EdynburgSzkocja

Śladami JK Rowling i Harry Potter: zwiedzanie Edynburga

Edynburg Harry Potter i JK Rowling zwiedzanie śladami

Stolica Szkocji ma wiele do zaoferowania. Edynburg słynie z potężnego zamku,klimatycznych uliczek czy wzgórza widokowego Calton Hill. Miasto jest kojarzone z postacią Harrego Pottera – słynnego magika, znanego na całym świecie. I właśnie o tym będzie dzisiejszy artykuł.

Gdzie szukać kawiarni, w której J K Rowling pisała powieść? Gdzie znajduje się grób jednego z najgroźniejszych czarodziejów – Voldemorta (Toma Riddle’a)? Gdzie kupić różdżkę, fasolki wszystkich smaków czy czekoladową żabę? Na wszystkie pytania znajdziecie odpowiedź w poniższym tekście!

Na początek chcielibyśmy zaprosić Was do obejrzenia vloga, w którym oprowadzimy Was po najciekawszych (niekoniecznie najpopularniejszych) miejscach w Edynburgu. Będzie nam niezmiernie miło jeśli zasubskrybujecie nasz kanał, zostawicie łapkę w górę i komentarz!

The Elephant House – gdzie powstał Harry Potter?

The Elephant House to mała kawiarnia, w której wielu pisarzy przy filiżance bawarki pisało swoje dzieła. Wśród nich spotkać można było J K Rowling, która w 1997 roku wydała pierwszą powieść przedstawiającą przygody Harrego Pottera.

Cieszy się ona wielka sławą wśród fanów powieści. Mała kawiarnia, której charakterystycznym znakiem jest zawieszony nad drzwiami słoń znajduje się na ulicy George IV Bridge, nieopodal starego cmentarza.

Edynburg gdzie powstał Harry Potter

Sprawdź naszą interaktywną mapę Szkocji – ponad 570 atrakcji w jednym miejscu!
KLIKNIJ TUTAJ

Greyfriars Kirkyard – grób Toma Riddle’a

J K Rowling pisząc pierwszą powieść Harrego Pottera spacerowała po zaczarowanych uliczkach miasta i najwyraźniej zawędrowała na stary cmentarz, który znajduje się nieopodal kawiarni. Skąd te przypuszczenia? Stąd, że na nagrobkach znajdują się takie nazwiska jak Tom Riddle – czyli najstraszniejszy czarodziej, którego imienia nie wolno wypowiadać (Lord Voldemort) czy McGonagall.

Edynburg grób Toma Riddlea Greyfrairs Kirkyard

Victoria Street

Spacerując po Victoria Street w Edynburgu można poczuć się jak w zaczarowanym miejscu. Całe miasto ma w sobie coś co sprawia, że czuliśmy się w nim jak w filmie. Podobno własnie ta ulica natchnęła pisarkę powieści o Harrym Poterze do stworzenia magicznej ulicy Pokątnej, na której czarodzieje kupowali wszystkie potrzebne im rzeczy do nauki magii. W książce jak i w rzeczywistości znajdują się podobne sklepy – Diagon House oraz The Boy Wizard, które koniecznie trzeba odwiedzić i skusić się na jakiś magiczny gadżet.

victoria street w edynburgu co zobaczyć
victoria street w edynburgu co zobaczyć

Muzeum Harrego Pottera

The Boy Wizard to sklep, w którym fani powieści mogą kupić lub obejrzeć mnóstwo eksponatów znanych z książek oraz filmów o Harrym Potterze. Są tam dwa piętra i na każdym z nich zaskakuje czym innym. Całe muzeum wygląda jak Hogwart w pigułce.

Na najwyższym piętrze znajduje się księga gości, w której oczywiście zostawiliśmy swój wpis.

muzeum sklep harry potter

Fasolki wszystkich smaków – coś dla fanów Harrego Pottera

Będąc w Diagon House nie kupiliśmy różdżki ani sowy. Skusiliśmy się jednak na fasolki wszystkich smaków… i żałowaliśmy, że nie kupiliśmy czekoladowych żab. Pewnie zastanawiacie się dlaczego?

A no dlatego, że nie sądziliśmy, że w rzeczywistości fasolki będą o smaku wymiocin czy zgniłego jajka ale ku naszemu zdziwieniu takie perełki też były. Mimo wszystko polecamy każdemu skusić się na tą przekąskę.

P.S. Nie wszystkie były niedobre, raz na jakiś czas trafiała się fasolka o smaku przypominającym jedzenie.

fasolki harry potter edynburg pamiątki

The Balmoral Hotel – Edynburg śladem J K Rowling

W The Balmoral Hotel autorka wynajmowała pokój o numerze 552 i to właśnie w nim kończyła pisać jedną z najbardziej znanych książek wśród młodzieży. Do dziś w hotelu znajduje się biurko i krzesło, które służyło J K Rowling.

E-Book
the balmoral hotel edynburg jk rowling
the balmoral hotel edynburg jk rowling

Odcisk dłoni pisarki

Fani J K Rowling znajdą jej odcisk dłoni w Edinburgh City Chambers, który znajduje się w kamieniu przed budynkiem. Został on odbity kiedy to pisarka otrzymała nagrodę Edinburgh Award w 2008 roku.

Edynburg odwiedziliśmy już dwa razy i nadal nam się nie znudził. Tym razem postanowiliśmy odkryć miasto oczami fanów Harrego Pottera i pozytywnie się zaskoczyliśmy. Dzięki temu Edynburg stał się magicznym miastem.

Sprawdź naszą interaktywną mapę Edynburga – ponad 260 punktów w jednym miejscu! Atrakcje, kawiarnie, bary, kluby nocne, restauracje, obiekty noclegowe oraz wiele więcej!
KLIKNIJ TUTAJ

Wiecznie Wolni interaktywna mapa Edynburga

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Articles

Najpiękniejsza droga widokowa w Szkocji – Road Trip North Coast 500
North Coast 500Szkocja

Najpiękniejsza droga widokowa w Szkocji – Road Trip North Coast 500

Podczas naszej podróży po Szkocji mieliśmy okazję odkryć niezwykłe piękno i bogactwo...

West Highland Way w Szkocji trekking wędrówka
Atrakcje nad Loch LomondNatura w SzkocjiSzkocja

West Highland Way – najpiękniejszy szlak długodystansowy w Szkocji

West Highland Way to najpiękniejszy, długodystansowy szlak w Szkocji. Wędrówka rozpoczyna się...

edynburg zwiedzanie atrakcje co zobaczyć
EdynburgSzkocja

Edynburg – jak spędzić weekend? Atrakcje – co zobaczyć?

Edynburg to stolica Szkocji i miasto, w którym warto spędzić weekend. Znane...

EdynburgSzkocja

Wojtek – niedźwiedź, który został żołnierzem

Okres II wojny światowej pełen jest niesamowitych historii. Z pewnością jedną z...