Poradnik

Ubezpieczenie w podróży – wszystko co warto wiedzieć

Ubezpieczenie turystyczne podróżnicze poradnik

Planowanie podróży to nie tylko kupno biletu lotniczego, tworzenie planu zwiedzania, rezerwacja hotelu czy wynajęcie samochodu. Zanim wyruszysz w świat, warto zadbać o swoje bezpieczeństwo i pomyśleć o ubezpieczeniu turystycznym. W tym rozdziale dowiesz się, dlaczego warto je wykupić a także na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiednią polisę. Podzielimy się z tobą naszym kilkuletnim doświadczeniem.

Zapraszamy do wpisu!

Czym jest ubezpieczenie turystyczne i co zapewnia

Ubezpieczenie turystyczne jest twoim zabezpieczeniem w podróżach, nie tylko w tych zagranicznych, ale i tych w obrębie Polski. Posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia ochroni cię przed kosztami zarówno leczenia w razie wypadku czy choroby, jak i powstałymi na skutek opóźnionego lotu oraz kradzieży. Jeśli w trakcie podróży skorzystasz z pomocy medycznej lub trafisz do szpitala, towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje wszystkie koszty.

Pamiętaj, że w niektórych krajach koszty leczenia są bardzo wysokie. Czy wiesz, że badanie krwi w trakcie podróży do USA może kosztować nawet 4000 zł?

Dobre ubezpieczenie turystyczne obejmuje pobyt w dowolnym miejscu na świecie. Niezależnie od tego, czy planujesz podróż do Azji, czy Afryki. Pamiętaj, aby w trakcie zakupu polisy uwzględnić wszystkie kraje, które planujesz odwiedzić.

Towarzystwo ubezpieczeniowe zobowiązuje się również do transportu medycznego do Polski. A takie koszty mogą być naprawdę wysokie. Nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych!

Wybierając polisę ubezpieczeniową, koniecznie zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU), tak aby mieć pewność, że w przypadku twojej podróży zapewnia ona kompleksową ochronę.

Gdzie szukać ubezpieczenia turystycznego? Przede wszystkim możesz skorzystać ze znanych i zaufanych towarzystw ubezpieczeniowych. Bardzo popularne są również ubezpieczenia dopasowane pod długoterminowe podróże. Spośród wielu dostępnych na rynku najlepsze opinie zbiera SafetyWing. Wielu poznanych przez nas w podróży ludzi posiada taki właśnie pakiet ubezpieczeniowy.

Sprawdź ubezpieczenie SafetyWing – warunki, koszty i zakres ochrony.

Ubezpieczenie w podróży – wszystko co warto wiedzieć
Wulkan Acatenango w Gwatemali.

Czy warto wykupić ubezpieczenie turystyczne

Naszym zdaniem tak. Ubezpieczenie turystyczne zapewnia kompleksową ochronę w razie nieszczęśliwego wypadku, pobytu w szpitalu lub nagłej choroby. Posiadanie polisy gwarantuje komfort psychiczny, brak niepotrzebnego stresu, a także nie naraża ciebie ani twoich bliskich na wysokie koszty.

Oczywiście nikt nie chciałby się znaleźć w kłopotliwej sytuacji, ale życie pisze różne scenariusze. Mówi się, że przezorny zawsze ubezpieczony.

Podróżując po świecie, zawsze mamy wykupioną polisę ubezpieczeniową. W trakcie półrocznego pobytu w Ameryce Środkowej i Południowej odwiedziliśmy Dominikanę, Meksyk, Gwatemalę, Honduras, Salwador, Kostarykę, Kolumbię i Curacao. Przygotowując się do podróży spędziliśmy mnóstwo czasu na sprawdzenie praktycznie wszystkich dostępnych na rynku pakietów ubezpieczeniowych. Finalnie, skorzystaliśmy z oferty SafetyWing z sumą gwarancyjną 250 000 $. Na szczęście nie mieliśmy okazji z niej skorzystać.

Ubezpieczenie w podróży – wszystko co warto wiedzieć
Wodospad Pulhapanzak w Hondurasie.

Na co zwrócić uwagę, kupując ubezpieczenie turystyczne

Przede wszystkim zwróć uwagę na podstawowe elementy każdej polisy takie jak ubezpieczenie kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków.

Zaleca się aby suma gwarancyjna w przypadku kosztów leczenie wynosiła co najmniej 20 000 € (w przypadku podróży do krajów UE) i 50 000 € (w przypadku podróży poza Europę).

Im wyższa suma gwarancyjna NNW, tym większe odszkodowanie uzyskasz w razie wystąpienia trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Wybór odpowiedniego zakresu ochrony ubezpieczenia turystycznego zależy od tego, w jaki sposób planujesz spędzić swój wyjazd. Standardowy pakiet będzie wystarczający w przypadku tradycyjnego wypoczynku nad basenem z rekreacyjną aktywnością fizyczną. Ale jeśli planujesz coś więcej, to warto zastanowić się nad dodatkami. Poniżej znajdziesz krótki opis trzech najpopularniejszych:

  • Ubezpieczenie bagażu, sprzętu sportowego i elektroniki – Dodatek ten zapewnia odszkodowanie w sytuacji, gdy twój bagaż, sprzęt sportowy lub elektronika zostaną uszkodzone, skradzione lub zgubione przez linie lotnicze.
  • Klauzula alkoholowa – Czy wiesz, że bycie pod wpływem alkoholu w trakcie wypadku bardzo często wyłączone jest z odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego? Jeśli chcesz, aby polisa pokrywała koszty leczenia lub wypłatę odszkodowania w zdarzeniach mających miejsce w stanie upojenia alkoholowego, zastanów się nad zawarciem w polisie dodatkowej klauzuli.
  • Klauzula chorób przewlekłych – Ubezpieczenie turystyczne nie pokryje kosztów leczenia, w przypadku pogorszenia twojego stanu zdrowia związanego z chorobami przewlekłymi. Kompleksową ochronę w takiej sytuacji zapewni ci dodatkowa klauzula.
Ubezpieczenie w podróży – wszystko co warto wiedzieć
Dolina Cocora w Kolumbii.

