Szkocja

Stirling – zamek na skale i najciekawsze atrakcje

Stirling atrakcje co warto zobaczyć przewodnik

Stirling to jedno z 7 głównych miast w Szkocji. Miasto słynie przede wszystkim z potężnego zamku, który dla Szkotów jest bardzo ważnym miejscem. Jakiś czas temu spędziliśmy tam cudowny weekend i dzisiaj odpowiemy Wam na pytanie: co warto zobaczyć w Stirling?

Na początek, standardowo zapraszamy Was do obejrzenie krótkiego vloga na naszym kanale YouTube.

Czy warto odwiedzić Stirling?

Jeśli lubicie zwiedzać miejsca historyczne to Stirling będzie doskonałym wyborem. Tutejszy zamek odegrał ogromną rolę w historii Szkocji. Stirling Castle to jeden z najpiękniejszych zamków w Szkocji. Dla nas miasto okazało się być bardzo ciekawe, jeśli będziemy mieli w przyszłości okazję wrócić to z niej skorzystamy.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Stirling?

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Stirling?

Najciekawsze atrakcje w Stirling można zwiedzić w ciągu jednego dnia. Najwięcej bo około 2 godzin zajmie Wam zwiedzanie Stirling Castle. Około godziny trzeba poświecić na The National Wallace Monument. Jeśli chcielibyście zostać w mieście dłużej to warto wyskoczyć w pobliskie wzgórza Ochills, zobaczyć pole bitwy pod Bannockburn czy wybrać się do Doune Castle – zamku znanego z serialu Gra o Tron oraz Outlander.

Stirling atrakcje i co warto zobaczyć
Stirling atrakcje i co warto zobaczyć

Jak poruszać się po Stirling?

Najciekawsze atrakcje zlokalizowane są na Starym Mieście (Stirling Old Town). Najlepszym rozwiązaniem będzie spacer. Uwaga. Można się trochę zmęczyć wchodząc na wzgórze zamkowe.

Jeśli chcielibyście wynająć rower to ceny zaczynają się od £1 za 30 minut jazdy. Więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj – https://www.nextbike.co.uk/en/stirling/.

Jak poruszać się po Stirling? atrakcje

Atrakcje, co warto zobaczyć w Stirling?

Przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po najciekawszych atrakcjach Stirling. Mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Stirling Castle – potężny szkocki zamek

Zamek w Stirling to jeden z najpiękniejszych zamków a także jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Szkocji. Jeśli plaunjecie odwiedzić Stirling to wizyta w zamku musi znaleźć się w Waszym planie zwiedzania.

Dowiedz się więcej – Stirling Castle – potężny zamek na skale

Stirling Castle - potężny szkocki zamek atrakcje w mieście
Stirling Castle - potężny szkocki zamek atrakcje w mieście

Robert the Bruce – pomnik bohatera narodowego

Tuż przed wejściem Zamku Stirling znajduje się pomnik Roberta the Bruce’a, który zasłynął podczas walk o niepodległość Szkocji. Odniósł on bardzo ważne dla Szkotów zwycięstwo w Bitwie pod Bannockburn. W 1329 roku zmarł, pochowano go kościele w Dunfermline a jego serce spoczęło w Melrose Abbey. 

Robert the Bruce atrakcje w Stirling

The National Wallace Monument

Położony na obrzeżach Stirling, na wzgórzu Abbey Craig Wallace Monument upamiętnia życie szkockiego bohatera narodowego – Sir Williama Wallace’a. Zwiedzając wnętrze monumentu można dowiedzieć się o tym jak przebiegała Bitwa pod Stirling Bridge (1297) oraz co oznaczała dla Szkotów wygrana. Warto wspomnieć także legendarnym mieczu Sir Williama Wallace’a, który jest jednym z eksponatów. Ze szczytu wieży o wysokości 220 stóp można zobaczyć miejsce wygranej bitwy a także Stirling Castle na tle okolicznych gór. 

National wallace monument atrakcje w stirling
National wallace monument atrakcje w stirling
National wallace monument atrakcje w stirling

Church of The Holy Rude

Znajdujący się na szczycie wzgórza zamkowego w Stirling Kościół The Holy Rude liczy sobie ponad 900 lat historii. Został on założony w 1129 roku co czyni go drugim najstarszym budynkiem w Stirling. W XV wieku został przebudowany do aktualnej postaci. W tym właśnie miejscu koronowano na króla Jakuba VI Stuarta. 

Kawałek dalej znajduje się wzgórze, które jest doskonałym punktem widokowym – zobaczyć można Zamek Stirling a także znajdujący się nieco dalej obszar The Trossachs.

church of the holy rude atrakcje w stirling
church of the holy rude atrakcje w stirling
church of the holy rude atrakcje w stirling
church of the holy rude atrakcje w stirling

Stare Miasto w Stirling

Główne atrakcje turystyczne w Stirling znajdują się na Starym Mieście (Old Town). Spacerując po okolicy można odkryć wiele ciekawych miejsc i kilka punktów widokowych. Warto zatrzymać się w jednej z kilku kawiarni. Polecam Wam odwiedzić Old Town Coffee House, która prowadzona jest przez Polaków.

