Życie w Szkocji

TV licence w Wielkiej Brytanii czyli kiedy nie musisz płacić abonamentu telewizyjnego?

TV License w Uk Wielka Brytania

Życie w Wielkiej Brytanii, zwłaszcza na samym początku nie należy do najłatwiejszych. Jest wiele spraw, które trzeba załatwić. Jedną z nich jest z pewnością tv licence czyli abonament telewizyjny. Co to jest? Ile to kosztuje? Kiedy nie musisz go płacić? Jakie są kary za niepłacenie abonamentu? Jak z niego zrezygnować? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziesz poniżej.

Zapraszamy do wpisu!

Czym jest TV license?

Krótko mówiąc jest to abonament telewizyjny, z którego finansowane są publiczne media w Wielkiej Brytanii. Dzięki TV licence w trakcie emisji programów nie ma zbyt wielu reklam.

Ile kosztuje TV licence w Wielkiej Brytanii?

Ile kosztuje abonament telewizyjny w UK? TV Licence w Wielkiej Brytanii kosztuje £159 rocznie. Możesz zapłacić go jednorazowo lub rozłożyć na równe raty i ustawić sobie co miesięczny lub kwartalny direct debit (polecenie zapłaty). Można też zapłacić w punkcie PayPoint, przez telefon – 0300 790 6044 lub wysłać czek wraz z pełnymi danymi na adres TV Licensing, Darlington DL98 1TL.

TV License w Wielkiej Brytanii
Liverpool – jedno z najciekawszych miast w Wielkiej Brytanii.

Ile wynoszą kary za brak tv license w Wielkiej Brytanii?

Dla konkretnego adresu wymagany jest tylko jeden abonament telewizyjny, nawet jeśli w jednym gospodarstwie używa się wielu urządzeń. W przypadku nie posiadania opłaconego tv license w przypadku gdy jest ono koniecznie trzeba liczyć z karą w wysokości 1000 GBP oraz kosztami sądowymi.

Oczywiście żeby kara mogła zostać nałożona musi dojść do kontroli a z doświadczenia wiemy, że są one bardzo rzadkie. Nigdy nie mieliśmy żadnej wizyty a praktycznie nigdy nie opłacaliśmy abonamentu telewizyjnego. Często znajdywaliśmy pod drzwiami ulotki o planowanej kontroli w okolicy ale nigdy do takiej nie doszło.

E-Book
TV License w Wielkiej Brytanii
Od ponad 6 lat mieszkamy w Glasgow.

Kiedy musisz płacić abonament telewizyjny czyli TV licence?

Jest kilka przypadków, w których koniecznie jest opłacanie tv license.

 • Jeśli oglądasz lub nagrywasz programy lecące na żywo w telewizji.
 • Jeśli oglądasz lub pobierasz dowolne programy BBC na BBC i Player.
 • Jeśli oglądasz programy na żywo w internetowej usłudze telewizyjnej.

*Dotyczy to każdego używanego urządzenia, w tym telewizora, komputera stacjonarnego, laptopa, telefonu komórkowego, tabletu, konsoli do gier, dekodera cyfrowego lub nagrywarki DVD/VHS.

Wynajmowany pokój a tv licence

Jeśli wynajmujesz pokój w mieszkaniu (legalnie na umowę) i posiadasz swój telewizor musisz zapłacić abonament za siebie.

Sprawdź naszą interaktywną mapę Szkocji – ponad 570 atrakcji w jednym miejscu!
KLIKNIJ TUTAJ

Polska telewizja w UK a TV License?

Czy posiadając polską telewizję w UK trzeba opłacać abonament telewizyjny? Niestety tak. TV License obowiązuje w przypadku odbierania telewizji na żywo w dowolnym języku i nadawanej z dowolnego miejsca na świecie.

Kiedy nie musisz płacić TV licence w Wielkiej Brytanii?

Po tym jak przeprowadziliśmy się do Szkocji nie mogliśmy wśród znajomych i osób, z którymi pracowaliśmy znaleźć rzetelnych informacji na temat opłacania TV license. Niektórzy mówili o tym, że sam fakt posiadania telewizora zobowiązuje do zapłaty. Inni z kolei jak sami mówią płacą dla świętego spokoju.

Telewizji nie oglądamy co najmniej od 10 lat. No może sporadycznie jak jesteśmy w Polsce. Raczej telewizor służył nam jako monitor do laptopa lub konsoli. Przez pewien czas byliśmy zwolnieni z opłatą za TV license jako studenci. Ale przejdźmy do rzeczy.

TV License w Wielkiej Brytanii
Edynburg i jeden z najbardziej znanych zamków w Wielkiej Brytanii.

Czy można oglądać ulubione filmy i seriale bez opłacania TV licence? Okazuje się, że tak. Jest kilka wyjątków, w których można całkowicie legalnie i bez żadnych obaw o konsekwencje zrezygnować z opłaty abonamentu telewizyjnego (TV licence) i zaoszczędzić £159 funtów w skali roku. To praktycznie wystarczy na wykupienie abonamentu w platformach VOD (video-on-demand) typu Netflix czy Amazon Prime. Oglądanie filmów w tego typu serwisach nie zobowiązuje do opłacania TV licence.

Abonamentu telewizyjnego nie trzeba opłacać jeśli telewizor w domu służy jako monitor do laptopa, komputera stacjonarnego lub do podłączenia konsoli Xbox lub też Play Station.

Nie musisz również opłacać TV licence jeśli oglądasz filmy i seriale z płyt CD, DVD lub Bluray. Mimo iż stało się bardzo mało popularne w ostatnich latach w wielu sklepach lub tak zwanych charity shop’ach nadal można je kupić.

Jak zrezygnować z opłacania tv licence?

Nie płacisz aktualne tv licence? Musisz złożyć deklaracje na stronie internetowej –https://www.tvlicensing.co.uk/cs/no-licence-needed/about.app

Jeśli aktualnie płacisz lub masz opłacony z góry abonament telewizyjny i już go nie potrzebujesz to przejdź na stronę internetową https://www.tvlicensing.co.uk/check-if-you-need-one/topics/cancellations-and-refunds-top7 i wypełnij formularz zwrotu.

Nie ma również konieczności opłacania tv license w przypadku gdy w Twoim mieszknaiu nikt nie mieszka, czekasz aż wprowadza się najemcy lub jesteś w trakcie procesu sprzedaży i nieruchomość jest pusta.

Mamy nadzieję, że informacje zawarte w tym artykule rozwieją wszystkie Twoje wątpliwości. W razie jakichkolwiek pytań możesz zadać je poniżej, w sekcji komentarzy.

* Wszystkie informacje pochodzą z oficjalnej strony TV licensing.

13 Comments

  • W trakcie wypełniania wniosku o Zwolnienie z opłat za TV Licence (sprawdź nagłówek Jak zrezygnować z opłacania tv licence?) w punkcie 3 potwierdzasz, że nie potrzebujesz licencji i zaznaczasz „No TV receiving equipment or devices at the address” i wysyłasz deklarację.

   Jeśli zrobiłeś to już wcześniej to nic nie musisz już robić.

   • Nie ma czegoś takiego jak z „zwolnienie z opłat”, żeby kogoś z czegoś „zwolnić” to trzeba mieć za co. Nie mam virgina (a nie czekaj… mam teraz telefon) albo skaja, czemu od nich nie przychodzi nic o przypomnieniu uiszczenia opłaty? …a te tvl można olać i spuścić (ja wsadzam do kosza z papierem).
    Nie strasz ludzi, tych tzw. inspektorów nie masz obowiązku wpuścić do domu, nie musisz z nimi rozmawiać, możesz ich pogonić w pizdu (nie polecam). Jak by „taki” do mnie przyszedł i wsadził nos do domu to by nie miał nosa.
    On może do domu wejść tylko z nakazem przeszukania i w asyście policji (tutaj uwaga, policja mogłaby wywrzeć presję i próbować wejść bez nakazu – też tego nie mogą). Z takimi ludźmi się nie dyskutuje. Otwierasz drzwi, przedstawia się, nawet nic nie mówiąc, zamykasz drzwi, nie wchodź w interakcje, niczego nie podpisuj, nie podawaj swoich danych.

    • Może i po części masz rację ale po co wywoływać konflikty z otaczającym światem? Autorzy tego wpisu piszą prawdę. Lepiej załatwić formalności w ciagu kilku minut zgodnie z obowiązującym prawem i masz problem z głowy.
     Komu i co chcesz udowodnić? Czekasz aż ktoś wyłamie Ci drzwi z nakazem i przekona się, że nie musisz płacić abonamentu? Panie, na co to komu?

 • Witam. Piszecie, że wykupując abonament w serwisie Amazon Prime można nie płacić TV Licence. Jednak na ich oficjalnej stronie znajduje się taki zapis:

  The law says you need to be covered by a TV Licence to:
  watch TV live on any streaming service (e.g. ITV Hub, All 4, YouTube, Amazon Prime Video, Now TV, Sky Go).

  Nie znam się na Amazon Prime, ale wynika z tego, ze niektore programy nadają na żywo

  • TV License jest wymagane jeśli oglądasz jakakolwiek telewizję na żywo, nie ważne z jakiego źródła, z jakiego kraju i w jakim języku.

   Zobacz wyjaśnienie odnośnie oglądania filmów i seriali w tego typu portalach:

   Do you need a TV Licence to watch Amazon Prime?

   If you’re watching TV showing live on Amazon Prime, you need to be covered by a TV Licence. You don’t need a TV Licence if you’re only watching on demand programmes on Amazon Prime.

   Podsumowując: telewizja na żywo w Amazon Prime (jeśli jest coś takiego) wymaga tv license. Seriale i filmy nie wymagają tv license.

   Mam nadzieję, że udało mi się pomóc. Pozdrawiam

 • Dzięki za przydatny poradnik. Szkoda, że rodacy w Londynie nie wiedzą sami czy powinno się płacić czy też nie…

  • Według opisu na stronie tv license koniecznie jest opłacanie abonamentu telewizyjnego tylko w przypadku, gdy korzystasz z dowolnego urządzenia do odbierania telewizji na żywo. Jeśli korzystasz z niego tylko do gier, oglądania YouTube lub innych aplikacji to śmiało możesz zlozyc wniosek informujący o braku konieczności opłacania tv license.
   Pozdrawiam

 • Witam
  A przykładowo mam zestaw sat do oglądania polskiej TV i oglądam ogólnie dostępną transmisję na C+ lub Polsat np. meczu, boksu lub mma ? Czy również muszę opłacać TV licence?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dwie osoby – jeden świat!


Wiecznie Wolni

Na blogu pokazujemy świat widziany naszymi oczami! Opowiadamy o naszych przygodach. Dzielimy się odczuciami dotyczącymi ludzi i smaków. Przedstawiamy miejsca, które zobaczyliśmy. Witajcie w naszym podróżniczym świecie!

Related Articles

największe miasta w Szkocji city break
SzkocjaŻycie w Szkocji

7 pomysłów na City Break – największe miasta w Szkocji

City Break w Szkocji to opcja bardzo popularna wśród polskich podróżników. Większość...

co warto zobaczyć w Szkocji top9 atrakcje
SzkocjaŻycie w Szkocji

Szkocja: co warto zobaczyć? TOP 9 najpiękniejszych miejsc!

Co warto zobaczyć w Szkocji? Jeśli zadajesz sobie to pytanie to na...

najdziwniejsze potrawy w Szkocji
SzkocjaWiecznie GłodniŻycie w Szkocji

5 najdziwniejszych potraw w Szkocji. Nie uwierzysz!

Mówi się, że co kraj to obyczaj ale także i kuchnia. W...

plusy życia w szkocji finanse praca zarobki
SzkocjaŻycie w Szkocji

Plusy życia w Szkocji – finanse, praca i edukacja

W Szkocji mieszkamy już prawie pięć lat. Poznaliśmy ten kraj z perspektywy...