Góry w SzkocjiSzkocja

TOP 10 – szlaki górskie w Szkocji dla początkujących

szlaki górskie w Szkocji dla początkujących

Szlaki górskie w Szkocji zachęcają do aktywnego wypoczynku. Piękno górskich krajobrazów zachwyca o każdej porze roku. Przygotowaliśmy dla Was listę 10 szlaków, które są odpowiednie dla osób pragnących zacząć swoją przygodę z górami.

Zapraszamy do wpisu!

Pierwszy trekking w szkockich górach? Polecamy zacząć od Conic Hill

Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z górami lub chcesz po prostu wybrać się na nieco bardziej intensywny spacer polecamy zacząć od wzgórza Conic Hill. Szczyt ten znajduje się nad jeziorem Loch Lomond, w miastecku o nazwie Balmaha. 

szlaki górskie w Szkocji dla początkujących

Parking pod szczytem jest bezpłatny i znajduje się dokładnie tutaj – Balmaha Carpark. Conic Hill to jeden z najpopularniejszych szczytów w całej Szkocji, spodziewajcie się wielu turystów na szlaku. Jeśli będziecie mieli odrobinę szczęścia spotkacie szkockie, włochate krowy gdzieś na górskim zboczu. Co ważne, nie musicie wchodzić na sam szczyt aby spojrzeć na największe szkockie w Wielkiej Brytanii oraz porozrzucane po nim wyspy. Po kilkunastu minutach spaceru dojdziecie do punktu widokowego. 

Dowiedz się więcej – Conic Hill, Loch Lomond – wspinaczka, góry w Szkocji

szlaki górskie w Szkocji dla początkujących

Spodobało się? Pora na Ben A’an

Drugim trekkingiem, który chcielibyśmy Wam zaproponować jest wejście na znajdujący się nad jeziorem Loch Katrine Ben A’an. Parking w punkcie początkowym jest płatny (£3 za cały dzień). 

Wejście na Ben Aan zajmuje około godziny. Jeśli Wasza forma jest całkiem dobra to uda Wam się wejść szybciej. Gwarantujemy, że widok, który będzie czekał na górze jest warty każdego wysiłku.

E-Book

Dowiedz się więcej – Ben A’an – jeden z najpiękniejszych szlaków w Szkocji

szlaki górskie w Szkocji dla początkujących
szlaki górskie w Szkocji dla początkujących

The Cobbler – najpopularniejszy szczyt w Szkocji?

Powoli przenosimy się do nieco wyższych szczytów. Ben Arthur znajduje się w miasteczku Arrochar, nad fjordem Loch Long. Za każdym razem przejeżdżając przez tą okolicę parking wydaje się być przepełniony dlatego też jeśli już zdecydujecie się na wspinaczkę na The Cobbler to polecamy wstać wcześniej aby zaparkować bez problemów. Samochód można też zostawić bezpłatnie kilkaset metrów za Arrochar, w jednej z kilku zatoczek przy drodze A83.

góry i szczyty w Szkocji dla początkujących
góry i szczyty w Szkocji dla początkujących

Przejdźmy do wspinaczki. Trasa rozpoczyna się po drugiej stronie drogi i jest bardzo intuicyjna. Gdy tylko wyjdziecie z lasu za Waszymi plecami wyłoni się Ben Lomond – jeden z naszych ulubionych szczytów w Szkocji.

Chociaż podczas wejścia na The Cobbler pogoda była deszczowa to i tak miałem okazję podziwiać piękne widoki ze szczytu. Na wysokości 884 metrów nad poziomem morza znajduje się charakterystyczna skała, na którą niektóry decydują się wejść.

Dowiedz się więcej – Cobbler (Arrochar) – co TRZEBA zobaczyć w Szkocji?

góry i szczyty w Szkocji dla początkujących

Jeśli macie jeszcze siły to tego samego dnia można zdobyć jeszcze Beinn Ime lub/oraz Beinn Narnain.

