kilometrowego trekkingu można zobaczyć 7 różnych wodospadów! To doskonała okazja aby poznać salwadorską naturę od najlepszej strony i dobrze się zabawić.

Siete Cascadas Atrakcje w Salwadorze
Mural promujący szlak wodospadów w sąsiedniej wiosce.
Siete Cascadas Atrakcje w Salwadorze
Jeden z siedmiu wodospadów na trasie.

Przez pierwsze trzy kilometry nie dzieje się nic ciekawego. Po drodze mija się małą wioskę a później plantacje kawy i bananów. W pewnym momencie wchodzi się w dół, do doliny i tam zaczyna się cała zabawa.

Najpierw kilkukrotnie trzeba przekroczyć rzekę (polecam zabrać odpowiednie buty) i już po kilku minutach pojawia się pierwszy wodospad. Dalej robi się jeszcze ciekawiej. Mniej więcej w połowie rozpoczyna się wspinaczka po wodospadzie.

Siete Cascadas Atrakcje w Salwadorze
Na początek pilnowaliśmy aby nie przemoczyć spodenek a potem było nam już wszystko jedno.

Nahuizalco

Kolejnym uroczym miasteczkiem na północy Salwadoru jest Nahuizalco. Całkowicie różni się od wcześniej wspomnianego Juayua. Wieczorem wokół głównego parku znaleźć można mnóstwo restauracji z przepysznym jedzeniem. Trafiliśmy do meksykańskiej restauracji gdzie zjedliśmy pyszne meksykańskie burrito a następnego dnia kawałek dalej pupusas.

Iglesia San Juan Bautista w Nahuizalco.
Przed wejściem do parku w Nahuizalco.
Wśród stoisk na lokalnym markecie znaleźliśmy ciekawe obrazy od lokalnej artystki.

La Libertad – wschody i zachody słońca nad Pacyfikiem

Co powiesz na relaks w ciepłych wodach Pacyfiku? W tym momencie musimy przyznać, że przed podróżą do Salwadoru byliśmy sceptycznie nastawieni do lokalnych plaż. Na zdjęciach nie wyglądają one najlepiej. Postanowiliśmy zaryzykować i przekonać się na własne oczy jak to się prezentuje.

Plaże w Salwadorze La Libertad
Pelicano Surf Camp widziany z plaży.

W La Libertad zatrzymaliśmy się w hostelu Pelicano Surf Camp. Właściwie to dwie noce spędziliśmy w namiocie. Tuż przy pięknej, czarnej plaży. Spędzaliśmy zachody i wschody słońca w pięknej scenerii spacerując po okolicy. Czego chcieć więcej?

Nasz nocleg można zobaczyć lub zarezerwować tutaj.

Plaże w Salwadorze La Libertad
Zachód słońca na plaży w La Libertad.
Plaże w Salwadorze La Libertad

Wodospad Tamanique

W trakcie pobytu w La Libertad spotkaliśmy w naszym hostelu grupkę turystów z Francji, Szwajcarii i Belgii (co ciekawe we wszystkich tych krajach mówi się po francusku). Wspólnie odwiedziliśmy wodospady w Tamanique. Można się tam dostać na dwa sposoby.

Pierwszy to komunikacja publiczna – najpierw do El Tunco a później przesiadka w autobus do Tamanique. Druga to taksówka lub UBER (bezpieczniejszy i z uczciwą ceną, tutaj zgarniesz zniżkę na pierwszy przejazd). Za przejazd zapłaciliśmy 8$ (podzielone na 4 osoby).

Na miejscu trzeba się trochę przespacerować żeby dojść do wodospadów. Wędrówka zaczyna się w miasteczku Tamanique. Stamtąd trzeba kierować się do doliny, wejście znajduje się dokładnie tutaj.

El Cuco – salwadorskie plaże nad Pacyfikiem

Zachodnie wybrzeże Salwadoru to piękne plaże z czarnym piaskiem, z idealnymi warunkami dla surferów. Chociaż szczerze mówiąc tego dnia nie widzieliśmy żadnego. Ale fale były wysokie, woda ciepła i płytka przy brzegu. Aż chciało się wskoczyć i popływać ale przez kiepską organizację tego dnia (problemy z wypłaceniem gotówki z bankomatu) nie mieliśmy zbyt wiele czasu.

Plaża w El Cuco co warto zobaczyć w Salwadorze
W El Cuco po raz pierwszy w życiu zobaczyliśmy Pacyfik.
Plaża w El Cuco co warto zobaczyć w Salwadorze
Na wybrzeżu Salwadoru panują dobre warunki do surfingu.

Do El Cuco można dostać się z San Miguel publicznym transportem czyli tak zwanymi chicken busami. Za przejazd w jedną stronę trzeba zapłacić 0,90$. Ostatni autobus odjeżdża około 16:00. Warto upewnić się na miejscu żeby nie przegapić.

Najlepsze i najtańsze noclegi w El Cuco znajdziesz tutaj.

Plaża w El Cuco co warto zobaczyć w Salwadorze
Plaża w El Cuco okiem drona.

Santa Ana – kolonialne miasteczko na północy Salwadoru

W kolonialnym miasteczku Santa Ana znajduje się kilka ciekawych zabytków. Wszystkie są zlokalizowane wokół centralnego parku – Parque Libertad. Spacerując po okolicy warto zwrócić uwagę na Palacio Municipal de Santa Ana, Teatro Nacional De Santa Ana i Catedral de Nuestra Señora Santa Ana.

Santa Ana atrakcje w Salwadorze
Catedral de Nuestra Señora Santa Ana

Jak chyba w każdym środkowo amerykańskim mieście można tu znaleźć mnóstwo stoisk targowych, w także z ulicznym jedzeniem – tortas, tacos czy pupusas można zjeść tutaj za groszę.

Najlepsze i najtańsze noclegi w Santa Ana znajdziesz tutaj.

Santa Ana atrakcje w Salwadorze
Palacio Municipal de Santa Ana

Wulkan Santa Ana i Park Narodowy Cerro Verde

Wulkan Santa Ana (nazywany także Illamatepec) to najwyższa góra i wulkan w Salwadorze (2138 metrów nad poziomem morza). Znajduje się on na terenie Parku Narodowego Cerro Verde. Wędrówka na wulkan miała być dla nas najważniejszą atrakcją w trakcie tej podróży. W trakcie 17 dniowej podróży przekonaliśmy się w, że w tym kraju jest dużo więcej równie ciekawych miejsc.

wulkan Santa Ana atrakcje w Salwadorze
W drodze powrotnej z wulkanu, trasa była duża bardziej łatwiejsza niż sie spodziewaliśmy.
wulkan Santa Ana atrakcje w Salwadorze
Krater wulkanu z turkusową wodą w środku.

Pora na kilka informacji praktycznych. Aby dostać się na punkt startowy wędrówki trzeba złapać autobus numer 248 z Santa Ana – koszt biletu to 0,90$ za jedną osobę. Z miasta wyrusza on około 7:30. Na miejscu wymagany jest przewodnik (jego koszt to 3$ za osobę) ale coś nam się wydaje, że śmiało można iść bez niego. Obiecywanych policjantów jako ochrona nie było a „ziomka” widzieliśmy tylko w momencie płacenia. Coś to śmierdzi co?

Santa Ana to jeden z najbardziej aktywnych wulkanów w całym kraju. Ostatni wybuch miał miejsce w 2005 roku. Najprawdopodobniej 2 osoby zginęły a tysiące zostało ewakuowanych.

Dowiedz się więcej – Wulkan Santa Ana z lazurowym kraterem w Salwadorze

wulkan Santa Ana atrakcje w Salwadorze
Sąsiedni wulkan Izalco w Salwadorze.
wulkan Santa Ana atrakcje w Salwadorze
wulkan Santa Ana atrakcje w Salwadorze

El Tunco – plaża nie tylko dla surferów

Kilka kilometrów od La Libertad znajduje się mocno turystyczne miasteczko El Tunco. Mówiąc to nie mam na myśli, że jest ono zalane przez tłumy szukających wrażeń turystów. W Salwadorze wygląda to zupełnie inaczej.

El Tunco plaże dla surferów Salwador

Plaże na wybrzeżu Salwadoru słyną z doskonałych warunków do surfowania. Przy okazji jest to dobre miejsce aby zacząć przygodę z tym sportem. Ceny za godzinną lekcję z instruktorem zaczynają się od 20-30$. Cena za wynajem deski surfingowej to 10-25$ w zależności od miejsca.

El Tunco plaże dla surferów Salwador

San Miguel

Nasza podróż po Salwadorze rozpoczęła się w mieście San Miguel. Po przekroczeniu granicy z Hondurasem na południu wskoczyliśmy w bezpośredni autobus, który za 1$ zabrał nas do San Miguel.

