Teneryfa – 21 rzeczy, o których warto wiedzieć

Tygodniowy pobyt na Teneryfie sprawił, że z pewnością wrócimy jeszcze nie raz na Wyspy Kanaryjskie. Dzięki poznanym ludziom udało nam się dowiedzieć kilku ciekawych rzeczy o tym miejscu. Wszystko co warto wiedzieć opisujemy w tym artykule.

Europa czy Afryka?

Wyspy Kanaryjskie położone są na kontynencie afrykańskim jednak są one częścią Hiszpanii.

Powierzchnia

Teneryfa jest największą wyspą w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Jej powierzchnia to 2034 km kwadratowych, szerokość 50 km a długość 80 km.

Zaludnienie

Na Teneryfie mieszka około 888 tysięcy ludzi, 437 na kilometr kwadratowy. Teneryfa jest najludniejszą wyspą archipelagu Wysp Kanaryjskich oraz wszystkich z wysp wchodzących w skład Hiszpanii.

Stolica

Stolicą Teneryfy jest Santa Cruz de Tenerife. Miasto to jest także wraz z Las Palmas na Gran Canarii stolicą Wysp Kanaryjskich.

Flaga Wysp Kanaryjskich i Teneryfy

Wspólnota autonomicznych Wysp Kanaryjskich posiada własną flagę. Bandera de Canarias złożona jest z trzech kolorów: biały symbolizuje szczyt wulkanu Teide okrytego śniegiem, niebieski to morze a żółty słońce.

Flagą Teneryfy jest biały krzyż Świętego Andrzeja na granatowym tle.

Koszt paliwa na Teneryfie

Na Teneryfie ceny paliwa są niskie, około 1 euro za litr.


Zapraszamy również na nasz Instagram gdzie codziennie relacjonujemy nasze podróże i zarażamy chęcią do odkrywania świata. Na pewno Ci się spodoba też na naszym kanale YouTube, na którym znajdziesz Vlogi z różnych zakątków świata!

Wiecznie Wolni Instagram Wiecznie Wolni Facebook Wiecznie Wolni YouTube


Plantacje bananów

Będąc na Teneryfie nie sposób nie zauważyć plantacji bananów.

Lista Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO

Wśród wielu ciekawych atrakcji turystycznych na Teneryfie dwa wpisane są na listę UNESCO: wulkan Teide oraz miasto La Laguna.

Ostatni wybuch wulkanu

Ostatni wybuch wulkanu na Teneryfie miał miejsce 18 Listopada 1909 roku. Wybuch wulkanu Chinyero trwał przez 10 dni. Inne znane wybuchy wulkanów na wyspie:

  • 5 maja 1706 – erupcja wulkanu Montaña Negra zniszczyła port w Garachico
  • 9 czerwca 1798 – ostatnia zanotowana erupcja wulkanu Pico Vieje na terenie Parku Narodowego Teide

Wyspy Szczęśliwe

Teneryfa oraz inne Wyspy Kanaryjskie wraz z portugalską Maderą oraz Wyspami Zielonego Przylądka wchodzą w skład  Wysp Szczęśliwych.

Pico El Teide

Najwyższym szczytem położonym w Hiszpanii jest Pico El Teide (3718 m n.p.m.).

wulkan teide teneryfa

Jaskinie na Teneryfie

Na Teneryfie znajduje się czwarta co do długości na świecie jaskinia pochodzenia wulkanicznego. La Cueva del Viento ma długość 17 kilometrów.

Calima

Calima to zjawisko atmosferyczne spowodowane burzami piaskowymi na Saharze. Przyniesiony przez wiatr sirocco piasek oraz pył znacznie utrudnia widoczność, pokrywa ulice oraz domy i wszystko dookoła.

Ocean Atlantycki

Teneryfa otoczona jest Oceanem Atlantyckim.

Czarne plaże

Na Teneryfie znajdziemy plaże z czarnym, wulkanicznym piaskiem. Jedną z nich jest Playa El Bollulo.

playa el bollulo teneryfa

Czas lokalny

Lecąc na Teneryfę musimy pamiętać o cofnięciu zegarka o godzinę.

Pierwsi ludzie na Teneryfie

Guanczowie – pierwsi ludzie na Teneryfie pojawili się w 200 r p.n.e.

Sporty wodne na Teneryfie

W El Medano panują najlepsze warunki do uprawiania sportów wodnych, między innymi windsurfingu.

Obserwacja gwiazd

Wulkan Teide to dobre miejsce do obserwacji gwiazd. Będąc na jego szczycie można dostrzec aż 83 z wszystkich uznanych 88 konstelacji.

Filmy kręcone na Teneryfie

Na Teneryfie kręcono ujęcia do takich filmów jak Gniew Tytanów, Szybcy i Wściekli 6, Rambo V czy Bourne’a.

Karnawał w Santa Cruz de Tenerife

Coroczny karnawał w Santa Cruz de Tenerife uważany jest za drugie tego rodzaju najbardziej popularne wydarzenie na świecie. Najważniejsze punkty karnawału na Teneryfie to Cabalgata czyli defilada otwierająca wydarzenie, wybór królowej Karnawału oraz przemarsz tłumu ulicami miasta.


Jeśli spodobało Ci się na naszej stronie a treści, które przygotowaliśmy pomogły Ci w organizacji wyjazdu lub do niego zainspirowały to możesz postawić nam kawę, która doda nam energii do tworzenia nowych i ciekawszych artykułów, które być może przydadzą Ci się w przyszłości.

Poświęcamy mnóstwo czasu i wkładamy mnóstwo energii aby przygotować wartościowe wpisy dlatego smaczną kawusię zawszę chętnie strzelimy.

Naciśnij przycisk poniżej!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

6 komentarzy do “Teneryfa – 21 rzeczy, o których warto wiedzieć”

  1. Chciałabym wrócić kiedyś na karnawał w Santa Cruz de Tenerife. W zeszłym roku była moja koleżanka i bardzo się jej podobało. Dzięki za przydatne informacje. Pozdrawiam Iwona

    Odpowiedz
  2. Ostatnio trochę czytałem na temat wznowienia aktywności wulkanów na teneryfie. Mam nadzieje, że nie dojdzie do wybuchów bo byłaby to katastrofa.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz