GościnniePolskaŚwiętokrzyskie

Świętokrzyskie – TOP 10 – mało znane atrakcje i miejsca

świętokrzyskie mało znane miejsca i atrakcje

Świętokrzyskie skrywa wiele sekretów. Z roku na rok zyskuje na popularności wśród turystów. Nie ma co się dziwić, to niewielkie województwo ma wiele do zaoferowania dla szerokiego grona turystów.

Wśród miejsc znanych i lubianych na pewno warto wymienić Chęciny, Jaskinię Raj, Święty Krzyż czy też Sandomierz. Zdecydowanie warto je odwiedzić, ale przy odrobinie wysiłku możecie odkryć mało znane perełki, które dopiero czekają na poznanie!

Ruiny Huty Józef w Samsonowie

Przeszłość regionu świętokrzyskiego nierozerwalnie wiązała się ze Staropolskim Okręgiem Przemysłowym. Jednym z dowodów działalności przemysłowej są ruiny w Samsonowie. Pierwszy Wielki Piec na terenie Samsonowa powstał w 1598 roku, a obecna budowla pochodzi z XIX wieku.

Jest to trwała ruina, ale ma swój urok. Jeżeli zawsze marzyliście o wejściu do środka wielkiego pieca to w Samsonowie macie taką możliwość! 

Świętokrzyskie - 10 mało znanych miejsc

Rezerwat Ciosowa Góra

Ten położony nieco na uboczu rezerwat robi ogromne wrażenie! Wielu turystów nawet o nim nie wie, a warto go odwiedzić. Ściany z czerwonego, triasowego piaskowca mierzą nawet 20 metrów! Z ich szczytu rozciąga się piękna panorama na okolicę!

Świętokrzyskie - 10 mało znanych miejsc

Bodzentyn

O Bodzentynie można pisać wiele. Był to dawny ośrodek biskupi, który stracił na znaczeniu po wybudowaniu pałacu w Kielcach. Oprócz ruin pałacu warto tam zobaczyć znajdujący się przy nich kościół, zagrodę Czernikiewiczów oraz pozostałości cmentarza żydowskiego, na którym pochowana jest matka Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Sprawdźcie co zobaczyć w Bodzentynie!

Świętokrzyskie - 10 mało znanych miejsc

Podzamcze Piekoszowskie

Podzamcze Piekoszowskie to wieś, którą wielu z Was by pominęła na swojej trasie. Być może nazwa podzamcze zaintrygowała by niektórych podróżników. Zamek, a właściwie znajdujący się tam pałac jest bardzo podobny do kieleckiego pałacu biskupów krakowskich!

Świętokrzyskie - 10 mało znanych miejsc

Rezerwat Barcza

To ukryte pośród lasów miejsce ma w sobie coś tajemniczego. W dawnych wyrobiskach kamieniołomu możemy spotkać ciekawe gatunki roślin i zwierząt, a wśród nich mięsożerne rosiczki. Droga do rezerwatu nie jest prosta, ale dacie radę!

Świętokrzyskie - 10 mało znanych miejsc

Zamek w Międzygórzu

Wśród świętokrzyskich zamków najczesciej pojawiającymi się w relacjach turystów obiektami są Chęciny i Krzyżtopór. Mamy jednak więcej ciekawych obiektów, a zamek w Międzygórzu należy do nich. Te znajdujące się na wzniesieniu ruiny uruchamiają wyobraźnię, zwłaszcza, że do dzisiejszych czasów nie zachowała się żadna rycina, opisująca pierwotny wygląd budowli.

Świętokrzyskie - 10 mało znanych miejsc

Cmentarz żydowski w Starachowicach

Jeżeli lubicie cmentarze żydowskie to w województwie świętokrzyskim jest kilka obiektów wartych odwiedzenia. Kirkut w Starachowicach robi wrażenie ilością oraz stanem zachowania znajdujących się tam macew. Nie jest to duży obiekt jeżeli chodzi o powierzchnię, ale robi wrażenie.

Świętokrzyskie - 10 mało znanych miejsc

Rezerwat Perzowa Góra

Perzowa Góra to miejsce, które o każdej porze roku prezentuje się inaczej, ale chyba wiosną ma najwięcej uroku. Dywany zawilców, przylaszczek, a czasem i przebiśniegów robią wrażenie. Na szczycie góry czeka na Was kapliczka św. Rozalii wyrzeźbiona w odsłaniających się tam piaskowcach triasowych. Perzowa Góra to idealne miejsce na chwilę relaksu!

Świętokrzyskie - 10 mało znanych miejsc

Ruiny dworu i zboru w Węchadłowie

Te dwa obiekty położone są kilkadziesiąt metrów od siebie. Łączy je problem ze staniem zachowania. W dworze do niedawna mieściła się szkoła więc jego stan utrzymania jest lepszy, ale zbór ariański chyli się ku upadkowi. A szkoda, bo na ścianie zboru nadal widoczna jest tabliczka z datą powstania – 1559 rokiem.

Świętokrzyskie - 10 mało znanych miejsc

Dwór Karskich we Włostowie 

Jest to miejsce wyjątkowe, ale i smutne. To co pozostało z pięknego dworu boli. Rzeźby lwów pilnujące bramy wjazdowej na teren ruin przypominają o luksusie, który był we Włostowie widoczny. Tuż obok ruin dworu znajdziecie niewielki budynek, który w przeszłości pełnił funkcję zboru ariańskiego. Dwór Karskich we Włostowie to miejsce warte odwiedzenia!

E-Book
Świętokrzyskie - 10 mało znanych miejsc

2 Comments

  • Rzeczywiście masz rację. Mam te same mieszane uczucia.
    Relacje z tych miejsc nie zachęcą do zwiedzania, a szkoda bo świętokrzyskie, nawet to na uboczu jest chyba jednak ładniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Articles

Rowerem wzdłuż Bałtyku r10 Świnoujście Hel Morze Bałtyckie
BałtykPolskaPomorskieZachodniopomorskie

Rowerem wzdłuż Bałtyku – szlak rowerowy EuroVelo 10 / Velo Baltica

„Cudze chwalicie a swego nie znacie”. Ten słynny cytat pasuje do nas...

Spływ kajakowy Drawa Drawieński Park Narodowy
LubuskiePolskaWielkopolskaZachodniopomorskie

Spływ kajakowy po Drawie – Drawieński Park Narodowy

Znajdująca się w sercu Drawieńskiego Parku Narodowego Drawa to jedna z najpiękniejszych...

Spływ kajakowy Dobrzyca kajaki
PolskaZachodniopomorskie

Spływ kajakowy rzeką Dobrzycą. Co warto zobaczyć w Zachodniopomorskim?

W Polsce, pełnej malowniczych rzek i jezior, istnieje wiele możliwości do aktywnego...

Mężczyzna w niebieskiej kurtce i czarnych spodniach stojący nad górskim jeziorem na tle ośnieżonych szczytów.
Polska

Gdzie pojechać na majówkę i uniknąć tłumów w górach?

Uwielbiasz chodzić po górach, ale zdecydowanie nie lubisz tłumów na szlakach? Zaplanuj...