Ben Venue i ten kapitalny widok ze szczytu

Ben Venue to kolejny szczyt nad jeziorem Loch Katrine, który polecamy zdobyć. Tym razem poprzeczka zawieszona jest nieco wyżej. Ben Venue znajduje się na wysokości 729 metrów nad poziomem morza.

góry i szczyty w Szkocji dla początkujących

Docierając na sam szczyt Waszym oczom ukażą się aż trzy jeziora – Loch Katrine, Loch Achlay oraz Loch Venachar a także okoliczne góry, w tym Ben A’an

Dowiedz się więcej – Ben Venue i ten doskonały widok ze szczytu!

góry i szczyty w Szkocji dla początkujących

Ben Donich

Ben Donich jak i kilka innych szczytów na liście znajduje się w Alpach Arrochar. Okolica ta znana jest z niesamowitych, górskich krajobrazów. Z wierzchołka Ben Donich widać szczyty – CobblerBeinn an Lochain, Beinn Luibehan a także Beinn Ime i Beinn Narnain oraz Ben Lomond w oddali a po przeciwnej stronie można dostrzec Loch Goil w pełnej okazałości.

góry i szczyty w Szkocji dla początkujących

Dlaczego warto wybrać wędrówkę na Ben Donich? Parking znajduje się na wysokości prawie 300 metrów nad poziomem morza co znacznie ułatwia dotarcie na szczyt. Widoki zachwycają już od samego początku dzięki czemu nikt z pewnością nie będzie się nudził.

Dowiedz się więcej – Ben Donich – Alpy Arrochar po raz kolejny

góry i szczyty w Szkocji dla początkujących

Beinn an Lochain – tu zaczęła się nasza przygoda ze szkockimi górami

Beinn an Lochain znajduje się kilkanaście kilometrów za Arrochar. Szczyt ten otoczony jest innymi górami oraz dolinami. Widok z Beinn an Lochain jest kapitalny. To trzeba zobaczyć na własne oczy. 

góry i szczyty w Szkocji dla początkujących

Wejście na Beinn an Lochain będzie doskonałym wprowadzeniem przed zdobywaniem wyższych szczytów w Szkocji. Na samym początku trzeba przeprawić się przez strumień (po deszczu może zamienić się on w rzekę), później czeka Was przeprawa przez bagnisty teren a później kilka miejsc, w których będziecie musieli wspomóc się rękoma. 

góry i szczyty w Szkocji dla początkujących

Ben Lomond – pierwszy trekking w wysokich górach

Teraz powoli przechodzimy do munrosów czyli szczytów w Szkocji, których wysokość przekracza 914,4 metry a także spełnione są inne, mniej istotne warunki. 

Od czego proponujemy zacząć? Pierwszym zdobytym przez nas munro w Szkocji był Ben Lomond. Trafiliśmy kiedyś na ciekawostkę, że około 70 tysięcy osób rocznie staje na jego szczycie. To chyba mocny powód aby zdecydować się na wspinaczkę na Ben Lomond.

munro bagging w Szkocji dla początkujących

Podczas trekkingu udało nam się trafić zupełnie przypadkowo na niesamowity zachód słońca.

Dowiedz się więcej – Ben Lomond & Loch Lomond – zachód słońca

munro bagging w Szkocji dla początkujących

Ben Chonzie – jeden z łatwiejszych do zdobycia munro

Ben Chonzie to kolejny szczyt na naszej liście, który klasyfikowany jest jako munro. Już sam dojazd do głównego parkingu w Glen Lednock (bezpłatnego) pełen jest niesamowitych, górskich krajobrazów.

munro bagging w Szkocji dla początkujących

Trasa rozpoczyna się tuż obok typowo szkockiej farmy, wokół której spotkać można mnóstwo owiec. Ścieżka wije się wzdłuż gór by stopniowo zaprowadzić nas na szczyt, z którego można obserwować okolice.

Zobacz także – Owce w Szkocji – ciekawostki, mało znane fakty i fotki!

munro bagging w Szkocji dla początkujących

Ben Lawers and Beinn Ghlas

Przyszła pora na zdobycie dwóch szczytów jednego dnia. Ben Lawers to 10 najwyższy szczyt w Szkocji ale start z dużej wysokości zdecydowanie ułatwia zadanie. Przy okazji można zobaczyć piękne wodospady w Killin. Płatny parking (£3 za dzień) znajduje się dokładnie tutaj – Ben Lawers Car Park.

munro bagging w Szkocji dla początkujących

Po drodze na Ben Lawers zdobywa się także Beinn Ghlas (podczas drogi powrotnej można go już ominąć). Widoki z obu szczytów zachwycają. W oddali widać jezioro Loch Tay oraz okoliczne szczyty.

Dowiedz się więcej – Ben Lawers, Beinn Ghlas i Killin – Szkocja w jesiennej odsłonie

munro bagging w Szkocji dla początkujących

Ben Vane – widok, który Was oczaruje

Ben Vane to kolejny szczyt, z którego podziwiać można największe i prawdopodobne najpiękniejsze jezioro w Szkocji. Musimy przyznać, że długo zwlekaliśmy z wejściem na najniższy munro w Szkocji. Zdjęcia, które oglądaliśmy w Internecie nie zachwycały nas, mimo to pewnego, zimowego dnia zdecydowaliśmy się na taki trekking.

munro bagging w Szkocji dla początkujących

To co zobaczyliśmy będąc na szczycie wprawiło nas w osłupienie. Krajobraz jak z obrazkagóry pokryte śniegiem oraz jeziora. Bajka.

Dowiedz się więcej – Ben Vane, Loch Lomond – munro bagging, Szkocja zimą

munro bagging w Szkocji dla początkujących

TOP 10 – szlaki górskie w Szkocji dla początkujących – mapa

Tak wygląda nasza lista propozycji wypadów w szkockie góry dla osób początkujących. Z czasem z pewnością poprawicie swoją formę i zdecydujecie się na kolejne pozycje z listy. Na początek wystarczy odrobina chęci i odpowiedni sprzęt. Wtedy można już zdobywać góry! 

3 Comments

  • Bardzo ciekawe zestawienie. Liczę że pomoże mi w zapewnieniu atrakcji dla przybywającej w wakacje rodziny. Brakuje tylko jakiejś mapki z zaznaczonymi szczytami, znający szkocka topografię są zapewne żadkoscia 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dwie osoby – jeden świat!


Wiecznie Wolni

Na blogu pokazujemy świat widziany naszymi oczami! Opowiadamy o naszych przygodach. Dzielimy się odczuciami dotyczącymi ludzi i smaków. Przedstawiamy miejsca, które zobaczyliśmy. Witajcie w naszym podróżniczym świecie!

Related Articles

Najpiękniejsza droga widokowa w Szkocji – Road Trip North Coast 500
North Coast 500Szkocja

Najpiękniejsza droga widokowa w Szkocji – Road Trip North Coast 500

Podczas naszej podróży po Szkocji mieliśmy okazję odkryć niezwykłe piękno i bogactwo...

West Highland Way w Szkocji trekking wędrówka
Atrakcje nad Loch LomondNatura w SzkocjiSzkocja

West Highland Way – najpiękniejszy szlak długodystansowy w Szkocji

West Highland Way to najpiękniejszy, długodystansowy szlak w Szkocji. Wędrówka rozpoczyna się...

edynburg zwiedzanie atrakcje co zobaczyć
EdynburgSzkocja

Edynburg – jak spędzić weekend? Atrakcje – co zobaczyć?

Edynburg to stolica Szkocji i miasto, w którym warto spędzić weekend. Znane...

EdynburgSzkocja

Wojtek – niedźwiedź, który został żołnierzem

Okres II wojny światowej pełen jest niesamowitych historii. Z pewnością jedną z...