TV licence w Wielkiej Brytanii czyli kiedy nie musisz płacić abonamentu telewizyjnego?

Życie w Wielkiej Brytanii, zwłaszcza na samym początku nie należy do najłatwiejszych. Jest wiele spraw, które trzeba załatwić. Jedną z nich jest z pewnością tv licence czyli abonament telewizyjny. Co to jest? Ile to kosztuje? Kiedy nie musisz go płacić? Jakie są kary za niepłacenie abonamentu? Jak z niego zrezygnować? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziesz poniżej.

Zapraszamy do wpisu!

Czym jest TV license?

Krótko mówiąc jest to abonament telewizyjny, z którego finansowane są publiczne media w Wielkiej Brytanii. Dzięki TV licence w trakcie emisji programów nie ma zbyt wielu reklam.

Ile kosztuje TV licence w Wielkiej Brytanii?

Ile kosztuje abonament telewizyjny w UK? TV Licence w Wielkiej Brytanii kosztuje £159 rocznie. Możesz zapłacić go jednorazowo lub rozłożyć na równe raty i ustawić sobie co miesięczny lub kwartalny direct debit (polecenie zapłaty). Można też zapłacić w punkcie PayPoint, przez telefon – 0300 790 6044 lub wysłać czek wraz z pełnymi danymi na adres TV Licensing, Darlington DL98 1TL.

TV License w Wielkiej Brytanii
Liverpool – jedno z najciekawszych miast w Wielkiej Brytanii.

Ile wynoszą kary za brak tv license w Wielkiej Brytanii?

Dla konkretnego adresu wymagany jest tylko jeden abonament telewizyjny, nawet jeśli w jednym gospodarstwie używa się wielu urządzeń. W przypadku nie posiadania opłaconego tv license w przypadku gdy jest ono koniecznie trzeba liczyć z karą w wysokości 1000 GBP oraz kosztami sądowymi.

Oczywiście żeby kara mogła zostać nałożona musi dojść do kontroli a z doświadczenia wiemy, że są one bardzo rzadkie. Nigdy nie mieliśmy żadnej wizyty a praktycznie nigdy nie opłacaliśmy abonamentu telewizyjnego. Często znajdywaliśmy pod drzwiami ulotki o planowanej kontroli w okolicy ale nigdy do takiej nie doszło.

TV License w Wielkiej Brytanii
Od ponad 6 lat mieszkamy w Glasgow.

Kiedy musisz płacić abonament telewizyjny czyli TV licence?

Jest kilka przypadków, w których koniecznie jest opłacanie tv license.

 • Jeśli oglądasz lub nagrywasz programy lecące na żywo w telewizji.
 • Jeśli oglądasz lub pobierasz dowolne programy BBC na BBC i Player.
 • Jeśli oglądasz programy na żywo w internetowej usłudze telewizyjnej.

*Dotyczy to każdego używanego urządzenia, w tym telewizora, komputera stacjonarnego, laptopa, telefonu komórkowego, tabletu, konsoli do gier, dekodera cyfrowego lub nagrywarki DVD/VHS.


Zapraszamy również na nasz Instagram gdzie codziennie relacjonujemy nasze podróże i zarażamy chęcią do odkrywania świata. Na pewno Ci się spodoba też na naszym kanale YouTube, na którym znajdziesz Vlogi z różnych zakątków świata!

Wiecznie Wolni Instagram Wiecznie Wolni Facebook Wiecznie Wolni YouTube


Wynajmowany pokój a tv licence

Jeśli wynajmujesz pokój w mieszkaniu (legalnie na umowę) i posiadasz swój telewizor musisz zapłacić abonament za siebie.

Polska telewizja w UK a TV License?

Czy posiadając polską telewizję w UK trzeba opłacać abonament telewizyjny? Niestety tak. TV License obowiązuje w przypadku odbierania telewizji na żywo w dowolnym języku i nadawanej z dowolnego miejsca na świecie.

Kiedy nie musisz płacić TV licence w Wielkiej Brytanii?

