Co warto zobaczyć w północnej części Wielkopolski? Z pewnością jednym z takich miejsc jest skryta w lesie Ścieżka nad Bukówką. Piękne, leśne tereny zachęcają do wizyty. Jest to doskonała atrakcją dla miłośników natury i aktywnego spędzania czasu.
Odpoczynek na łonie natury jest ważny, zwłaszcza w czasach gdy wszyscy żyjemy w biegu, bez chwili wolnego. To kolejny wpis z serii atrakcje w Północnej Wielkopolsce.
Na początek zapraszamy Was do obejrzenia krótkiego vloga!
O tym przeczytasz w poniższym artykule:
Gdzie znajduje się Ścieżka przyrodniczo-leśna nad Bukówką?
W północnej części Wielkopolski, na południowym krańcu Puszczy Drawskiej, wzdłuż Stawu Rychlickiego i rzeki Bukówki, w lasach Nadleśnictwa Trzcianka znajduje się niezwykle piękna i bogata w walory przyrodnicze i widokowe Ścieżka nad Bukówką. Została wytyczona pomiędzy Smolarnią a Rychlikiem i ciągnie się przez 6,5 kilometra. Będąc bardziej precyzyjnym zostały wyznaczone trzy trasy – 2 km, 4,5 km i 6,5 km.
Zachęcamy do przejścia całej ścieżki aby nie przegapić żadnego ciekawego miejsca. Nie powinno to zająć więcej niż 2 godziny – oczywiście wliczając w to przerwy na odpoczynek w wyznaczonych do tego specjalnych miejscach piknikowych.

Darmowy parking, który bez problemu pomieści kilkanaście samochodów znajduje się dokładnie tutaj – Smolarnia 28, 64-980 Trzcianka. Drugi i także bezpłatny parking znajduje się na drugim końcu ścieżki, w Rychliku na przeciwko Agroturystyki Leśna Podkowa. Tutaj znajdziecie lokalizację – Rychlik 23, 64-980 Trzcianka.
Co warto zobaczyć w północnej części Wielkopolski?
Na samym początku wędrówki znajduje się ogromna tablica informacyjna wraz z zaznaczonymi najciekawszymi punktami na Ścieżce nad Bukówką. Warto zrobić sobie zdjęcie telefonem aby móc do niej wrócić w każdej chwili.
Pierwszym ciekawym punktem spaceru jest pomost, z którego można zobaczyć Staw Rychlicki, który powstał przez spiętrzenie rzeki Bukówki na potrzeby lokalnego młyna. Tutaj znajduje się tablica edukacyjna, na której można sprawdzić swoją wiedzę na temat ryb. Ciekawe czy uda Wam się rozpoznać je wszystkie?

Najciekawszym punktem na Ścieżce nad Bukówką jest około 400 letni dąb szypułkowy Wojtek, którego wysokość wynosi 24 metry a szerokość 7.5 metra. Rozłożysta korona i ogromny pień robi wrażenie! Znajduje się on na terenie byłego parku dworskiego z przełomu XIX i XX wieku i wraz z grupą kilku „młodszych” dębów stanowi grupę pomników przyrody. W okolicznych lasach spotkać można także lipy, buki, sosny, jawory oraz graby.
Jak widać Ścieżka nad Bukówką to doskonałe miejsce, dla tych którzy chcą spędzić trochę czasu w otoczeniu pięknej natury. Co ciekawe, dużo można się o niej dowiedzieć z wielu tablic informacyjnych, które ulokowano przy trasie wędrówki.


Co to jest pomnik przyrody?
„Prawnie chronione, pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupienia o szczególnej wartości naukowej, kulturowej, historyczno-pamiątkowej i krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów.„

Ścieżka nad Bukówką to idealnie miejsce aby spędzić wolny czas z dala od miejskiego hałasu. Spacer po lesie ma bardzo korzystne działanie dla zdrowia. Ale o tym chyba nikomu nie trzeba mówić?
Jeszcze 10 lat temu nie spodziewaliśmy się, że takie piękne miejsca znajdują się w naszej najbliższej okolicy. Tutaj idealnie pasuje stwierdzenie „cudze chwalicie, swego nie znacie”.



Okoliczne lasy skrywają wiele ciekawych miejsc. Jednym z nich jest niewielki cmentarz skryty pomiędzy ogromnymi, ponad 200 letnimi lipami, na którym zostali pochowali dawni mieszkańcy i pracownicy rychlickiego młyna. W dawnych czasach ludzie wierzyli, że lipy odstraszają złe duchy.

W okolicznych lasach żyje mnóstwo dzikich zwierząt. Przy odrobinie szczęścia spotkać można wiewiórki, lisy, zające, dziki oraz bobry. Podczas ostatniej wizyty udało nam się spotkać dwie sarny, które bardzo szybko uciekły. Przy ścieżce występuje także kilka gatunków żab – ropucha szara i zielona, żaba śmieszka i moczarowa, kumak nizinny, rzekotka drzewna i oraz grzebiuszka ziemna.
Co warto zobaczyć w okolicy?
W niedalekiej okolicy znajduje się kilka ciekawych miejsc. Jednym z nich są rychlickie jeziora – Wygoda, Szczupacze i Karpie. Możesz o nich przeczytać na naszym blogu we wpisie – Rychlik – ukryta perełka na północy wielkopolski.

Na terenie znajdującego się niecały kilometr od Smolarni Leśnictwa Smolary znajduje się kolejny, ciekawy pod względem historycznym Pomnik Przyrody. Około dwustuletnie Buki graniczne Księstwa Warszawskiego zostały posadzone na granicy z Królestwem Prus.
Leave a comment