W zasadzie w San Miguel nie ma nic nadzwyczajnego. Spędziliśmy tutaj kilka dni żeby odpocząć po męczącej podróży po Hondurasie a później zeby odwiedzić atrakcje na poludniu Salwadoru – Espíritu de la Montana i El Cuco.

W San Miguel zatrzymaliśmy się przez pierwsze dwie noce w Hotel Plaza Floreste i dwie w Hotelu Caleta.

San Salvador

Na samym końcu naszej listy znajduje się stolica Salwadoru. Nie znaleźliśmy tam nic ciekawego. Oczywiście fanów architektury czy też historii być może zainteresuje Catedral Metropolitana de San Salvador El Salvador oraz Palacio Nacional de El Salvador ale nie jest to na tyle wyjątkowe miejsce aby tracić dni, które można przeznaczyć na inne, wyżej wymienione atrakcje. W naszym przypadku do stolicy przyjechaliśmy aby następnego dnia dostać się na międzynarodowe lotnisko, skąd mieliśmy lot do Kostaryki.

Mieliśmy kilka luźnych godzin więc przespacerowaliśmy się po centrum. Zrobiliśmy zakupy na lokalnym markecie, który rozsiany jest w promieniu kilku kilometrów.

O czym warto wiedzieć przed przyjazdem do Salwadoru? Porady i informacje praktyczne

Jak przemieszczać się po kraju czyli transport publiczny w Salwadorze?

Transport publiczny w Salwadorze to tak zwane chichen busy. Wsiadając do autobusu nad kierowcą zawsze znajduje się karteczka z ceną. Za bilet nie zapłaciliśmy nigdy więcej niż 1,50$. Podróżowanie autobusami w Salwadorze jest naprawdę tanie!

Bezpieczeństwo w Salwadorze

Czy w Salwadorze jest bezpiecznie? Podczas naszej podróży nie mieliśmy żadnej nieprzyjemnej ani tym bardziej niebezpiecznej sytuacji. Ludzie w tym kraju są mili, zawsze uśmiechnięci i chętni aby udzielić pomocy. Jak w każdym kraju na świecie należy dbać o swoje bezpieczeństwo i przede wszystkim DZIAŁAĆ ROZSĄDNIE na każdym kroku.

Woda pitna w kranie?

Woda w kranie nie nadaje się do picia. Warto przyjeżdżając w konkretne miejsce kupić bańkę pięciolitrową wody (wychodzi to najkorzystniej). Niektóre noclegi oferują bezpłatną, pitną wodę. Warto dopytać gospodarzy lub recepcjonisty w hotelu.

Pieniądze w Hondurasie – dolary i Bitcoin

Walutą obowiązującą w Salwadorze jest dolar amerykański oraz kryptowaluta Bitcoin. Pieniądze zawsze wypłaciliśmy z bankomatu z bardzo niskimi prowizjami. Polecamy przed podróżą zaopatrzyć się w kartę Revolut. Tutaj znajdziesz link do rejestracji.

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dwie osoby – jeden świat!


Wiecznie Wolni

Na blogu pokazujemy świat widziany naszymi oczami! Opowiadamy o naszych przygodach. Dzielimy się odczuciami dotyczącymi ludzi i smaków. Przedstawiamy miejsca, które zobaczyliśmy. Witajcie w naszym podróżniczym świecie!

Related Articles

Salwador niezbędnik podróżnika praktyczne informacje
Ameryka PółnocnaSalwador

Podróż do Salwadoru – praktyczny poradnik. Wszystko co warto wiedzieć!

W Salwadorze spędziliśmy prawie trzy tygodnie. W tym czasie udało nam się...

Ruta de las Flores co warto zobaczyć przewodnik
Ameryka PółnocnaSalwador

Ruta de las Flores – najpiękniejszy region Salwadoru

Ruta de las Flores to jedna z najciekawszych atrakcji Salwadoru. W trakcie...

Santa Ana wulkan Salwador
Ameryka PółnocnaSalwador

Wulkan Santa Ana z lazurowym kraterem w Salwadorze

Uwielbiamy zdobywać coraz to wyższe szczyty. Ostatnio mieliśmy okazję wspiąć się na...

Espiritu la Montana atrakcje w Salwadorze
Ameryka PółnocnaSalwador

El Espiritu la Montaña – najpiękniejsze miejsce w Salwadorze

Salwador uchodzi za niebezpieczny kraj, w którym poza przestępczością nic nie ma....