AzjaTajlandia

Tajlandia – ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!

Tajlandia ciekawostki mało znane fakty

Tajlandia to fascynujące miejsce o niezwykłej historii, egzotycznej kulturze i pięknych krajobrazach. Kraj położony w sercu Azji Południowo-Wschodniej przyciąga podróżników z całego świata swoją różnorodnością, pięknymi krajobrazami i doskonałą kuchnią. W poniższym wpisie zapraszamy Cię do zgłębienia tajemnic Tajlandii i odkrycia niezwykłych aspektów jej kultury, historii i przyrody.

Czy wiesz, że Tajlandia jest jedynym państwem w regionie, które nigdy nie było pod kolonialną kontrolą? To tylko jedna z wielu interesujących ciekawostek, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Zapraszamy do wpisu!

Tajlandia – ciekawostki geograficzne

Powierzchnia Tajlandii wynosi 513 120 km². To 1,6 razy więcej od Polski. Powierzchnia Tajlandii zbliżona jest do Francji i około dwukrotnie większa od Wielkiej Brytanii.

Linia brzegowa Tajlandii rozciąga się na 2815 kilometrów. U wybrzeży można znaleźć wyspy z plażami, które zaliczane są do najpiękniejszych na świecie.

Najdłuższa rzeka w Tajlandii to Menam (Chao Phraya). Jej długość wynosi 365 kilometrów a powierzchnia dorzecza to 160 tysięcy km². Przepływa ona przez stolicę czyli Bangkok.

E-Book
Ciekawostki i mało znane fakty o Tajlandii

Tajlandia graniczy z Laosem i Kambodżą na wschodzie, z Malezją na południu oraz z Mjanmą na zachodzie i północnym zachodzie.

Najwyższy szczyt Tajlandii to Doi Inthanon (2565 m n.p.m.). Znajduje się on w Parku Narodowym Doi Inthanon w prowincji Chiang Mai, w paśmie Tanen Taunggyi.

Park Narodowy Khao Sok zawiera pozostałości lasu deszczowego, którego wiek szacuje się na 160 milionów lat. To czyni go jednym z najstarszych wiecznie zielonych lasów tropikalnych na świecie.

Interaktywna Mapa Tajlandii Wiecznie Wolni

Największą wyspą w Tajlandii jest Phuket. Jej powierzchnia wynosi 542 kilometrów kwadratowych.

Najbliższą stolicą w linii prostej od Bangkoku jest Wientian (Laos) – 506 km a najdalszą Lima (Peru) – 19715 km.

Symbolem Tajlandii jest słoń. Niestety nadal powszechnie praktykowana jest jazda na słoniu. Narodowy Tajski Dzień Słonia obchodzony jest corocznie 13 marca.

Ciekawostki i mało znane fakty o Tajlandii

Tajlandia jest domem dla ogromnej ilości zwierząt. Na terenie kraju żyje jedna dziesiąta wszystkich gatunków zwierząt i ptaków na naszej planecie.

Narodowym ptakiem w Tajlandii jest kiściec syjamski. Można zobaczyć go w wielu miejscach w całym kraju, między innymi w Parku Narodowym Khao Yai. Według danych statystycznych, całkowita liczebność populacji wynosi około 20–50 tysięcy osobników. Zamieszkują one w podzwrotnikowych lasach Półwyspu Indochińskiego, do wysokości około 800 m n.p.m.

Miasto Lopburi w środkowej Tajlandii jest domem dla ogromnej liczby makaków. W ramach podziękowania małpom za dochody z turystyki, miasto organizuje coroczny Lopburi Monkey Bankiet Festival. Miejscowi „zapraszają” kilkaset małp na ucztę w postaci bufetu składającego się z ponad dwóch ton przepysznego jedzenia.

Ciekawostki i mało znane fakty o Tajlandii

Tajlandia – ciekawostki historyczne

Tajlandia to jedyny kraj w Azji Południowo-Wschodniej, który w przeciwieństwie do sąsiednich krajów (Laos, Myanmar, Wietnam, Kambodża i Malezja) nigdy w swojej historii nie został skolonizowany przez europejskie narody.

Tajlandia jest monarchią konstytucyjną – na czele narodu stoi rodzina królewska.

W Tajlandii, obrażenie króla może skończyć się więzieniem lub surową karą. Za obrazę może zostać uznane odwrócenie się plecami do wizerunku króla lub nadepnięcie na banknot. Warto więc uważać na każdym kroku!

Wiesz jak wygląda flaga Tajlandii? Składa się z pięciu poziomo ułożonych pasów w trzech kolorach: czerwonym, białym i niebieskim. Czerwony reprezentuje ludzi, biały reprezentuje religię (buddyzm), a niebieski monarchię. Została ona oficjalnie ustanowiona 28 września 1917 roku przez króla Vajiravudha (Ramę VI). Każdego dnia o godzinie 8:00 flaga jest wnoszona we wszystkich wioskach i miasteczkach, a o godzinie 18:00 jest ona opuszczana w akompaniamencie hymnu państwowego.

Ciekawostki i mało znane fakty o Tajlandii
Tak wygląda flaga Tajlandii.

Tajlandia – ciekawostki i mało znane fakty

Główną religią w Tajlandii jest buddyzm (90-95%).

Wielu buddyjskich mężczyzn tymczasowo wyświęca się na mnicha w ciągu swojego życia (nie jest to obowiązek) na okres od kilku dni do miesiąca lub dłużej. Według opinii publicznej akt zostania mnichem przynosi zaszczyt. Mężczyźni najczęściej robią to przed ukończeniem 20 roku życia lub przed ślubem.

Bangkok co roku odwiedzany jest przez ponad 22,7 milionów turystów. Jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miast na całym świecie.

Tajlandia jest jednym z największych eksporterów ryżu (ustępują tylko Indiom). Kolejne miejsca w rankingu zajmuje Wietnam, Pakistan, USA, Chiny, Myanma, Kambodża, Brazylia i Urugwaj. Ryż jest również podstawowym składnikiem wielu tradycyjnych potraw.

Podróże to doskonała okazja na próbowanie nowych potraw i lokalnych przysmaków. W Tajlandii z pewnością warto spróbować duriana. Owoc ten ma bardzo nieprzyjemny zapach. Nie można wnosić go do hoteli ani jeść w miejscach publicznych. Niech nie zdziwią Cię znaki zakazu z durianem w roli głównej. Znajdziesz je w hotelach a także komunikacji publicznej.

Tajlandia zakazany owoc Durian

Świątynia Wat Pa Maha Chedi Kaew znajdująca się w mieście Khun Han, w prowincji Sisaket w Tajlandii zbudowana jest z 1,5 miliona butelek po piwie Heineken i Chang.

Muay Thai czyli boks tajski to sport narodowy w Tajlandii. Tradycyjna „sztuka ośmiu kończyn” jest integralną częścią historii i tożsamości tego kraju. W wielu miejscach można zobaczyć na żywo jak wygląda ta widowiskowa sztuka walki a nawet spróbować własnych sił na treningu w lokalnym klubie. Narodowym Dniem Muay Thai obchodzony jest corocznie 17 marca. Trzeba oczywiście wspomnieć, że piłka nożna jest niezwykle popularna w tym kraju. Ostatnio reprezentacja Tajlandii zwyciężyła w Mistrzostwach Azji Południowo-wschodniej.

Ciekawostki i mało znane fakty o Tajlandii

Pełna nazwa kraju to Królestwo Tajlandii.

Walutą obowiązującą w Tajlandii jest baht tajski (THB). Na dzień dzisiejszy 100 tajskich bahtów to około 13,15 złotych.

W Tajlandii obowiązuje ruch lewostronny. Przed podróżą warto mieć na uwadze, że Tajowie nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego a także jeżdżą szybko i bez zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Znany na całym świecie, popularny napój energetyczny Red Bull narodził się w Tajlandii. Został on oparty na Krating Daeng, słodkim, niegazowanym napoju energetycznym, który sprzedawany był w całym kraju i Azji od 1976 roku przez Chaleo Yoovidhy. Później, w 1987 roku, austriacki przedsiębiorca Dietrich Mateschitz zmodyfikował składniki, aby lepiej pasowały do zachodnich gustów. W taki sposób narodził się Red Bull, którego znamy.

Jednym z najbardziej imponujących zabytków w Tajlandii jest wysoki na 15 stóp złoty posąg Phra Phuttha Maha Suwana Patimakon. Waży on imponujące 5,5 tony a jego wartość szacuje się na wiele milionów dolarów. Można go znaleźć w Wat Traimit w Bangkoku.

Większość Tajów ma dwa imiona – pełne, oficjalne imię i pseudonim. Tajskie „ksywki” są wybierane przez rodziców przy urodzeniu.

Ciekawostki i mało znane fakty o Tajlandii

Językiem urzędowym w Tajlandii jest język tajski, który w różnych częściach kraju występuje w odrębnych dialektach. Na północy kraju mieszkańcy porozumiewają się także w języku kareńskim. Na północnym wschodzie mówi się językiem Isaan. Istnieją również lokalne języki, którymi posługują się społeczności górskich plemion w Tajlandii.

W Tajlandii oficjalnym kalendarzem jest tradycyjny kalendarz buddyjski. Uważa się, że rok w którym zmarł Budda to 543 rok przed naszą erą. Tak więc aktualnie w Tajlandii mamy 2566 rok.

W tajskiej kulturze głowa uważana jest za najważniejszą część ciała. W związku z tym nigdy nie należy dotykać czyjejś głowy, nawet dziecka.

Poznaj także inne ciekawostki:

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dwie osoby – jeden świat!


Wiecznie Wolni

Na blogu pokazujemy świat widziany naszymi oczami! Opowiadamy o naszych przygodach. Dzielimy się odczuciami dotyczącymi ludzi i smaków. Przedstawiamy miejsca, które zobaczyliśmy. Witajcie w naszym podróżniczym świecie!

Related Articles

wynajem skutera na Bali
AzjaBaliIndonezja

Jak wynająć skuter na Bali? Wszystko co musisz wiedzieć!

Bali to raj dla miłośników podróży. Niezwykła kultura, pyszna kuchnia, ogromne wulkany...

wędrówka na wulkan Batur Bali
AzjaBaliIndonezja

Wędrówka na wulkan Batur – najciekawsza atrakcja na Bali – Wszystko co musisz wiedzieć!

Bali to jedna z najbardziej urokliwych destynacji w Azji Południowo-Wschodniej. Wyspa słynie...

Malediwy ciekawostki mało znane fakty
AzjaMalediwy

Malediwy – MAŁO ZNANE fakty i ciekawostki!

Malediwy to rajski archipelag na lazurowych wodach Oceanu Indyjskiego. Słynie on przede...

Filipiny ciekawostki mało znane fakty
AzjaFilipiny

Filipiny – 32 ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!

Filipiny to archipelag składający się z ponad 7 tysięcy wysp! To kraina...