Atrakcje w GlasgowSzkocja

Street Art w Glasgow – wyjątkowa sztuka uliczna!

glasgow street art

Street Art w Glasgow to jeden z powodów, dla których warto odwiedzić największe szkockie miasto. Projekty te znajdują na ogromnych budynkach lub w wąskich uliczkach. Trzeba być niezwykle uważnym bo można je bardzo łatwo przegapić.

Ten wpis zalegał w moich notatkach od prawie dwóch lat. W końcu udało mi się zebrać wszystko w całość i opublikować na blogu.

Glasgow City Centre Mural Trail

W centrum Glasgow znajduje się mnóstwo ciekawych projektów stworzonych przez światowej sławy artystów. Poniżej znajdziecie te, które udało mi się uwiecznić na fotografii. Na samym końcu wpisu znajdziecie mapkę z muralami.

Fellow Glasgow Residents

Ogromna ściana na parkingu przy ulicy Ingram Street jest tłem dla ogromnego murala autorstwa Smug’a. Przedstawia on szkocką przyrodę w najlepszej odsłonie. Szkoda tylko, że częściowo jest on zasłonięty przez zaparkowane tam samochody. Najlepiej wpaść tutaj z rana kiedy parking jest względnie pusty.

Fellow Glasgow Residents strret art w Glasgow
Fellow Glasgow Residents street art w Glasgow
Fellow Glasgow Residents street art w Glasgow

Billy Connolly

Stworzone w 2017 roku z okazji 75 urodzin Billy’ego Connolly’ego – jednego z najwybitniejszych komików pochodzących z Glasgow. Trzy murale, których autorzy to Jack Vettriano, John Byrne i Rachael Maclean rozsiane są wokół centrum miasta.

street art w Glasgow
street art w Glasgow

The World’s Most Economical Taxi

W zakątkach Mitchell Street znajduje się jeden z najciekawszych murali w centrum miasta. Tradycyjna brytyjska taksówka unosząca się w powietrzu.

E-Book

Autorem projektu jest Rogue-one.

street art w Glasgow

Tuż obok znajduje się kolejny mural. Czy przypomina Wam kogoś?

street art w Glasgow

Hand Shadow Puppets

Przejście podziemne w Cowcaddens zyskało klimat dzięki Rogue-one. Mural prezentuje nieprawdopodobne cienie z rąk tuż obok stacji metra.

street art w Glasgow

Tiger Style

Na brzegu rzeki Clyde znajduje się ogromny mural przedstawiający dzikiego tygrysa. Czym inspirowany był street art? Być może jest on nawiązaniem do lokalnego klubu żużlowego – Glasgow Tigers Speedway.

Autor projektu – Jamesa Klinge aka Klingatron.

street art w Glasgow

The Musician

Kolejny wspólny projekt Rogue-one i Art Pistol. Tym razem schowany w zakątku jednej z najbardziej zatłoczonych ulic w Glasgow – Sauchiehall Street.

street art w Glasgow

Wind Power

Kolejny pomysłowy mural autorstwa Rogue-one i Art Pistol. Znaleźć go można na ulicy Mitchell Street. Powstał on jako część wydarzenia Doors Open Day w 2014 roku. Symbolizuje on różnorodność energii pozyskiwanej na terenie Glasgow i całej Szkocji.

street art w Glasgow

Are Ye Dancin’?

Are Ye Dancin’ to pierwszy mural artysty Conzo Throba, który jest częścią Glasgow City Centre Mural Trail. Usytuowany tuż przy Argyle Street, w drodze do Sloan’s Bar and Restaurant. Projekt, który można łatwo przegapić.

street art w Glasgow
street art w Glasgow

St Mungo at High Street

Mural przedstawia świętego Mungo i ptaka, który według opowieście nigdy nie odleciał. Znajduje się się na krańcu High Street. W niedalekiej odległości znajduje się Glasgow Cathedral czyli miejsce pochówku patrona Glasgow.

Autorem muralu jest Smug.

street art w Glasgow

A Study of a Woman in Black Series

Kobieta w czerni to zestaw trzech murali autorstwa James’a Klinge. Pierwszy z nich znajduje w Saltmarket (obok The Briggait), drugi tuż obok placu St Andrew’s Square a ostatni w okolicach Royal Exchange Square w centrum miasta.

street art w Glasgow
street art w Glasgow

Famous Faces

Na zewnętrznej ścianie The Clutha Bar znaleźć można niesamowity mural prezentujący słynnych mieszkańców Glasgow. Wśród „Famous Faces” znajdują się podobizny takich postaci jak Alex Harvey, Frank Zappa, Woody Guthrie, Billy Connolly, Benny Lynch i Stan Laurel.

Street art autorstwa Rogue-one, EJEK, i Art Pistol.

Charles Rennie Mackintosh

Charles Rennie Mackintosh to pionierski architekt i projektant. Mural z jego wizerunkiem znajduje się tuż obok The Clutha Bar. Projekt Rogue-one i Art Pistol został zamówiony przez hotel Radisson RED z okazji 150 rocznicy urodzin artysty.

street art w Glasgow

Honey, I Shrunk the Kids

Kolejny mural na ulicy Mitchell Street. Pamiętacie film Kochanie, zmniejszyłem dzieciaki z 1989 roku? Ogromny street art przedstawia kobietę ze szkłem powiększającym. Autorem poniższego dzieła jest australijski artysta o pseudonimie Smug.

street art w Glasgow

Bubbles

Gdzieś w ścisłym centrum, w bocznej uliczce znajduje się bardzo ciekawy projekt nazwany Bubbles.

street art w Glasgow

Buldog francuski w centrum Glasgow

Tuż obok poprzedniego projektu znajduje się wizerunek buldoga francuskiego pośród baniek mydlanych.

street art w Glasgow

The Lost Giant

The Lost Giant jest częścią serii murali wykonanych w wielu dużych miastach na świecie przez australijskiego artystę Stormie Mills’a. The Lost Giant znajdujący się w Glasgow ubrany jest w szalik ze szkockiej kraty. Klimatyczny street art znajduje się nad wejściem do Sauchiehall Lane, w sąsiedztwie znanego tradycyjnego pubu The Griffin.

street art w Glasgow

Crazy Cat Lady

Najnowszy projekt Rogue-one. Mural z pewnością zachwyci miłośników kotów, których z pewnością nie brakuje. Znajduje się on przy Sauchiehall Street.

street art w Glasgow

Inne Murale

W Glasgow znajduje się dużo więcej murali. Przez ostatnie miesiące udało mi się znaleźć wiele ciekawych projektów. Znajdziecie je poniżej – lista ta będzie regularnie aktualizowana o nowe pozycje.

Tennent Caledonian Breweries

Przy Duke Street znajduje się seria murali, które nawiązują do jednego z najpopularniejszych browarów w Szkocji czyli Tennents’a.

street art w Glasgow
street art w Glasgow
street art w Glasgow

Dosięgnąć gwiazd…

W jednej z uliczek West End’u znajduje się bardzo ciekawy projekt. Jaka będzie Wasza interpretacja?

sztuka uliczna w glasgow

Street art z pandemia w tle

W Glasgow powstało kilka ciekawych projektów nawiązujących do aktualnej sytuacji na świecie. Pierwszy znajduje się na West End’zie przy uliczce Ashton Lane a drugi w centrum miasta.

sztuka uliczna w glasgow
sztuka uliczna w glasgow

Szkocki terier na murach

Daleko, w północnej części Glasgow znajduje się projekt, który pokazuje szkockiego terriera. Mimo iż najprawdopodobniej powstał on dawno temu to nadal utrzymuje się w całkiem dobrym stanie.

street art w glasgow

Zapomniany projekt

Nieco zapomniany i zniszczony projekt ale mimo wszystko nadal sprawia, że tylna uliczka prezentuje się kolorowo i ciekawie.

street art w glasgow

Mural na Partick’u

Partick to dzielnica w zachodniej części Glasgow. Znajduje się tam mnóstwo kawiarni i restauracji a pomiędzy nimi ten oto wyjątkowy projekt.

street art w glasgow

Street Art w Glasgow – mapa

Wszystkie projekty znajdziecie na poniższej mapie wraz ze zdjęciem oraz lokalizacją tak aby w łatwy sposób można było do nich dotrzeć.

6 Comments

  • Dzięki za świetny poradnik i przede wszystkim plan zwiedzania miasta. Zobaczyliśmy znacznie więcej niż wydawałoby się, że można zobaczyć.
    Kawkę na West End i tamtejszy klimat będziemy pamiętać.

  • Jednym z moich ulubionych projektów sztuki ulicznej w Glasgow jest słynny „The World Famous Clutha Mural” autorstwa Rogue-One. Ten olśniewający mural, przedstawiający lokalny pub Clutha, jest hołdem dla ofiar tragicznego wypadku lotniczego, który miał miejsce w tym miejscu. To poruszające i przemyślane dzieło sztuki, które przypomina mieszkańcom o wspólnocie i pewnym wydarzeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Articles

Najpiękniejsza droga widokowa w Szkocji – Road Trip North Coast 500
North Coast 500Szkocja

Najpiękniejsza droga widokowa w Szkocji – Road Trip North Coast 500

Podczas naszej podróży po Szkocji mieliśmy okazję odkryć niezwykłe piękno i bogactwo...

West Highland Way w Szkocji trekking wędrówka
Atrakcje nad Loch LomondNatura w SzkocjiSzkocja

West Highland Way – najpiękniejszy szlak długodystansowy w Szkocji

West Highland Way to najpiękniejszy, długodystansowy szlak w Szkocji. Wędrówka rozpoczyna się...

edynburg zwiedzanie atrakcje co zobaczyć
EdynburgSzkocja

Edynburg – jak spędzić weekend? Atrakcje – co zobaczyć?

Edynburg to stolica Szkocji i miasto, w którym warto spędzić weekend. Znane...

EdynburgSzkocja

Wojtek – niedźwiedź, który został żołnierzem

Okres II wojny światowej pełen jest niesamowitych historii. Z pewnością jedną z...