Historie z naszych podróży

Na całe szczęście nigdy nie mieliśmy żadnej niebezpiecznej sytuacji w trakcie podróży po świecie. Jest jednak kilka historii, w których niezwykle cenna była świadomość, że w razie nieplanowanej sytuacji mamy porządne ubezpieczenie.

Wspinaczka na wulkan Cerro Chato w Kostaryce

Kostaryka to kraj, który słynie z niesamowitych wulkanów. Te z kolei mogliśmy podziwiać w Parku Narodowym El Arenal. Spośród licznych atrakcji zdecydowaliśmy się na wędrówkę na wodospad Cerro Chato. Nie jest on zbyt wysoki, liczy sobie zaledwie 1140 m n.p.m. Mimo wszystko ścieżka prowadząca na szczyt jest dość wymagająca a na jej pokonanie potrzeba kilku godzin. To był fantastyczny dzień spędzony w miłym towarzystwie i pełen pozytywnych wrażeń.

Ubezpieczenie w podróży – wszystko co warto wiedzieć
Wulkan Cerro Chato w Kostaryce.

Wędrówka w Dolinie Cocora w Kolumbii

W Dolinie Cocora znajdują się prawdopodobnie najwyższe palmy na świecie. Wędrówką po okolicznych wzgórzach to jedna z najciekawszych atrakcji w Kolumbii. Piękne widoki zachwycają na każdym kroku. Mnóstwo zieleni, majestatyczne góry, dzika przyroda and niesamowite punkty widokowe.

Trekking na wodospad Salto del Angel w Hondurasie

Honduras słynie z pięknej przyrody i gościnności lokalnych mieszkańców. W trakcie podróży po zachodniej części kraju postanowiliśmy odwiedzić wodospad Salto del Angel, który znajduje się pośród lasów, z dala od miasteczka Zambrano. W ciągu jednego dnia pokonaliśmy ponad 35 kilometrów. Sam wodospad okazał się być malowniczo położony. Ogromny kanion, do którego z hukiem spada woda zrobił na nas ogromne wrażenie.

Ubezpieczenie w podróży – wszystko co warto wiedzieć
W drodze na wodospad Salto del Angel w Hondurasie.

W trakcie trzech wyżej wspomnianych wędrówek z tyłu głowy mieliśmy świadomość, że gdyby stało się coś nieplanowanego to jesteśmy objęci ubezpieczeniem, na które możemy liczyć.

Jak dbać o bezpieczeństwo w podróży?

Bezpieczeństwo w podróży ZAWSZE powinno być kwestią priorytetową. To właśnie dzięki dbaniu o swoje bezpieczeństwo wrócisz do domu z uśmiechem na twarzy i mnóstwem pozytywnych wspomnień. W jaki sposób unikać niebezpiecznych sytuacji? Kilka lat doświadczenia pozwoliło nam ustalić kilka absolutnie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

  1. Unikaj potencjalnie niebezpiecznych sytuacji i regionów. Jeśli jakiś region kraju lub dzielnica jest potencjalnie niebezpieczna to staraj się ich unikać. Nie warto, z pełną świadomością pakować się w problemy.
  2. Pilnuj swojego plecaka i nie „szpanuj” dużą ilością gotówki. Najcenniejsze rzeczy (paszport, pieniądze i elektronikę) zawsze trzymaj przy sobie. Jeśli wyciągasz portfel w miejscu publicznym to staraj się aby nie znajdowało się tam zbyt dużo gotówki.
  3. Korzystaj ze sprawdzonych biur podróży. Jeśli w podróży planujesz korzystać z lokalnych biur podróży (wycieczka w góry, nurkowanie…) to zawsze sprawdź czy dane biuro funkcjonuje legalnie i czy posiada ubezpieczenie.
  4. ZAWSZE zachowuj zdrowy rozsądek i podejmuj przemyślane decyzje.

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Articles

Buty trekkingowe Gore Tex
Poradnik

Buty trekkingowe GORE-TEX – co daje ten materiał?

Dokładniej – nie materiał, lecz membrana. A do zaoferowania ma coś, co...

Buty trekkingowe niskie czy za kostkę
Poradnik

Buty trekkingowe niskie czy za kostkę – które wybrać?

Jeśli planujesz kupno butów trekkingowych lub szykujesz się do wędrówki to mamy...

Podróż do USA jak wypełnić wniosek ESTA
Poradnik

ESTA – jak wypełnić wniosek, ile kosztuje i co musisz wiedzieć? Podróż do USA

Podróż do USA bez wizy? Od 11 listopada 2019 roku jest to...

jak spakować plecak co warto zabrać
Poradnik

Jak spakować plecak na DŁUGĄ PODRÓŻ? Co warto zabrać? A CZEGO NIE!

Przed każdą podróżą pojawiają się takie same problemy: jak spakować plecak, co...