Ameryka PółnocnaGwatemala

Semuc Champey – wodospady ukryte w górach w Gwatemali

semuc champey wodospady Gwatemala

Będąc w Gwatemali chcieliśmy zobaczyć jak najwięcej pięknych miejsc jakie ma do zaoferowania ten jeszcze wtedy tajemniczy dla nas kraj. Planowaliśmy wspiąć się na wulkan Acatenango, odwiedzić kilka klimatycznych miasteczek, zobaczyć jedno z najpiękniejszych jezior na świecie czyli Atitlan ale również zanurzyć się w orzeźwiającej wodzie słynnych wodospadów Semuc Champey.

Zapraszamy do wpisu!

Jak dostać się do Semuc Champey?

Aby dotrzeć do wyżej wspomnianych wodospadów Semuc Champey wsiedliśmy w miejscowości Antigua do shuttle busa, który w Gwatemali jest bardzo popularną opcją i ruszyliśmy w ośmiogodzinną podróż przez krętą drogę prowadzącą pośród gór.
Podróż była bardzo męcząca ale na szczęście częste przerwy na trasie pomagały nam jakoś przetrwać.

Jeden z naszych przystanków miał miejsce w restauracji Ranchitos del Quetzal gdzie po raz pierwszy i jak narazie jedyny widzieliśmy quetzala (ptaka) w swoim naturalnym środowisku. Siedział on sobie wysoko na drzewie, na jednej z gałęzi. Obserwowaliśmy go przez lornetkę. Było to super doświadczenie dla nas!

Semuc Champey - wodospady ukryte w górach w Gwatemali
Tak wygląda wodospad z punktu widokowego. Warto wspiąć się na górę żeby zobaczyć go z innej perspektywy.

Gdzie zatrzymać się w okolicach Semuc Champey?

Noclegów w miejscowości Lanquin nie brakuje ale należy pamiętać, żeby zarezerwować pokój, domek czy łóżko w hostelu z wyprzedzeniem. Wodospady, które znajdują się nieopodal miasteczka przyciągają wielu turystów, którzy często rezerwują najlepsze opcje noclegowe w okolicy.

Niestety my zaliczyliśmy wpadkę i zarezerwowaliśmy nasz nocleg w hostelu Pachamaya na ostatnią chwilę. Trafiliśmy do obskurnego, brudnego, pełnego robactwa pomieszczenia, które do złudzenia przypominało stodołę. Spaliśmy w betonowych boksach, w których leżały brudne materace. Do tego można dorzucić zimną wodę i mnóstwo robactwa. Niestety nocleg w tym miejscu nie był naszym najlepszym a można powiedzieć, że był najgorszym wyborem podczas półrocznej podróży po Ameryce Środkowej.

E-Book
Semuc Champey - wodospady ukryte w górach w Gwatemali

Są dwie możliwości noclegowe w tym miejscu. Pierwsza z nich to zatrzymanie się nieopodal wodospadów, pośród lasów tropikalnych. Niestety są tego plusy i minusy. Plusem jest to, że obcujesz z przyrodą i znajdujesz się zdala od miejskiego hałasu. Minusy są takie, że jesteś pośród niczego i musisz jeść to co zaserwują w twoim hostelu czy hotelu, nie ma tam restauracji ani sklepów, wieczorem nic się już nie dzieje.

Drugą opcją jest zatrzymanie się w centrum miasteczka Lanquin, w którym znajdziesz sklepy, kilka restauracji i lokalny street food. Kilka razy z miasta dziennie do wodospadów kursują jeepy i dowożą turystów za niewielką opłatą (25 Quetzali w jedną stronę – około 14,52 zł). Oczywiście można też wybrać się na około 2-3 godzinny spacer przez lasy tropikalne.

Tutaj znajdziesz polecane noclegi w Lanquin.

Semuc Champey - wodospady ukryte w górach w Gwatemali

Kiedy warto pójść na wodospady?

Każdemu polecamy wczesną pobudkę i ruszenie na wodospady jeszcze przed ich otwarciem tak aby na bramce być o godzinie, o której są one otwierane czyli o 8:00. Dzięki temu unikniesz kolejek i tłumów. Jeśli masz możliwość to nie czekaj do weekendu a wybierz się tam w ciągu tygodnia, dzięki temu również spotkasz mniej ludzi na trasie jak i na samych wodospadach. Jako, że lubimy sobie pospać to na miejscu pojawiliśmy się około 11:00 i było już trochę za późno.

  • Godziny otwarcia: 8:00 – 16:00.
  • Bilet wstępu kosztuje 50 Quetzali (około 29,03 złotych).
Semuc Champey - wodospady ukryte w górach w Gwatemali
Wodospad widziany z punktu widokowego. Żeby zrobić takie zdjęcie czekaliśmy 20 minut w kolejce.

Jak wyglądają wodospady Semuc Champey?

Semuc Champey to naturalne wodospady rozciągające się na 300 metrów. Natura uformowała sześć basenów z turkusową wodą. Tłumacząc nazwę na język polski otrzymujemy „tam, gdzie rzeka chowa się pod skałą”. Semuc Champey znajduje się na terenie Parku Narodowego Grutas de Lanquín w Gwatemali. Jest to jeden z dwóch parków narodowych, które odwiedziliśmy w tym kraju. Byliśmy też w Tikal gdzie podziwialiśmy ruiny miasta Majów.

Warto również zerknąć na piękną okolicę z góry. Wędrówka na punkt widokowy „El Mirador” trwa około 45 minut. Po drodze podziwiać można lasy tropikalne oraz okoliczne wzgórza. W godzinach popołudniowych niestety trzeba poczekać w kolejce do zdjęcia. Byliśmy troszkę zniesmaczeni więc szybko udaliśmy się z powrotem na dół i zdecydowaliśmy się na kąpiel w orzeźwiającej wodzie i skoki ze skał. To był naprawdę świetny dzień! W tamtym momencie cieszyliśmy się, że przyjechaliśmy tutaj na te dwa dni.

Semuc Champey - wodospady ukryte w górach w Gwatemali
Wodospad jest tak duży, że każdy może znaleźć ustronne miejsce tylko dla siebie.

Jeśli chcesz możesz też wybrać spływ po rzece w dmuchanej oponie, koszt 60 Quetzali (około 34,84 złote). My akurat zrezygnowaliśmy z tej atrakcji ale kilka miesięcy później, w Palomino nie mogliśmy sobie jej odmówić. Tutaj możesz zobaczyć jak to wygląda.

Wodospady Semuc Champey zrobiły na nas ogromne wrażenie. Spędziliśmy w tym miejscu cały dzień, relaksując się w orzeźwiającej ale nielodowatej wodzie, która było krystalicznie czysta. Podczas naszego pobytu mogliśmy usłyszeć wyjące małpki czyli wyjce, które nadały temu miejscu wyjątkowego, magicznego, trochę strasznego klimatu. Na początku myśleliśmy, że to jaguar ale niestety i tym razem nie udało się go spotkać.

Semuc Champey - wodospady ukryte w górach w Gwatemali

Nie wyobrażamy sobie być w Gwatemali i nie odwiedzić tego miejsca, które niestety jest bardzo oddalone od innych atrakcji, które można zobaczyć w tym kraju.

Dowiedz się więcej – Gwatemala. Co warto zobaczyć? Top 6+ atrakcji

Pomimo długiej jazdy autobusem, dwóch nieprzespanych nocach w koszmarnym hostelu bardzo miło wspominamy to miejsce i zdecydowalibyśmy się na to wszystko jeszcze raz tak aby móc zanurzyć się po raz kolejny w czystej wodzie spadającej z kaskadowych wodospadów.

Semuc Champey - wodospady ukryte w górach w Gwatemali
Z tych oto skał śmiałkowie mogą skakać do wody.

Język angielski w Gwatemali

Niestety, Gwatemala jest krajem gdzie znajomość języka angielskiego jest na bardzo niskim poziomie. Żeby dogadać się z ludźmi potrzebna będzie znajomość języka hiszpańskiego lub odrobina cierpliwości oraz mobilny tłumacz. W naszym hostelu pracowali wolontariusze z Europy więc udało nam się załatwić wszystko bez komplikacji.

Semuc Champey - wodospady ukryte w górach w Gwatemali
Gwatemalska rodzina spędzająca czas nad wodospadami.

Czy w Gwatemali jest bezpiecznie?

Podczas naszego pobytu w Gwatemali wielokrotnie spacerowaliśmy po mieście wieczorami i nigdy nie przydarzyła nam się żadna niekomfortowa ani niebezpieczna sytuacja.

Przypominamy o zachowaniu rozsądku w trakcie podróży, trzymaniu dokumentów przy sobie (lub w bezpiecznym miejscu), nie afiszowaniu się z dużą ilością gotówki oraz zachowaniu rozsądku na każdym etapie podróży.

Semuc Champey - wodospady ukryte w górach w Gwatemali
To był świetny dzień pełen wrażeń i niesamowitych widoków!

Podróż do Gwatemali – pozostałe wpisy

Jeśli interesuje Cię podróż do Gwatemali to poniżej znajdziesz wpisy, które mogą przydać się w planowaniu Twojego wyjazdu.

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dwie osoby – jeden świat!


Wiecznie Wolni

Na blogu pokazujemy świat widziany naszymi oczami! Opowiadamy o naszych przygodach. Dzielimy się odczuciami dotyczącymi ludzi i smaków. Przedstawiamy miejsca, które zobaczyliśmy. Witajcie w naszym podróżniczym świecie!

Related Articles

La Fortuna wulkan dzikie zwierzęta wulkan
Ameryka PółnocnaKostaryka

La Fortuna – wędrówka na wulkan i dzikie zwierzęta w Kostaryce

La Fortuna to pierwsza miejscowość, w której zatrzymaliśmy w trakcie naszego kilkutygodniowego...

Salwador niezbędnik podróżnika praktyczne informacje
Ameryka PółnocnaSalwador

Podróż do Salwadoru – praktyczny poradnik. Wszystko co warto wiedzieć!

W Salwadorze spędziliśmy prawie trzy tygodnie. W tym czasie udało nam się...

Honduras niezbędnik podróżnika praktyczne informacje
Ameryka PółnocnaHonduras

Podróż do Hondurasu – praktyczny poradnik. Wszystko co warto wiedzieć!

Honduras to niezbyt popularny kierunek wśród europejskich podróżników. Nie każdy decyduje się...

Gwatemala praktyczny porandik niezbędnik podróżnika
Ameryka PółnocnaGwatemala

Podróż do Gwatemali – praktyczny poradnik. Wszystko co warto wiedzieć!

Nasza podróż do Gwatemali trwała ponad trzy tygodnie. W tym czasie udało...