E-Book

Wzgórze zamkowe jest tak dobrze punktem aby podziwiać wschód słońca, o ile oczywiście będzie Wam się chciało wstać wcześnie z rana.

stirling old town atrakcje w stirling
stirling old town atrakcje w stirling
stirling old town atrakcje w stirling
stirling old town atrakcje w stirling
stirling old town atrakcje w stirling
stirling old town atrakcje w stirling

Stirling Bridge

W 1297 roku bitwie pod Stirling Bridge Szkoci pod dowództwem Andrew Moraya i Williama Wallace’a pokonali angielskie wojska. Dzisiejszy most znajduje się nieco dalej w dół rzeki niż ten, który był kluczowy dla wyniku bitwy. Mimo wszystko warto odwiedzić miejsce, które kilkaset lat temu było miejscem krwawej bitwy. 

stirling bridge atrakcje w stirling
stirling bridge atrakcje w stirling

Stirling Old Town Jail

W Stirling Old Town Jail poznasz opowieści o straszliwej historii zbrodni i kar. Dowiesz się kim był Jocu „The Happy Hangman” Rankin, usłyszysz historię morderców, męczenników oraz wiele więcej. Stirling.

Więcej na ten temat dowiesz się tutaj – http://oldtownjail.co.uk/.

atrakcje w Stirling Old Town Jail

Argyll’s Lodging

W niedalekiej odległości od Stirling Castle znajduje się XVII wieczna renesansowa kamienica. Argyll’s Lodging w przeszłości był siedzibą hrabiego Stirling oraz Argyll. Aktualnie funkcjonuje jako muzeum.

argylls lodging atrakcje w stirling
argylls lodging atrakcje w stirling

Rob Roy McGregor Statue

Kolejny pomnik w Stirling przestawia Rob Roya a właściwie Roberta MacGregora. Żyjący na przełomie XVIII i XVIII rozbójnik nazywany był szkockim Robin Hoodem. Doczekał się on ballad oraz powieści (Walter Scott, 1818) na swój temat a w 1995 filmu reżyserii Michaela Caton-Jonesa. Rob Roya zagrał słynny aktor Liam Neeson. 

rob roy atrakcje w stirling

Robert Burns Monument

W Stirling znajduje się także pomnik szkockiego poety narodowego – Roberta Burnsa. Data jego urodzin to dzień, w którym w Szkocji obchodzi się Burns Night. W trakcie kolacji spożywa się Haggis wraz z brukwią oraz ziemniakami (neeps and taties). 

robert burns atrakcje w glasgow

Albert Halls

Otwarty w 1883 roku Albert Halls to centrum życia artystycznego  Stirling. Organizowane są tam koncerty, wydarzenia kulturalne a także konferencje. Znajduje się on zaledwie kilka minut spacerem od centrum miasta. Co ciekawe we wnętrzu organizowane są także wesela. 

albert halls atrakcje w stirling

Dumyat i wzgórza Ochills

Tuż obok Stirling znajdują się wzgórza Ochills. Jednym z najpiękniejszych szczytów jest Dumyat, z którego rozpościera się przpepiekny widok na Stirling – jak na dłoni widać Stirling Castle a także Wallace Monument, dolinę rzeki Forth a także okoliczne góry. 

dumyat wzgorza ochills stirling

Gdzie warto się zatrzymać – hotele i noclegi w Stirling?

Podczas naszego pobytu zatrzymaliśmy się w czterogwiazdkowym Stirling Highland Hotel. Za jedną noc dla dwóch osób zapaliliśmy około 250 złotych (£52). Pozostałe hotele znajdziecie pod tym linkiem – hotele w Stirling.

Jeśli myślicie o budżetowym pobycie w Stirling doskonałym rozwiązaniem dla Was będzie wynajęcie mieszkania lub pokoju poprzez portal AirBnB. Korzystając z naszego linka polecającego zyskacie 200 zł zniżki na pierwszą rezerwację! Link do zniżki.

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Articles

Najpiękniejsza droga widokowa w Szkocji – Road Trip North Coast 500
North Coast 500Szkocja

Najpiękniejsza droga widokowa w Szkocji – Road Trip North Coast 500

Podczas naszej podróży po Szkocji mieliśmy okazję odkryć niezwykłe piękno i bogactwo...

West Highland Way w Szkocji trekking wędrówka
Atrakcje nad Loch LomondNatura w SzkocjiSzkocja

West Highland Way – najpiękniejszy szlak długodystansowy w Szkocji

West Highland Way to najpiękniejszy, długodystansowy szlak w Szkocji. Wędrówka rozpoczyna się...

edynburg zwiedzanie atrakcje co zobaczyć
EdynburgSzkocja

Edynburg – jak spędzić weekend? Atrakcje – co zobaczyć?

Edynburg to stolica Szkocji i miasto, w którym warto spędzić weekend. Znane...

EdynburgSzkocja

Wojtek – niedźwiedź, który został żołnierzem

Okres II wojny światowej pełen jest niesamowitych historii. Z pewnością jedną z...