Stirling Castle – potężny zamek na skale

Stirling Castle jest dumą narodową kraju. Znajduje się na przepięknym wzgórzu nad rzeką Forth i prezentuje się doskonale. W przeszłości pod jego bramami stoczono wiele starć z angielskimi żołnierzami przez co wiele znaczy dla kraju.

stirling castle szkocja

Stirling Castle – historia zamku

Pierwsze wzmianki o zamku dotyczą 11 wieku. Początkowo służył on jako rezydencja dla szkockiej rodziny królewskiej. Stiriling Castle był świadkiem dwój historycznych bite, które zakończyły się zwycięstwem Szkotów. Pierwszą z nich to Bitwa pod Stirling Bridge w 1297 roku pod dowództwem sir Williama Wallace’a. Druga to Bitwa pod Bannockburn w 1314 roku. Po raz kolejny szkocka armia pod dowództwem króla Roberta Bruce’a zwyciężyła w starciu z Anglikami. W późniejszych latach został przekazany królowi Anglii na mocy traktatu z Falaise z 1174 roku (wraz z czterema innymi zamkami królewskimi). W czasie pierwszej wojny o niepodległość Szkocji, zamek zmieniał właściciela około ośmiu razy. Finalnie w 1342 roku został on w posiadaniu Szkocji.

stirling castle szkocja

Zamek Stirling to dom, w którym wychowano jednych z najsłynniejszych ludzi w szkockiej i brytyjskiej historii, takich jak Mary Queen of Scots oraz James VI i I. Miały miejsce tutaj także niesławne czyny, takie jak zabójstwo hrabiego Douglasa przez Jakuba II.

stirling castle szkocja

Zamek został przebudowany i ukształtowany w styl renesansowy przez króla Jakuba IV a w późniejszych latach przez jego syna Jakuba V, który został ukoronowany właśnie w nim.

stirling castle szkocja

Współcześnie zamek jest udostępniany do zwiedzania i znany na całym świecie jako jedna z największych atrakcji w Szkocji. Organizowanych jest wiele wycieczek szkolnych właśnie do tego miejsca w celu edukacji dzieci.

stirling castle szkocja

Informacje praktyczne

zamki w szkocji
zamki w szkocji

Zamek można zwiedzać przez cały rok od poniedziałku do niedzieli.

  • W okresie letnim (01.04 – 30.09) dostępny jest w godzinach: 9:30 – 18:00
  • W okresie zimowym (01.10 – 31.003) dostępny jest w godzinach:9:30 -17:00

Wstęp do zamku oraz miejsce parkingowe jest płatne.

zamki w szkocji

Cennik:


Zapraszamy również na nasz Instagram gdzie codziennie relacjonujemy nasze podróże i zarażamy chęcią do odkrywania świata. Na pewno Ci się spodoba też na naszym kanale YouTube, na którym znajdziesz Vlogi z różnych zakątków świata!

Wiecznie Wolni Instagram Wiecznie Wolni Facebook Wiecznie Wolni YouTube


  • dorośli -16f
  • dzieci – 9,60f
  • seniorzy – 12,80f
  • parking 4h – 4f

*Warto zajrzeć na stronę …. aby potwierdzić ceny oraz informacje dotyczące otwarcia, które mogły się zmienić.

Ostatni zwiedzający wpuszczani są do zamku około 45 minut przed zamknięciem, co według nas jest zbyt mało czasu aby obejść cały obiekt i móc w pełni nacieszyć się tym miejscem.

W porannych godzinach do zamku zjeżdżają się wycieczki zorganizowane więc zalecamy wybrać się tu w popołudniowych godzinach, gdzie osób zwiedzających jest znacznie mniej.

zamki w szkocji

*W zamku byliśmy dwa razy – więc są to potwierdzone informacje doświadczeniem.

Zamek Stirling jest doskonale widoczny z autostrady?? więc kazdy bez problemu tam trafi 🙂

Miłego zwiedzania! Dajcie znać jakie wrażenie zrobił na was Castle Stirling.


Jeśli spodobało Ci się na naszej stronie a treści, które przygotowaliśmy pomogły Ci w organizacji wyjazdu lub do niego zainspirowały to możesz postawić nam kawę, która doda nam energii do tworzenia nowych i ciekawszych artykułów, które być może przydadzą Ci się w przyszłości.

Poświęcamy mnóstwo czasu i wkładamy mnóstwo energii aby przygotować wartościowe wpisy dlatego smaczną kawusię zawszę chętnie strzelimy.

Naciśnij przycisk poniżej!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

10 komentarzy do “Stirling Castle – potężny zamek na skale”

  1. Uwielbiam zwiedzać zamki, a dodatkowo odkąd obejrzałam serial „Outlander” zakochałam się w Szkocji! Szkoda, że akurat w Stirling nie nagrywano serialu 🙂 W każdym razie planujemy w końcu podróż do Szkocji i mam nadzieję, że uda nam się również odwiedzić zamek Stirling 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz