Ameryka PółnocnaGwatemala

Tikal w Gwatemali. Miasto Majów skryte w rozległej dżungli!

Tikal miast majów Gwatemala

Gwatemala jest bardzo popularnym kierunkiem wśród podróżników szukających przygód. Jedną z największych atrakcji w tym kraju jest miasto Majów znane jako Tikal. Założone około 300 roku p.n.e, wchłonięte przez dżungle i odkryte na nowo pod koniec XVII wieku. Przygotowaliśmy dla Ciebie przewodnik, w którym znajdziesz wszystko to, co musisz wiedzieć przed wizytą w tym miejscu. Zobaczysz również piękne zdjęcia, które mamy nadzieję zachęcą Cię do podróży jeśli nadal się nad tym zastanawiasz.

Zapraszamy do wpisu!

Tikal – miasto Majów skryte w rozległej dżungli

Park Narodowy Tikal

Park Narodowy Tikal znajduje się w prowincji Petén w północnej części Gwatemali. Wraz z otaczającym terenem tworzy Reserva de la Biosfera Maya. Rozciąga się on również terenie Meksyku i Belize.

Tikal Miasto majów w Gwatemali

Tikal znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO (wpisane w 1979 roku). Miasto Majów wyróżnia się ogromną wartością i różnorodnością biologiczną (fauna i flora) i archeologiczną. Jest ono dziedzictwem natury oraz kultury. Na ogromnym obszarze (ponad 400 hektarów) znajdują się świątynie, pałace, place do gry oraz drogi. W ciągu kilku godzin spędzonych na terenie Tikal poznasz sekrety i ciekawostki na temat cywilizacji Majów. Oczywiście polecamy zwiedzanie z przewodnikiem, tak z pewnością będzie najciekawiej.

Tikal Miasto majów w Gwatemali
Flora w Parku Narodowym Tikal jest bogata i niezwykle zróżnicowana.

Budowle w Tikal rozrzucone są w rozległej dżungli. Budowle można zwiedzać bez tłumów turystów.

Skąd wzięła się nazwa Tikal? Wersji jest kilka. Według amerykańskiego archeologa Williama R. Coe jest to nazwa bez konkretnego znaczenia. Z kolei według niemieckiego odkrywcy Teoberto Malera „Tikál” znaczy „miejsce, gdzie słychać głosy duchów”. W majańskim języku „ti” tłumaczy się jako „miejsce” a „k’al” jako „duchy”.

E-Book

Opłata za wstęp do Parku Narodowego Tikal wynosi 22 USD lub 150 Q za osobę (około 85,62 złotych). W dalszej części artykułu znajdziesz więcej porad i informacji praktycznych.

Tikal Miasto majów w Gwatemali
Widok ze szczytu Świątyni IV. Na zdjęciu kilka innych budowli i rozległa gwatemalska dżungla.

Miasto Majów

Ślady pierwszego osadnictwa w Tikál pochodzą z ok. 600 roku p.n.e. a pierwszych budowli z ok. 300 roku p.n.e. W późniejszych latach stało się ono największym ośrodkiem Majów. W czasach największej świetności miasto miało około 60 tysięcy mieszkańców. Wtedy też Tikal było gospodarczym, politycznym i wojskowym centrum Majów.

Tikal Miasto majów w Gwatemali
Świątynia IV – najwyższa budowla w Tikal.

Gdy Majowie opuścili Tikal wraz z upływem lat zostało ono wciągnięte przez dżungle i odkryte ponownie pod koniec XVII wieku przez hiszpańskich misjonarzy. Wersji dlaczego tak się stało jest kilka. Według naszego przewodnika ziemia nie nadawała się do regularnej uprawy dla tak wielkiej populacji. Pierwsza naukowa ekspedycja została zorganizowana przez gwatemalski rząd w 1848 roku.

Aktualnie jest ono jednym z najważniejszych i najlepiej zachowanych majańskich miast. Obok Chichen Itza, Teotihuacan i Calakmul w Meksyku, Copan w Hondurasie i Caracol w Belize jest również najpopularniejszym z nich.

Świątynia Masek przy placu centralnym.

Zwiedzanie Tikal – od czego warto zacząć? Najpopularniejszą częścią miasta Majów jest plac centralny, na którym znajduje się Świątynia I zwana także Świątynią Jaguara (wybudowana około 700 roku), Świątynia II nazwana także Świątynią Masek oraz Centralny i Północny Akropol (tutaj chowani byli władcy oraz ważne osobowości w Tikal). Tutaj skupia sie większośc turystów i w godzinach popołudniowych może być dość tłoczno.

Tikal Miasto majów w Gwatemali
Tikal Miasto majów w Gwatemali
Świątynia Jaguara widziana z placu centralnego.

Istnieje możliwość wejścia (po schodach z barierkami) na Świątynię Jaguara. Jeśli Twoja kondycja pozwoli na taki wysiłek to zdecydowanie warto. Z jej szczytu rozpościerają się piękne widoki na otaczającą dżunglę jak i również cały plac centralny. Jest to zdecydowanie najbardziej rozpoznawalna i charakterystyczna budowla w Tikal. Z pewnością znajdziesz ją na licznych zdjęciach w relacjach z podróży po Gwatemali.

Tikal Miasto majów w Gwatemali
Jedna z wielu budowli w Tikal, która częściowo wchłonięta jest przez przyrodę.
Tikal Miasto majów w Gwatemali

Warto również wybrać się na Plac Siedmiu Świątyń gdzie jak sama nazwa wskazuje znajdują się pozostałości po siedmiu majańskich świątyniach. Na południowo-zachodnim krańcu Akropolu Centralnego znajdziesz się Plac Zaginionego Świata (ang. Lost World, hiszp. Mundo Perdido).

Tikal Miasto majów w Gwatemali
Tikal Miasto majów w Gwatemali
Tikal Miasto majów w Gwatemali
Tikal Miasto majów w Gwatemali
Pod ziemia znajduje się kolejna świątynia. W takim stanie były one odkrywane.

Równie ciekawą częścią Tikal jest Świątyni IV zwaną też Świątynią Dwugłowego Węża. Jest ona najwyższa spośród wszystkich zachowanych w mieście Majów. Wznosi się ona na wysokość około 65 metrów. Jest to piramida, na którą można wejść i podziwiać rozległą, gwatemalską dżunglę. Upały sprawiają, że ciężko jest wysiedzieć na jej szczycie. Podobno jest to również doskonały punkt widokowy w trakcie zachodów słońca.

Tikal Miasto majów w Gwatemali
Widok ze Świątyni IV.
Tikal Miasto majów w Gwatemali
Tikal nie jest tak zatłoczone jak na przykład Chichen Itza. Takie fotki bez ludzi można zrobić bez problemu.

Dzikie zwierzęta

Na terenie Parku Narodowego Tikal można spotkać mnóstwo dzikich zwierząt. Jest to doskonałe miejsce do obserwacji fauny i flory. Już po kilku minutach od rozpoczęcia zwiedzania zobaczyliśmy ostronosa, tukana, zielone papugi i kilka innych gatunków ptaków. Bardzo nas ucieszył ich widok!

Tikal Miasto majów w Gwatemali
Jeden z czepiaków spotkanych w Tikal.
Tikal Miasto majów w Gwatemali

Podobno na terenie rozległego rezerwatu można spotkać (mając ogromne szczęście) pumy oraz jaguary. Nam niestety to się nie udało a bardzo chcielibyśmy. Gdy jechaliśmy do miasta Majów przy drodze dostrzec można było znaki „Uwaga jaguary” ale wydaje nam się, że to jedynie wabik na turystów. Zapytaliśmy naszego przewodnika czy faktycznie żyją one w tej okolicy. „Tak można je tutaj spotkać ale głęboko w dżungli. Tutaj jest zbyt duży hałas.”

W trakcie zwiedzania Tikal udało nam się jeszcze zobaczyć małpki, które skakały sobie po koronach drzew. Udało mi się pstryknąć kilka fajnych fotek z bliska.

Flores – malownicze miasteczko na wyspie

Flores to zdecydowanie najlepsza baza wypadowa dla turystów, którzy chcą odwiedzić pobliskie ruiny Majów i Park Narodowy Tikal. Co ciekawego można zatem zobaczyć we Flores?

