TOP 10 – najpiękniejsze miejsca nad Loch Lomond

Loch Lomond to jeden z najpiękniejszych regionów Szkocji. Przez ostatnie kilka lat udało nam się odwiedzić mnóstwo ciekawych i pięknych miejsc. Spośród kilkudziesięciu wybrałem 10 moim zdaniem najpiękniejszych. 

Najpiękniejsze miejsca wokół Loch Lomond – TOP 10

Zastanawiacie się co warto zobaczyć nad Loch Lomond? Zaczynamy!

Ben Lomond

Dzisiejszą listę otwiera Ben Lomond czyli wysunięty najdalej na południe munro w Szkocji. Ze szczytu można podziwiać przepiękną górską okolicę oraz znajdujące się na jeziorze wyspy. Nam udało trafić się na przepiękny zachód słońca.

Dowiedz się więcej – Ben Lomond & Loch Lomond – zachód słońca

ben lomond atrakcje nad loch lomond

Conic Hill

Kolejna propozycja to nieco niższa górka, która nie wymaga zbyt wielkiego wysiłku aby dostać się na wierzchołek. Po drodze spotkać można szkockie włochate krowy (oczywiście nie zawsze).

Dowiedz się więcej – Conic Hill, Loch Lomond – wspinaczka, góry w Szkocji

loch lomond atrakcje co zobaczyć conic hill

Ben A’an

Kolejnym miejscem znajdującym się na terenie Parku Narodowego Loch Lomond and the Trossachs jest szczyt o nazwie Ben A’an. Krótka wędrówka na szczyt pozwoli podziwiać jezioro otoczone górskimi szczytami. Ben A’an to jeden z najpiękniejszych niskich szczytów w Szkocji.

Dowiedz się więcej – Ben A’an – jeden z najpiękniejszych szlaków w Szkocji


Zapraszamy również na nasz Instagram gdzie codziennie relacjonujemy nasze podróże i zarażamy chęcią do odkrywania świata. Na pewno Ci się spodoba też na naszym kanale YouTube, na którym znajdziesz Vlogi z różnych zakątków świata!

Wiecznie Wolni Instagram Wiecznie Wolni Facebook Wiecznie Wolni YouTube


loch lomond atrakcje co zobaczyć ben a'an

Bracklinn Falls w Callander

Nie ma co ukrywać, jesteśmy wielkimi fanami wodospadów. W Szkocji znaleźć można ich mnóstwo. Będąc w okolicy Loch Lomond warto odwiedzić Bracklinn Falls w Callander.

Dowiedz się więcej – Niesamowite wodospady Bracklinn Falls w Callander

loch lomond atrakcje co zobaczyć bracklinn falls w callander

Sprawdź naszą interaktywną mapę Szkocji – ponad 570 atrakcji w jednym miejscu!
KLIKNIJ TUTAJ

Falls of Falloch

Kolejna pozycja na liście to wodospady Falls of Falloch. Miejsce to wygląda całkiem inaczej o różnych porach roku. Warto je zobaczyć zwłaszcza po mocnych opadach deszczu.

Dowiedz się więcej – Wodospady w Loch Lomond & The Trossachs

loch lomond atrakcje co zobaczyć falls of falloch

Ben Vane

Szkockie góry wyglądają niesamowite, zwłaszcza w zimowej scenerii. Podczas wejścia na Ben Vane mogliśmy zobaczyć okolice z nieco innej perspektywy. Najniższy munro w Szkocji gwarantuje ciekawe widoki (przy dobrje pogodzie).

Dowiedz się więcej – Ben Vane, Loch Lomond – munro bagging, Szkocja zimą

loch lomond atrakcje co zobaczyć ben vane

Luss

Malownicza wieś na brzegu jeziora? Mowa o Luss. Miejsce to słynie przede wszystkim z dobrze zachowanych kamiennych budynków, które w XVIII i XIX wieku służyły jako domostwa dla pracowników lokalnych kamieniołomów. Warto wybrać się na Luss na krótki spacer bądź rejs po jeziorze Loch Lomond.

Dowiedz się więcej – Luss – malownicza wioska na brzegu Loch Lomond

loch lomond atrakcje co zobaczyć luss

Wyspy na jeziorze

Wizyta nad jeziorem to idealna okazja aby wypożyczyć kajak lub wykupić rejs statkiem po Loch Lomond. Na powierzchni jeziora znajduje się około 50 wysp. Jak do tej pory udało nam się odwiedzić Intavannach oraz Inchconnachan.

Dowiedz się więcej – Inchconnachan – prywatna wyspa, kangury w Szkocji? oraz Inchtavannach – bezludna wyspa na Loch Lomond

loch lomond atrakcje co zobaczyć wyspy na loch lomond

West Highland Way

Kolejna propozycja na liście to około 150 kilometrowa trasa trekkingowa rozpoczynająca się w Glasgow a kończąca w Fort William. Jej część prowadzi wschodnim brzegiem Loch Lomond. Podczas trekkingu można odkryć mniej znane miejsca – zatoczkowe plaże, wodospady a także przepiękne punkty widokowe.

Dowiedz się więcej – West Highland Way – najpopularniejszy trekking w Szkocji

loch lomond atrakcje co zobaczyć west highland way

Beinn Dubh

Beinn Dubh to jeden z najpiękniejszych punktów widokowych zlokalizowanych nad jeziorem Loch Lomond. Krótka wspinaczka ukaże nam znajdujące się na jeziorze wyspy a także okoliczne góry, w tym wyróżniający się wierzchołek Ben Lomond.

Dowiedz się więcej – Beinn Dubh – wschód słońca w górach nad Loch Lomond

beinn dubh atrakcje w luss loch lomond

Cobbler 

Okolice Arrochar to jedne z najpiękniejszych górskich terenów w Szkocji. Wśród wielu szczytów prawdopodobnie najpiękniejszym jest the Cobbler. Kilka tygodni temu trafiłem na doskonałe zimowe warunki.

Dowiedz się więcej – The Cobbler – Loch Long i Alpy Arrochar. Te widoki!

loch lomond atrakcje co zobaczyć the cobbler

Tak wygląda moja lista najciekawszych miejsc w Parku Narodowym Loch Lomond & The Trossachs.

Zebraliśmy więcej atrakcji w tej okolicy w jednym miejscu! Mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Zajrzyj do Przewodnika po Loch Lomond


Jeśli spodobało Ci się na naszej stronie a treści, które przygotowaliśmy pomogły Ci w organizacji wyjazdu lub do niego zainspirowały to możesz postawić nam kawę, która doda nam energii do tworzenia nowych i ciekawszych artykułów, które być może przydadzą Ci się w przyszłości.

Poświęcamy mnóstwo czasu i wkładamy mnóstwo energii aby przygotować wartościowe wpisy dlatego smaczną kawusię zawszę chętnie strzelimy.

Naciśnij przycisk poniżej!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

12 komentarzy do “TOP 10 – najpiękniejsze miejsca nad Loch Lomond”

 1. Świetne miejsca, szczególnie te widoki z góry na jezioro wyglądają wspaniale. I to zarówno w zimowej scenerii, jak i letniej czy wiosennej. A panorama z Ben A’an jest spektakularna! Wodospady też lubię 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz