AzjaSingapur

Singapur – 33 ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!

Singapur ciekawostki mało znane fakty

Singapur to niewielki ale niebywale fascynujący kraj. Przyciąga miliony turystów z całego świata. Ma on naprawdę dużo do zaoferowania. Od olśniewających wieżowców po bujne ogrody, od bogatej mieszanki kultur po kulinarne doznania. W tym artykule zebraliśmy najbardziej interesujące ciekawostki i mało znane fakty na temat kraju, który skrywa mnóstwo tajemnic mimo iż jego historia jest stosunkowo krótka.

Zapraszamy do wpisu!

Singapur – ciekawostki geograficzne

Singapur jest jednym z 20 najmniejszych krajów na świecie. Główna wyspa ma 42 kilometry długości i 23 kilometry szerokości, a jej łączna powierzchnia wynosi zaledwie 683 kilometry kwadratowe.

Kraj ten zajmuje 175 (ze 194 oficjalnie uznawanych państw) miejsce w rankingu największych państw na świecie pod względem powierzchni i 113 w rankingu największych państw na świecie pod względem liczby ludności.

Singapur jest 455 razy mniejszy od Polski. 

Singapur ciekawostki mało znane fakty
Marina Bay Sands w Singapurze. Najczęściej fotografowany budynek w kraju.

Singapur jest drugim najgęściej zaludnionym krajem na świecie. W rankingu znajduje się tuż za Monako a także przed Hongkongiem, Watykanem, Maltą czy Malediwami. Gęstość zaludnienia wynosi 7 485 osób na kilometr kwadratowy

Singapur to nie pojedyncza wyspa, ale w sumie ponad 60 wysp. Najbardziej znane wyspy to między innymi Sentosa, Pulau Ubin, wyspa sióstr i wyspa św. Jana.

Singapur jest jednym z 11 krajów, w których nigdy nie odnotowano ujemnej temperatury. Na tej liście znajdują się również następujące kraje: Seszele, Malediwy, Kiribati, Wyspy Marshalla, Mikronezja, Nauru, Palau, Tuvalu, Barbados i Grenada.  

Na świecie istnieją tylko trzy miasta-państwa. Monako, Watykan i właśnie Singapur.

Najwyższy naturalny punkt w Singapurze, Bukit Timah Hill ma zaledwie 164 metry wysokości.

Singapur ciekawostki mało znane fakty
Ogród Botaniczny w Singapurze. Jedno z kilku miejsc, gdzie warto wybrać się na spacer pośród rozległej zieleni.

Singapur – ciekawostki historyczne

Singapur powstał jako baza handlowa brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej w 1819 roku.

Po odzyskaniu niepodległości 9 sierpnia 1965 roku Singapur stał się szybko rozwijającym się centrum finansowym i gospodarczym. Aktualnie kraj ten znany jest z doskonałej infrastruktury, wielokulturowego charakteru i innowacyjności.

Walutą obowiązującą w Singapurze jest dolar singapurski. Według aktualnego kursu 1 dolar singapurski wart jest 2,99 złote.

E-Book

Singapur – pozostałe ciekawostki i mało znane fakty!

Singlish to język, którym posługują się Singapurczycy. Jest to połączeniem czterech języków urzędowych (angielskiego, chińskiego, malajskiego i tamilskiego).

W Singapurze istnieje maksymalny limit wysokości budynków, który wynosi 280 metrów. Od tej reguły jest tylko jeden wyjątek. Otwarty w 2016 roku Tanjong Pagar Centre wznosi się na wysokość 290 metrów. Jest to najwyższy budynek w Singapurze.

Singapur to kraj mocno zróżnicowany etnicznie i kulturowo. Wśród ponad 5,45 milionów mieszkańców około 75,9% stanowią Chińczycy. Singapur zamieszkują również Malajowie i Hindusi. Wraz z szybkim rozwojem do Singapuru przeprowadza się coraz więcej Europejczyków i Amerykanów.

Singapur ciekawostki mało znane fakty
W Singapurze można spotkać mnóstwo elementów z kultury chińskiej, malajskiej czy hinduskiej.

W Singapurze obowiązuje lewostronny ruch drogowy. Jest to jedna z wielu pozostałości po czasach kolonializmu brytyjskiego.

Główną religią w Singapurze jest buddyzm – 33,9%

Jedna na sześć osób w Singapurze posiada majątek wart co najmniej 1 milion dolarów. Żaden kraj na świecie nie może pochwalić się podobnym bogactwem swoich mieszkańców.

Port w Singapurze uznawany jest za jeden z największych i najbardziej efektywnych portów na świecie. Pod względem ilości przeładowanych ton towarów jest drugi na świecie. Jego strategiczne położenie nad Cieśniną Malakka sprawia, że jest kluczowym punktem na międzynarodowych szlakach handlowych, a także jednym z głównych centrów transportowych Azji Południowo-Wschodniej.

Co warto zobaczyć w Singapurze? Kraj ten oferuje wiele niezwykłych atrakcji, zaczynając od Marina Bay Sands. Ten spektakularny hotel z charakterystycznym dachem w kształcie łodzi gwarantuje zapierający dech w piersiach widok na panoramę miasta. Kolejną fascynującą atrakcją jest Gardens by the Bay czyli ogromny kompleks ogrodowy z futurystycznymi superdrzewami, pięknymi kwiatami i unikalnymi instalacjami artystycznymi. Dodatkowo, turyści mogą zanurzyć się w lokalnej kulturze i kuchni, odwiedzając kolorowe dzielnice, takie jak Chinatown czy Little India, gdzie można spróbować autentycznych smaków Singapuru i cieszyć się niepowtarzalnymi tradycjami i atmosferą.

Singapur ciekawostki mało znane fakty
Singapur to doskonały kierunek dla fanów dobrego jedzenia. W Little India można spróbować wyjątkowych smaków kuchni indyjskiej.

Oficjalną “maskotką” i prawdziwym symbolem Singapuru jest Merlion czyli mityczne zwierzę z głową lwa i ciałem ryby. Ogromny posąg znajduje się naprzeciwko Marina Bay Sands.

Singapur bardzo często nazywany jest “miastem zakazów”. Nie ma się co dziwić. Znaki zakazu znajdują się na każdym kroku. W metrze czy w hotelu najczęściej spotyka się zakaz spożywania duriana, który przez wielu uznawany jest za Króla Owoców. W metrze obowiązuje zakaz jedzenia i picia.

Singapur jest jednym z najczystszych miast na świecie. Faktycznie, ulice są czyste i zadbane. Kary za śmiecenie są bardzo wysokie i to może być tego głównym powodem.

Chłosta jest do tej pory legalną formą kary w Singapurze. W ten sposób „karany”nagradzany” jest między innymi wandalizm, kradzież czy porwanie.

Kara śmierci w Singapurze jest również legalną formą kary. Na liście przestępstw zagrożonych taką karę jest między innymi za posiadanie narkotyków oraz gwałt. Prawo Singapuru zezwala na wykonanie wyroku na obcokrajowcu, co wywołuje wiele kontrowersji na całym świecie.

Singapur ciekawostki mało znane fakty
Merlion czyli symbol Singapuru na tle najsłynniejszego hotelu w kraju.

Guma do żucia jest zakazana w Singapurze. Mogą ją żuć tylko osoby posiadające receptę od lekarza! Niestety nie można jej kupić w żadnym sklepie ani markecie, a nawet wwozić w dużych ilościach.

W Singapurze istnieje prawo nakazujące spłukiwanie toalety publicznej po skorzystaniu z niej. Jego złamanie wiąże się z karą grzywny w wysokości 150 SGD. Według miejskich legend policja regularnie sprawdza toalety. Radzimy się pilnować!

W Singapurze jest zawsze ciepło. Dlaczego? Znajduje się on około 140 kilometrów na północ od równika. Śledząc prognozy pogody w kraju zawsze jest około 30 stopni Celsjusza.

Hymn narodowy Singapuru znajduje się na odwrocie banknotu o nominale 1000 singapurskich dolarów (SGD). Według kursu z dnia dzisiejszego odpowiada on wartości 2985,07 złotych.

Niektóre tematy nie powinny być poruszane w publicznej dyskusji. Jeśli zdecydujesz się o nich mówić możesz wpaść w poważne kłopoty. Jednym z takich tematów jest krytyka rządu.

Poznaj także inne ciekawostki:

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Articles

AzjaSri Lanka

Sri Lanka. Co warto zobaczyć? TOP 10+ Atrakcji!

Sri Lanka kusi podróżników swoją egzotyką, bogatą historią i niesamowitą przyrodą. To...

Wiza do Indonezji jak o nią aplikować i ile kosztuje
AzjaIndonezja

Wiza do Indonezji (Bali, Lombok, Jawa) – Jak o nią aplikować i ile to kosztuje?

Planujesz podróż do Indonezji? Chcesz odwiedzić słynne Bali, rajskie Raja Ampat, tajemniczy...

Jak dostać się na Raja Ampat
AzjaIndonezjaRaja Ampat

Jak dolecieć na Raja Ampat i ile to kosztuje?

Raja Ampat to malowniczy archipelag we wschodniej Indonezji. Mówi się, że to...

wynajem skutera na Bali
AzjaBaliIndonezja

Jak wynająć skuter na Bali? Wszystko co musisz wiedzieć!

Bali to raj dla miłośników podróży. Niezwykła kultura, pyszna kuchnia, ogromne wulkany...