Kolorowe uliczki na wyspie Flores.

Najciekawsza i ta przygotowana pod turystykę część Flores znajduje się na maleńkiej wyspie na jeziorze Peten Itza a ze stałym lądem połączona jest ona wąska groblą. Gdyby ktoś zapytał nas o najpiękniejsze miasteczka w Gwatemali to z pewnością na naszej liście znalazłoby się Flores i Antigua, którą odwiedziliśmy dwa tygodnie wcześniej.

flores atrakcje w Gwatemali
flores atrakcje w Gwatemali

Flores to mega kolorowe miasteczko, w którym dominuje niska zabudowa. Spacerując po uliczkach warto wybrać się na Plaza Central. Tam życie tętni nie tylko wieczorami ale i również za dnia. Jeśli oczywiście upały są w miarę znośne. W trakcie naszego pobytu sięgały one ponad 30 stopni. Zainteresowani mogą także zdecydować się na rejs łódką po jeziorze. Atrakcje znajdą się dla każdego.

flores atrakcje w Gwatemali
Turyści w trakcie rejsu po jeziorze.
flores atrakcje w Gwatemali

Południowa część aglomeracji czyli Santa Elena przepełniona jest różnego rodzaju sklepami, restauracjami, kawiarniami i barami z nastawieniem na lokalnych mieszkańców. To właśnie tam też znaleźliśmy nasz apartament ale o noclegu napiszemy później. Restauracją, którą możemy wam polecić jest Pupuseria Salvadoreña, w której po raz pierwszy w życiu mieliśmy okazję spróbować przepyszne salwadorskie pupusas.

Jak dostać się do Flores?

Pierwsza opcja to publiczny transport i jest ona niestety czasochłonna. Jeśli zależy Ci na budżetowym podróżowaniu to w taki sposób można trochę zaoszczędzić. Musisz przygotować się na kilka przesiadek i męczącą podróż.

Druga opcja to turystyczne autobusy czyli tak zwane shuttle busy. Można je znaleźć w każdym zakątku Gwatemali. Najprawdopodobniej i tak wielokrotnie będą Cię zaczepiać uliczni sprzedawcy próbując sprzedać bilet na taki środek transportu. Ceny w tym przypadku są około 30% większe porównując do chicken busów ale komfort jazdy jest zdecydowanie większy a cała podróż dużo krótsza.

flores atrakcje w Gwatemali

Ostatnią już opcją jest lot samolotem. Jeśli podróżujesz ze stolicy Gwatemali czyli Gwatemala City to z lokalnego lotniska dostaniesz się bezpośrednio do Flores. Połączeń szukaj u przewoźników TAG oraz Aeromar. Dostępnych jest kilkanaście godzinnych rejsów o każdej porze dnia. Bilety kosztują około 45-150$. Na pewno warto zarezerwować je z wyprzedzeniem. Tutaj podpowiadamy jak na tym zaoszczędzić.

Jeśli podróżujesz z Meksyku to również taka opcja jest dostępna.

Noclegi we Flores – gdzie warto się zatrzymać?

Miasteczko jest mocno nastawione na turystów, w związku z czym opcji noclegowych jest mnóstwo. Bez znaczenia czy szukasz budżetowego hostelu czy nieco lepszej willi lub apartamentu z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Jeśli masz możliwość to najlepiej będzie zatrzymać się na wyspie. To właśnie tam życie tętni nocą. Znajdziesz tam sporo restauracji i atrakcji dla turystów.

Polecane noclegi we Flores.

flores atrakcje w Gwatemali

My jako,że rezerwowaliśmy swój nocleg na ostatnią chwilę mieliśmy bardzo mały wybór. Byliśmy zmuszeni zatrzymać się w Santa Elena ale udało nam się znaleźć bardzo fajne mieszkanko z dostępem do kuchni, prywatną łazienką i klimatyzacją, która w Gwatemali (zwłaszcza w tej części) jest niezwykle przydatna.

Znajdziesz go w portalu Airbnb.

Jak dostać się do Tikal z Flores?

Opcji jest kilka. Pierwsza z nich i najtańsza to publiczny autobus z dworca autobusowego w Santa Elena. Dokładną lokalizację znajdziesz tutaj. Bilet Kosztuje około 80 quetzali (około 45,67 zł) za jedną osobę.

Druga opcja troszeczkę droższa ale bardziej komfortowa to turystyczny autobus. Transportu możesz szukać w jednym z lokalnych biur turystycznych. My akurat płaciliśmy 90 quetzali (około 51,37 zł) za osobę w dwie strony. W cenie jest również transport spod hotelu. Kursuje on kilka razy dziennie (od godziny 4:30 do 15) ale polecamy zdecydować się na ten najwcześniejszy aby móc zwiedzać park bez tłumów turystów.

flores atrakcje w Gwatemali

Z pewnością istnieje również opcja prywatnego transferu lub taksówki. Ale o to musisz pytać w lokalnych biurach podróży. Ostrzegam, że może być dużo drożej ale jeśli  możesz sobie na to pozwolić na pewno warto.

Park Narodowy Tikal – co jeszcze warto wiedzieć?

  • Park Narodowy Tikal jest otwarty od 6:00 do 18:00, każdego dnia tygodnia, 365 dni w roku.
  • Jeśli planujesz pobyt w Tikal poza godzinami otwarcia (wschód lub zachód słońca) musisz zapłacić 100 quetzali (około 57,08 zł) za opiekę strażnika.
  • Pamiętaj o zabraniu repelentów na komary. W Tikal jest ich mnóstwo.
  • W okolicy Świątyni IV znajdziesz sklepik z przekąskami i napojami.
flores atrakcje w Gwatemali

Czy w Gwatemali jest bezpiecznie?

To pytanie pojawia się bardzo często, zarówno na forach podróżniczych jak i od naszych czytelników. Czy w Gwatemali jest niebezpiecznie? Nasza podróż trwała ponad trzy tygodnie i w tym czasie nie mieliśmy żadnej nieprzyjemnej ani tym bardziej niebezpiecznej sytuacji. Oczywiście uważaliśmy na siebie na każdym kroku. Nie odwiedzaliśmy podejrzanych dzielnic, ciemnych uliczek i nie trzymaliśmy na widoku cennych przedmiotów (kamera, dron czy portfel z dużą ilością pieniędzy).

Podróż do Gwatemali – pozostałe wpisy

Jeśli interesuje Cię podróż do Gwatemali to poniżej znajdziesz wpisy, które mogą przydać się w planowaniu Twojego wyjazdu.

Vlogi z podróży po Gwatemali znajdziesz na naszym kanale YouTube – tutaj link do playlisty.

4 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dwie osoby – jeden świat!


Wiecznie Wolni

Na blogu pokazujemy świat widziany naszymi oczami! Opowiadamy o naszych przygodach. Dzielimy się odczuciami dotyczącymi ludzi i smaków. Przedstawiamy miejsca, które zobaczyliśmy. Witajcie w naszym podróżniczym świecie!

Related Articles

La Fortuna wulkan dzikie zwierzęta wulkan
Ameryka PółnocnaKostaryka

La Fortuna – wędrówka na wulkan i dzikie zwierzęta w Kostaryce

La Fortuna to pierwsza miejscowość, w której zatrzymaliśmy w trakcie naszego kilkutygodniowego...

Salwador niezbędnik podróżnika praktyczne informacje
Ameryka PółnocnaSalwador

Podróż do Salwadoru – praktyczny poradnik. Wszystko co warto wiedzieć!

W Salwadorze spędziliśmy prawie trzy tygodnie. W tym czasie udało nam się...

Honduras niezbędnik podróżnika praktyczne informacje
Ameryka PółnocnaHonduras

Podróż do Hondurasu – praktyczny poradnik. Wszystko co warto wiedzieć!

Honduras to niezbyt popularny kierunek wśród europejskich podróżników. Nie każdy decyduje się...

Gwatemala praktyczny porandik niezbędnik podróżnika
Ameryka PółnocnaGwatemala

Podróż do Gwatemali – praktyczny poradnik. Wszystko co warto wiedzieć!

Nasza podróż do Gwatemali trwała ponad trzy tygodnie. W tym czasie udało...