Atrakcje w GlasgowSzkocja

O co chodzi z tym „kapeluszem”? Symbol Glasgow czyli Duke of Wellington

Duke of Wellington Atrakcje w Glasgow symbol

Jeździec z „kapeluszem” na głowie to jedno z miejsc, które można zobaczyć w trakcie podróży do Szkocji. Statua Duke’a Wellingtona jest prawdziwym symbolem Glasgow i jego mieszkańców, którzy nazywani są Glaswegians. Znajdujący się przy Gallery of Modern Art pomnik powstał w 1844 roku. Kim był Arthur Wellesley? W jaki sposób powstała ta tradycja? Ile rocznie kosztuje „naprawa”? Na te wszystkie pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule.

Zapraszamy do wpisu!

Kim był Duke of Wellington? 

Arthur Wellesley był brytyjskim arystokratą, wojskowym i politykiem. Edukował się w sławnej wojskowej akademii francuskiej w Angers. Słynie przede wszystkim z pokonania Napoleona w Bitwie o Waterloo w 1815 roku. Był on także dwukrotnym premierem Wielkiej Brytanii.

Ogromne zasługi dla kraju sprawiły, że ku jego pamięci powstały pomniki lub obeliski między innymi w miejscu urodzenia (Trim), w Londynie, Edynburgu, Manchesterze, Brecon, Dublinie, Liverpoolu, Porto w Portugalii, Baslow oraz Leeds. Tylko jedno miasto, jeden pomnik stał się obiektem lokalnej, niezwykłej tradycji.

Statua na koniu Copenhagen ku jego pamięci powstała w Glasgow w 1844 roku. Autorem projektu jest włoski rzeźbiarz Carlo Marochetti. Znajduje się ona na placu Royal Exchange Square, tuż przed wejściem Gallery of Modern Art.

Przez ponad 140 lat nikt nie zwracał na nią uwagi. Od pierwszej połowy lat 80 Duke przyozdabiany jest stożkiem ruchu drogowego (lub kilkoma) zyskując nazwę „Coneheid”. Niestety nie wiadomo skąd wzięła się ta niezwykła tradycja, która przetrwała do dnia dzisiejszego. Najprawdopodobniej zaczęło się od studentów, którzy wypili o kilka piw lub drinków za dużo.

Duke of Wellington atrakcje w Glasgow
Duke of Wellington ze słynnym kapeluszem został wykorzystany w kampanii promocyjnej Tennent’sa.

Regularnie, co kilka dni Rada Miasta Glasgow zajmuje się usunięciem „kapelusza”. Tak szybko jak znika z posągu znajduje się na nim z powrotem. Szacuje się, że roczny koszt usunięcia stożka ze statuy to 10 tysięcy funtów. Kilkukrotnie widziałem proces „naprawy” z wykorzystaniem specjalistycznego podnośnika. Każde takie wezwanie kosztuje jednorazowo £100. Zwykła drabina odpada bo w tym przypadku mamy do czynienia z zabytkiem wpisanym na listę Historic Environment Scotland. Chyba nie muszę wspominać, że kilka minut później „kapelusz” znajdował się ponownie na swoim miejscu?

W 2013 roku miasto zaprezentowało nowy projekt statuy, który zakładał umieszczenie go na większym podeście aby uniemożliwić nakładanie stożka ruchu drogowego (ang. traffic cone). Planowany koszt inwestycji wynosił £65,000.

Duke of Wellington atrakcje w Glasgow
Już w trakcie pierwszej wizyty w Glasgow (w 2012 roku) statua miała na sobie „kapelusz”.

W ciągu 24 godzin strona na Facebooku „Keep the Cone” zebrała 72 tysiące obserwujących, którzy wspólnie zjednoczyli się przeciwko zaprzestaniu wyjątkowej i tradycji. Ponad 100 tysięcy osób z całego świata podpisało petycję. Projekt został wycofany po powszechnym sprzeciwie społeczeństwa.

Aktualnie Duke w kapeluszu jest bardzo popularną pamiątką z Glasgow. Był on nawet symbolem Commonwealth World Games 2014 (Igrzysk Wspólnoty Narodów). W 2011 roku znany przewodnik podróżniczy Lonely Planet umieścił posąg na swojej liście „10 najdziwniejszych pomników na Ziemi”. Obok Pollok Country Park, Botanic Gardens, George Square, Glasgow Green, Riverside Museum, Kelvingrove Art Gallery and Museum i Glasgow Cathedral jest to najczęściej odwiedzana przez turystów atrakcja w największym szkockim mieście.

Duke of Wellington atrakcje w Glasgow
Statua stała się symbolem i znakiem rozpoznawczym Glasgow.

W marcu 2022 roku, w ramach poparcia dla Ukrainy i w proteście przeciwko ataku Rosji, na pomniku umieszczono stożek w kolorach ukraińskiej flagi.

Planujesz odwiedzić największe szkockie miasto? Glasgow słynie z pięknych, zabytkowych budynków, darmowych muzeów, ulicznej sztuki i rozległych parków. Jest to również jedno z najlepszych miejsc w Wielkiej Brytanii aby doświadczyć nocnego życia. Liczne restauracje, kawiarnie, bary i kluby z pewnością sprawią, że pobyt w Glasgow będzie udany.

Tutaj znajdziesz więcej informacji o Glasgow:

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Articles

Najpiękniejsza droga widokowa w Szkocji – Road Trip North Coast 500
North Coast 500Szkocja

Najpiękniejsza droga widokowa w Szkocji – Road Trip North Coast 500

Podczas naszej podróży po Szkocji mieliśmy okazję odkryć niezwykłe piękno i bogactwo...

West Highland Way w Szkocji trekking wędrówka
Atrakcje nad Loch LomondNatura w SzkocjiSzkocja

West Highland Way – najpiękniejszy szlak długodystansowy w Szkocji

West Highland Way to najpiękniejszy, długodystansowy szlak w Szkocji. Wędrówka rozpoczyna się...

edynburg zwiedzanie atrakcje co zobaczyć
EdynburgSzkocja

Edynburg – jak spędzić weekend? Atrakcje – co zobaczyć?

Edynburg to stolica Szkocji i miasto, w którym warto spędzić weekend. Znane...

EdynburgSzkocja

Wojtek – niedźwiedź, który został żołnierzem

Okres II wojny światowej pełen jest niesamowitych historii. Z pewnością jedną z...