Po tym jak przeprowadziliśmy się do Szkocji nie mogliśmy wśród znajomych i osób, z którymi pracowaliśmy znaleźć rzetelnych informacji na temat opłacania TV license. Niektórzy mówili o tym, że sam fakt posiadania telewizora zobowiązuje do zapłaty. Inni z kolei jak sami mówią płacą dla świętego spokoju.

Telewizji nie oglądamy co najmniej od 10 lat. No może sporadycznie jak jesteśmy w Polsce. Raczej telewizor służył nam jako monitor do laptopa lub konsoli. Przez pewien czas byliśmy zwolnieni z opłatą za TV license jako studenci. Ale przejdźmy do rzeczy.

TV License w Wielkiej Brytanii
Edynburg i jeden z najbardziej znanych zamków w Wielkiej Brytanii.

Czy można oglądać ulubione filmy i seriale bez opłacania TV licence? Okazuje się, że tak. Jest kilka wyjątków, w których można całkowicie legalnie i bez żadnych obaw o konsekwencje zrezygnować z opłaty abonamentu telewizyjnego (TV licence) i zaoszczędzić £159 funtów w skali roku. To praktycznie wystarczy na wykupienie abonamentu w platformach VOD (video-on-demand) typu Netflix czy Amazon Prime. Oglądanie filmów w tego typu serwisach nie zobowiązuje do opłacania TV licence.

Abonamentu telewizyjnego nie trzeba opłacać jeśli telewizor w domu służy jako monitor do laptopa, komputera stacjonarnego lub do podłączenia konsoli Xbox lub też Play Station.

Nie musisz również opłacać TV licence jeśli oglądasz filmy i seriale z płyt CD, DVD lub Bluray. Mimo iż stało się bardzo mało popularne w ostatnich latach w wielu sklepach lub tak zwanych charity shop’ach nadal można je kupić.

Jak zrezygnować z opłacania tv licence?

Nie płacisz aktualne tv licence? Musisz złożyć deklaracje na stronie internetowej –https://www.tvlicensing.co.uk/cs/no-licence-needed/about.app

Jeśli aktualnie płacisz lub masz opłacony z góry abonament telewizyjny i już go nie potrzebujesz to przejdź na stronę internetową https://www.tvlicensing.co.uk/check-if-you-need-one/topics/cancellations-and-refunds-top7 i wypełnij formularz zwrotu.

Nie ma również konieczności opłacania tv license w przypadku gdy w Twoim mieszknaiu nikt nie mieszka, czekasz aż wprowadza się najemcy lub jesteś w trakcie procesu sprzedaży i nieruchomość jest pusta.

Mamy nadzieję, że informacje zawarte w tym artykule rozwieją wszystkie Twoje wątpliwości. W razie jakichkolwiek pytań możesz zadać je poniżej, w sekcji komentarzy.

* Wszystkie informacje pochodzą z oficjalnej strony TV licensing.


Jeśli spodobało Ci się na naszej stronie a treści, które przygotowaliśmy pomogły Ci w organizacji wyjazdu lub do niego zainspirowały to możesz postawić nam kawę, która doda nam energii do tworzenia nowych i ciekawszych artykułów, które być może przydadzą Ci się w przyszłości.

Poświęcamy mnóstwo czasu i wkładamy mnóstwo energii aby przygotować wartościowe wpisy dlatego smaczną kawusię zawszę chętnie strzelimy.

Naciśnij przycisk poniżej!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

2 komentarze do “TV licence w Wielkiej Brytanii czyli kiedy nie musisz płacić abonamentu telewizyjnego?”

  • W trakcie wypełniania wniosku o Zwolnienie z opłat za TV Licence (sprawdź nagłówek Jak zrezygnować z opłacania tv licence?) w punkcie 3 potwierdzasz, że nie potrzebujesz licencji i zaznaczasz „No TV receiving equipment or devices at the address” i wysyłasz deklarację.

   Jeśli zrobiłeś to już wcześniej to nic nie musisz już robić.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz