PolskaZachodniopomorskie

Spływ kajakowy rzeką Dobrzycą. Co warto zobaczyć w Zachodniopomorskim?

Spływ kajakowy Dobrzyca kajaki

W Polsce, pełnej malowniczych rzek i jezior, istnieje wiele możliwości do aktywnego spędzenia czasu na wodzie. Jednym z najpopularniejszych sposobów jest spływ kajakowy, który pozwala nie tylko na kontakt z przyrodą, ale również na przeżycie niezapomnianych przygód. Wśród tych licznych rzek, które zapewniają spektakularne krajobrazy i emocjonujące doświadczenia, znajduje się również rzeka Dobrzyca.

Zapraszamy do wpisu!

Gdzie znajduje się rzeka Dobrzyca?

Znajdująca się na pograniczu Pomorza i Wielkopolski Dobrzyca to prawobrzeżnym i najdłuższym dopływem Piławy, która z kolei jest najdłuższym dopływem Gwdy. Źródło rzeki znajduje się na łąkach we wsi Łubowo (8 kilometrów na wschód od Czaplinka). W okolicach Wałcza zasilana jest ona dwoma dopływami – Kłębowianką oraz Piławką. Ciągnie się przez ponad 60 kilometrów w otoczeniu malowniczych krajobrazów. Dla spływów kajakowych Dobrzyca jest dostępna od jeziora Machliny Duże.

Spływ kajakowy Dobrzyca kajaki
Spływ kajakowy Dobrzycą najlepiej zacząć w Dobrzycy w powiecie wałeckim, w gminie Wałcz.
Spływ kajakowy Dobrzyca kajaki
Dobrzyca płynie pośród bujnego lasu, który po drodze zapewnia mnóstwo cienia.

Spływ kajakowy Dobrzycą. Trasa Dobrzyca – Golce – Rudnica

Jak wygląda spływ kajakowy Dobrzycą? Opowiem na przykładzie naszej ostatniej wycieczki. Wodowanie kajaków zaliczyliśmy we wsi Dobrzyca około 10:00. Zabraliśmy ze sobą 2-litrową butelkę wody, przekąski, wodoodporny plecak (tak aby przypadkiem na zalać sprzętu fotograficznego) no i oczywiście obudowę wodoorporną do telefonu. Wyruszyliśmy w kierunku miejscowości Golce jednym z najbardziej malowniczych odcinków Dobrzycy.

To właśnie tam musieliśmy zrobić pierwszą i jedyną na trasie przenoskę kajaka przez rzekę tuż obok zabytkowego młyna (obecnie funkcjonującego jako elektrownia wodna). Tuż obok znajduje się wiejski kościół w Golcach, który aktualnie przechodzi gruntowną przebudowę. Został on wzniesiony w XVII wieku a jego elementem charakterystycznym jest szachulcowa wieża, której górna część wykonana jest z drewna. Przed nim znajduje się głaz upamiętniający walki o przełamanie Wału Pomorskiego 8 lutego 1945 roku. Kilkaset metrów dalej znajduje się jedyny na trasie sklep spożywczy. Można w nim uzupełnić zapasy przekąsek oraz wody.

Spływ kajakowy Dobrzyca kajaki
Pierwszy etap spływu kończy się w Golcach.

Rzeka płynie pośród leśnych terenów, które zapewniają mnóstwo cienia. To duży plus, zwłaszcza latem. Dobrzyca silnie meandruje, co gwarantuje mnóstwo wrażeń. Raz na jakiś czas trzeba wyjść z kajaka aby przenieść go przez powalone drzewa. Kilkukrotnie zdarzało nam się utknąć na mieliźnie. Niewielkie problemy sprawiało nam manewrowanie wśród wystających gałęzi i zatopionych konarów. Mimo to ten odcinek Dobrzycy będzie idealny, nawet dla początkujących kajakarzy. Dobrzyca to rzeka niezwykle bezpieczna. Maksymalna głębokość to półtora metra. Woda jest przejrzysta, a dno piaszczyste.

Spływ kajakowy Dobrzyca kajaki
Dobrzyca to jedna z najbardziej malowniczych rzek w województwie zachodniopomorskim.

Wcześniej nie mieliśmy okazji sprawdzić swoich umiejętności na rzece. Pływaliśmy między innymi na największym jeziorze w Hondurasie czyli Lago de Yojoa, pośród lasów namorzynowych na wyspie Phu Quoc w Wietnamie czy na najpiękniejszym jeziorze w Szkocji – Loch Lomond.

Mając odrobinę szczęścia można podziwiać bogactwo lokalnej fauny, w tym krążące nad głowami orły bieliki, wszechobecne bobry, liczne bociany, żurawie spacerujące po łąkach, a także rybołowy. Płynąc Dobrzycą minęliśmy po lewej stronie jezioro Golce. Niestety z powodu zbyt niskiego poziomu musieliśmy zrezygnować z „odcinka specjalnego” (droga w lewo) i płynęliśmy w stronę Rudnicy (droga w prawo). To właśnie tam po około 4-5 godzinach zakończyliśmy nasz spływ. Oczywiście nie będzie to ostatni raz kiedy decydujemy się na aktywny wypoczynek w postaci wycieczki kajakowej. Swoich sił chcielibyśmy spróbować również na Piławie, Gwdzie czy Drawie.

Spływ kajakowy Dobrzyca kajaki
Aktywny wypoczynek? Kajaki sprawdzą się idealnie!

W Rudnicy znajduje się jeden z największych parków linowych w Polsce. Po spływie kajakowym można zaplanować dodatkową atrakcję (zalecana jest wcześniejsza rezerwacja).

Spływ kajakowy Dobrzyca kajaki
Nasz spływ zakończył się w Rudnicy. Oczywiście można płynąć dalej, w kierunku Ostrowca lub Tarnowa.

Jak przygotować się na spływ kajakowy?

Oto kilka podstawowych porad, które warto wziąć pod uwagę podczas przygotowywania się do spływu kajakowego:

Na początku wybierz odpowiednią trasę czyli taką, która pasuje do twojego poziomu umiejętności i doświadczenia. Sprawdź informacje na temat rzeki, w tym stopnia trudności, obecności prądów, przeszkód i potencjalnych zagrożeń.

Upewnij się, że masz odpowiedni sprzęt. Warto zaopatrzyć się w solidny kajak (możesz go wypożyczyć), kamizelkę asekuracyjną, wiosła, kask (jeśli charakterystyka trasy tego wymaga), wodoodporny worek na rzeczy osobiste, a także odpowiedni strój (jeśli woda jest zimna warto zabrać strój neoprenowy).

Przed rozpoczęciem spływu dokładnie zapoznaj się z trasą. Sprawdź jej topografię, charakterystykę nurtu, możliwe przeszkody, miejsca piknikowe i ewentualne punkty awaryjne. Możesz skorzystać z map, przewodników, informacji na blogach i portalach podróżniczych lub skonsultować się z doświadczonymi kajakarzami.

E-Book
Spływ kajakowy Dobrzyca kajaki
Dobre przygotowanie do spływu kajakowego na Dobrzycy to podstawa.

Zawsze pamiętaj o bezpieczeństwie. Nigdy nie zapominaj o noszeniu kamizelki asekuracyjnej i innych niezbędnych elementów bezpieczeństwa. Zabierz ze sobą podstawowy zestaw pierwszej pomocy i dowiedz się jak udzielać pomocy w przypadku wypadków lub urazów.

Pamiętaj, że przygotowanie się do spływu kajakowego to nie tylko zaplanowanie trasy i zebranie odpowiedniego sprzętu, ale również zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do bezpiecznego i przyjemnego spędzania czasu na wodzie. Aktywny wypoczynek w postaci wycieczki kajakowej z pewnością dostarczy Ci mnóstwo satysfakcji i wrażeń.

Co jeszcze warto zobaczyć w tej części Polski?

Po powrocie do Polski naszym celem jest odkrycie pięknych miejsc w województwie wielkopolskim, zachodniopomorskim oraz okolicach. Jeśli szukasz pomysłu na aktywny wypoczynek to możemy zaproponować Ci spacer po Rezerwacie Kuźnik w Pile a także malowniczą Ścieżkę nad Bukówką w okolicach Trzcianki.

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Articles

Rowerem wzdłuż Bałtyku r10 Świnoujście Hel Morze Bałtyckie
BałtykPolskaPomorskieZachodniopomorskie

Rowerem wzdłuż Bałtyku – szlak rowerowy EuroVelo 10 / Velo Baltica

„Cudze chwalicie a swego nie znacie”. Ten słynny cytat pasuje do nas...

Spływ kajakowy Drawa Drawieński Park Narodowy
LubuskiePolskaWielkopolskaZachodniopomorskie

Spływ kajakowy po Drawie – Drawieński Park Narodowy

Znajdująca się w sercu Drawieńskiego Parku Narodowego Drawa to jedna z najpiękniejszych...

Mężczyzna w niebieskiej kurtce i czarnych spodniach stojący nad górskim jeziorem na tle ośnieżonych szczytów.
Polska

Gdzie pojechać na majówkę i uniknąć tłumów w górach?

Uwielbiasz chodzić po górach, ale zdecydowanie nie lubisz tłumów na szlakach? Zaplanuj...

Województwo pomorskie atrakcje i co warto zobaczyć
Polska

6 niesamowitych miejsc, które warto zobaczyć w województwie pomorskim!

Województwo pomorskie to region w północnej Polsce pełen ciekawych miejsc i atrakcji...