Szare wiewiórki w Wielkiej Brytanii

Szare wiewiórki to nieodłączny element brytyjskich parków i ogrodów. Można je spotkać na każdym kroku. Nie boją się one człowieka i chętnie podchodzą skuszone swoimi ulubionymi smakołykami. Dla tych, którzy po raz pierwszy mają okazję odwiedzić Wielką Brytanie są sporym zaskoczeniem. Przyzwyczailiśmy się do widoku ich rudych kuzynów i kuzynek.

Naturalne obszary występowania szarych wiewiórek to wschodnia oraz środkowo-wschodnia część USA a także południowo-wschodnia Kanada. Pod koniec XIX wieku podjęto decyzję aby je introdukować w Europie.

Szare wiewiórki w Wielkiej Brytanii

Szare wiewiórki w Wielkiej Brytanii

W 1899 roku po raz pierwszy sprowadzono szare wiewiórki do Wielkiej Brytanii i Irlandii jako atrakcje dla tamtejszych ogrodów i parków. Najprawdopodobniej nikt nie zdawał sobie wtedy sprawy do czego to doprowadzi. Wkrótce rozszerzyły one swój obszar występowania całkowicie zastępując rude wiewiórki w większości Anglii i Walii oraz w wielu częściach Szkocji. Początkowo ich liczba wynosiła około 350 sztuk. Na ten moment szacuje się, że jest to nawet kilka milionów i nadal bardzo intensywnie się rozmnażają. Samice są w stanie zajść w ciążę (trwa ona 45 dni) nawet trzy razy w ciągu jednego roku wydając na świat liczne potomstwo. Długość ciała szarej wiewiórki to około 30 centymetrów. Osiągają one wagę około 400-700 gramów. Ogon sięga długość nawet to 20 centymetrów. 

Szare wiewiórki są większe i silniejsze niż ich rudzi kuzyni i kuzynki, co doprowadziło do stopniowego wypierania ich na tereny dużo uboższe w pokarm.

Szare wiewiórki w Wielkiej Brytanii
Szare wiewiórki w Wielkiej Brytanii

Rude wiewiórki w Wielkiej Brytanii

Wiewiórki rude były kiedyś szeroko rozpowszechnione w całej Wielkiej Brytanii. Dzisiaj ich największa ilość żyje w Szkocji – około 120 tysięcy osobników. Gdzie można je spotkać? Lasy iglaste Galloway, lasy leszczyny atlantyckiej w regionie Argyll, wiejskie posiadłości Tayside lub kaledońskie lasy sosnowe w Highlands.

rude wiewiórki w Wielkiej Brytanii
Rude wiewiórki w Wielkiej Brytanii mogą wkrótce wyginąć.

Szare wiewiórki działają szkodliwie na otaczający ich ekosystem. Zjadają one żaby, jaja ptaków, wyjadają im pożywienie a także uszkadzają ich gniazda oraz korę drzew. Są one także roznosicielem wirusa Squirrel poxvirus. Wiewiórki rude nie mają naturalnej odporności na ospę wiewiórkową, a choroba zwykle kończy się śmiercią w ciągu dwóch tygodni. W takiej sytuacji szare wiewiórki mogą rozprzestrzeniać się około dwudziestu razy szybciej.

Największa ilość rudych wiewiórek żyje w Szkocji – około 120 tysięcy osobników

Szare wiewiórki zostały także wypuszczone na wolność w 1948 roku w Piemoncie, we Włoszech
Szacuje się, że wkrótce ten inwazyjny gatunek może pojawić się także w innych europejskich krajach. Na szeroką skalę prowadzone są działania mające na celu zredukowanie liczby szarych wiewiórek.

Konkurencja między wiewiórkami rudymi i szarymi to nienaturalny, spowodowany przez człowieka problem, z którym trzeba się uporać jak najszybciej. Szacuje się, że rude wiewiórki mogą całkowicie wyginąć w ciągu 25 lat. Wszelkie próby przywrócenia rudych wiewiórek do ich naturalnych środowisk okazały się bezskuteczne. Zwalczaniem szarych wiewiórek zajmują się organizacje społeczne oraz rządy.


Zapraszamy również na nasz Instagram gdzie codziennie relacjonujemy nasze podróże i zarażamy chęcią do odkrywania świata. Na pewno Ci się spodoba też na naszym kanale YouTube, na którym znajdziesz Vlogi z różnych zakątków świata!

Wiecznie Wolni Instagram Wiecznie Wolni Facebook Wiecznie Wolni YouTube


Jedna z organizacji, która się tym zajmuje to British Association for Shooting and Conservation. Redukcja inwazyjnych wiewiórek polega na niszczeniu gniazd, odstrzale, zatruwaniu i łapaniu w pułapki. Gdyby ktoś chciał dowiedzieć się więcej na ten temat to odsyłamy to do strony internetowej https://basc.org.uk/advice/basc-grey-squirrel-control/.

Szare wiewiórki w Wielkiej Brytanii
Szare wiewiórki w Wielkiej Brytanii
Szare wiewiórki w Wielkiej Brytanii

Jeśli spodobało Ci się na naszej stronie a treści, które przygotowaliśmy pomogły Ci w organizacji wyjazdu lub do niego zainspirowały to możesz postawić nam kawę, która doda nam energii do tworzenia nowych i ciekawszych artykułów, które być może przydadzą Ci się w przyszłości.

Poświęcamy mnóstwo czasu i wkładamy mnóstwo energii aby przygotować wartościowe wpisy dlatego smaczną kawusię zawszę chętnie strzelimy.

Naciśnij przycisk poniżej!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz