Spanie pod namiotem na dziko, Wild Camping w Szkocji

Jeśli lubicie bliski kontakt z naturą to Szkocja będzie dla Was idealnym miejscem. Wild camping czyli możliwość rozbicia namiotu na dziko jest tutaj w pełni legalny i akceptowany. Jeśli chcielibyście poznać Szkocję od tej piękniejszej strony to koniecznie musicie zabrać ze sobą namiot wraz z całym ekwipunkiem.

Wielokrotnie mieliśmy okazję korzystać z takiej możliwości (nie tylko w Szkocji). Nocleg w namiocie to idealna okazja aby złapać trochę ciszy i spokoju oraz posiedzieć przy ognisku. Wild camping w Szkocji to dobry pomysł na spędzenie wolnego weekendu o każdej porze roku (oczywiście przy odpowiedniej pogodzie i z odpowiednim sprzętem).

Wild Camping w Szkocji – czy można rozbić się na dziko?

Ustawa The Land Reform (Scotland) Act 2003 mówi o tym, że każdy może korzystać dowolnie z otwartych terenów. Dzięki takiej możliwości rozbicie namiotu na plaży czy w górach jest w pełni legalne. Oczywiście trzeba przy tym trzymać się określonych zasad.

Warto mieć na uwadze, że w innym krajach Wielkiej Brytanii sytuacja wygląda inaczej. Wild camping w Walii, Anglii oraz Irlandii Północnej jest zabroniony. Są jednak miejscach, w których jest on akceptowany. Dobrym przykładem jest Lake District w Anglii gdzie przy dostosowaniu się do odpowiednich zasad nikomu nie będzie przeszkadzał rozbity przez nas namiot.

Spanie pod namiotem na dziko, Wild Camping w Szkocji

Rozbijanie namiotu na dziko w Szkocji – zasady i reguły

Wszystko co powinniście wiedzieć zapisane jest na stronie Scottisch Outdoor Access Code. Przetłumaczyliśmy dla Was najważniejsze informacje. 

Najważniejsza zasada to leave no trace. Mówi ona o tym, że nie powinniśmy zostawiać po sobie żadnych śladów w obozowisku.

Chyba nie muszę mówić o tym, że należy zabrać ze sobą wszystkie śmieci tak aby zostawić miejsce w stanie nie gorszym niż je zastaliśmy. Przede wszystkim należy to robić z szacunku dla tego pięknego miejsca i kolejnych turystów, którzy być może zdecydują się na rozbicie swojego namiotu w rym samym miejscu.

Spanie pod namiotem na dziko, Wild Camping w Szkocji

Jak znaleźć miejsce na rozbicie namiotu w Szkocji?

Jeśli zdecydujesz się na rozbicie namiotu na dziko to warto pamiętać aby obozowisko znajdowało się z dala od domostw, dróg, miejsc historycznych, pól uprawnych oraz pastwisk.


Zapraszamy również na nasz Instagram gdzie codziennie relacjonujemy nasze podróże i zarażamy chęcią do odkrywania świata. Na pewno Ci się spodoba też na naszym kanale YouTube, na którym znajdziesz Vlogi z różnych zakątków świata!

Wiecznie Wolni Instagram Wiecznie Wolni Facebook Wiecznie Wolni YouTube


Jeśli będziecie chcieli rozbić się na prywatnym terenie koniecznie musicie zapytać o zgodę właściciela. Z reguły nie ma z tym problemów. Szkoci lubią spędzać wolny czas pod namiotem dlatego też z pewnością pozwolą Wam rozbić się w pobliżu swojego domostwa. Od naszych znajomych słyszeliśmy wiele opowieści o wyprawach pod namioty z czasów młodości.

Spanie pod namiotem na dziko, Wild Camping w Szkocji

Z doświadczenia wiemy, że warto unikać najpopularniejszych miejscówek takich jak na przykład Duncansby Head czy Achmelvich Bay na północy Szkocji. W takich miejscach biwakowanie jest zabronione z powodu nieodpowiedzialnego zachowania poprzedników. Niestety problem pozostawiania obozowisk wraz ze śmieciami powraca co rok. Szkoda bo Szkocja jest pięknym krajem a takie zachowanie może doprowadzić do tego, że za kilka lat nie będzie można swobodnie rozbić namiotu na łonie natury.

Tutaj możecie zobaczyć przykłady nieodpowiedniego korzystania z dobrodziejstw natury – https://www.bbc.co.uk/news/uk-scotland-highlands-islands-49406333 albo tutaj – https://www.dailyrecord.co.uk/news/scottish-news/a-disgraceful-mess-entire-campsite-22377333

Zalecane jest aby rozbić się możliwie jak najpóźniej i zebrać jak najwcześniej z rana.
Unikajcie zatłoczonych miejsc i rozbijajcie się w mniejszych grupach (2-3 namioty) na nie dłużej niż 2-3 dni.

Pamiętajcie, że nocleg w namiocie to nie impreza. Zachowujcie się w miarę cicho tak aby nie straszyć zwierząt i nie przeszkadzać innym ludziom. 

Spanie pod namiotem na dziko, Wild Camping w Szkocji

Rozpalanie ogniska przy obozowisku

W miarę możliwości zalecane jest korzystania z kuchenki kampingowej. Jeśli już zdecydujecie się na rozpalanie ognisko to należy zrobić to rozsądnie. Drewno musicie kupić w sklepie, markecie lub na stacji benzynowej. Ścinanie drzew na opał jest zabronione. Ognisko powinno być małe i musicie pilnować je przez cały czas. Na koniec zadbajcie o to aby porządnie ja zagasić i nie pozostawić po nim śladu.

Spanie pod namiotem na dziko, Wild Camping w Szkocji ognisko

Co warto zabrać ze sobą pod namiot w Szkocji?

Jeśli wybieracie się pod namiot w Szkocji to warto zabrać ze sobą (zwłaszcza w sezonie kiedy można natrafić na muszki) spray na muszki (midges). Jeśli nie wiesz jak wielki jest to problem to obejrzyj poniższe wideo.

Dowiedz się więcej – Muszki w Szkocji (midges) – jak sobie z nimi radzić?

Korzystamy z preparatu o nazwie Smidge i siatce ochraniającej twarz przed muszkami. Nie sprawi to, że całkowicie pozbędziecie się problemu ale będzie on zdecydowanie dużo mniejszy.
Przed podróżą warto zerknąć na prognozę występowania muszek. Możecie to zrobić na tej stronie internetowej – https://www.smidgeup.com/midge-forecast/.

Pola namiotowe w Szkocji

Nocleg na dziko w Szkocji wiąże się z pewnymi niedogodnościami – brak toalety czy prysznica dla niektórych jest nie do zaakceptowania. To żaden problem. W Szkocji znajdziecie mnóstwo pól namiotowych z bardzo dobrą infrastrukturą. 

Pola namiotowe w Szkocji znajdziecie na tej stronie internetowej – https://www.campsites.co.uk/search/Campsies-in-scotland.

Nocleg w namiocie (na dziko) w Parku Narodowym Loch Lomond & The Trossachs

Na terenie Parku Narodowego Loch Lomond and The Trossachs sprawa noclegu na dziko wygląda nieco inaczej. Wydzielone specjalne strefy kontrolowane, w których można rozbić namiot. Aby rozbić namiot na jego terenie potrzebne jest odpowiednie pozwolenie, które kosztuje £3 za noc za każdy namiot. Możesz zarezerwować pozwolenie na kemping na maksymalnie trzy noce na jednym obszarze.

Nocleg w namiocie (na dziko) Loch Lomond

Polecamy nie zwlekać z rezerwacją do ostatniej chwili bo może okazać się, że nie będzie już dostępnych żadnych miejsc.

Pamiętaj, że możesz przyjechać na miejsce od 13:00 i musisz wyjechać do 11:00 w dniu wyjazdu.
Tutaj z znajdziecie więcej informacji – https://www.lochlomond-trossachs.org/things-to-do/camping/.

Jeśli macie jakiekolwiek pytania to chętnie na nie odpowiemy. Jeśli chcielibyście podzielić się swoimi doświadczeniami odnośnie wild campingu w Szkocji to zostawcie komentarz pod tym wpisem. Miłej podróży! 


Jeśli spodobało Ci się na naszej stronie a treści, które przygotowaliśmy pomogły Ci w organizacji wyjazdu lub do niego zainspirowały to możesz postawić nam kawę, która doda nam energii do tworzenia nowych i ciekawszych artykułów, które być może przydadzą Ci się w przyszłości.

Poświęcamy mnóstwo czasu i wkładamy mnóstwo energii aby przygotować wartościowe wpisy dlatego smaczną kawusię zawszę chętnie strzelimy.

Naciśnij przycisk poniżej!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

6 komentarzy do “Spanie pod namiotem na dziko, Wild Camping w Szkocji”

 1. Dzięki wielkie za super przewodnik. Chciałbym wybrać się ze znajomymi pod namioty w Szkocji. Czy przy drodze North Coast 500 można znaleźć miejscówki żeby rozbić się na dziko?

  Pozdrawiam i czekam na kolejne Wasze podróże!

  Odpowiedz
  • Cieszymy się bardzo, że się podoba! Przy trasie NC 500 rozbiliśmy namiot na plaży Dunnet Beach oraz Ceannabeinne Beach. Wiemy, że jest tak dużo więcej miejscówek. Trzeba szukać aż znajdzie się coś ciekawego.

   Pozdrawiamy!

   Odpowiedz
 2. Od znajomych słyszymy tylko POWODZENIA kiedy mówimy, że jedziemy do Szkocji pod namiot. Czy muszki są naprawdę takie uciążliwe?

  Ps. Bardzo pomocny blog w trakcie planowania tripa po Szkocji!

  Odpowiedz
  • Jeśli na parkingu nie ma znaku „No overnight parking” to można śmiało. Można też zaryzykować i zostawić lub zerknąć na stronę park4night.com i znaleźć taki, na którym można w nocy zostawić samochód.
   Pozdrawiam

   Odpowiedz

Dodaj komentarz