Poradnik

Ubezpieczenie w podróży – wszystko co warto wiedzieć

Akademia Podróżnika Ubezpieczenie turystyczne podróżnicze poradnik

Planowanie podróży to nie tylko kupno biletu lotniczego, tworzenie planu zwiedzania, rezerwacja hotelu czy wynajęcie samochodu. Zanim wyruszysz w świat, warto zadbać o swoje bezpieczeństwo i pomyśleć o ubezpieczeniu turystycznym. W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto je wykupić a także na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiednią polisę. Podzielimy się z tobą naszym kilkuletnim doświadczeniem.

Zapraszamy do wpisu!

Czym jest ubezpieczenie turystyczne i co zapewnia

Ubezpieczenie turystyczne jest twoim zabezpieczeniem w podróżach, nie tylko w tych zagranicznych, ale i tych w obrębie Polski. Posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia ochroni cię przed kosztami zarówno leczenia w razie wypadku czy choroby, jak i powstałymi na skutek opóźnionego lotu oraz kradzieży. Jeśli w trakcie podróży skorzystasz z pomocy medycznej lub trafisz do szpitala, towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje wszystkie koszty.

Pamiętaj, że w niektórych krajach koszty leczenia są bardzo wysokie. Czy wiesz, że badanie krwi w trakcie podróży do USA może kosztować nawet 4000 zł?

Dobre ubezpieczenie turystyczne obejmuje pobyt w dowolnym miejscu na świecie. Niezależnie od tego, czy planujesz podróż do Azji, czy Afryki. Pamiętaj, aby w trakcie zakupu polisy uwzględnić wszystkie kraje, które planujesz odwiedzić.

Towarzystwo ubezpieczeniowe zobowiązuje się również do transportu medycznego do Polski. A takie koszty mogą być naprawdę wysokie. Nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych!

E-Book

Wybierając polisę ubezpieczeniową, koniecznie zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU), tak aby mieć pewność, że w przypadku twojej podróży zapewnia ona kompleksową ochronę.

Gdzie szukać ubezpieczenia turystycznego? Przede wszystkim możesz skorzystać ze znanych i zaufanych towarzystw ubezpieczeniowych. Bardzo popularne są również ubezpieczenia dopasowane pod długoterminowe podróże. Spośród wielu dostępnych na rynku najlepsze opinie zbiera SafetyWing. Wielu poznanych przez nas w podróży ludzi posiada taki właśnie pakiet ubezpieczeniowy.

Sprawdź ubezpieczenie SafetyWing – warunki, koszty i zakres ochrony.

Ubezpieczenie w podróży – wszystko co warto wiedzieć
Wulkan Acatenango w Gwatemali.

Czy warto wykupić ubezpieczenie turystyczne

Naszym zdaniem tak. Ubezpieczenie turystyczne zapewnia kompleksową ochronę w razie nieszczęśliwego wypadku, pobytu w szpitalu lub nagłej choroby. Posiadanie polisy gwarantuje komfort psychiczny, brak niepotrzebnego stresu, a także nie naraża ciebie ani twoich bliskich na wysokie koszty.

Oczywiście nikt nie chciałby się znaleźć w kłopotliwej sytuacji, ale życie pisze różne scenariusze. Mówi się, że przezorny zawsze ubezpieczony.

Podróżując po świecie, zawsze mamy wykupioną polisę ubezpieczeniową. W trakcie półrocznego pobytu w Ameryce Środkowej i Południowej odwiedziliśmy Dominikanę, Meksyk, Gwatemalę, Honduras, Salwador, Kostarykę, Kolumbię i Curacao. Przygotowując się do podróży spędziliśmy mnóstwo czasu na sprawdzenie praktycznie wszystkich dostępnych na rynku pakietów ubezpieczeniowych. Finalnie, skorzystaliśmy z oferty SafetyWing z sumą gwarancyjną 250 000 $. Na szczęście nie mieliśmy okazji z niej skorzystać.

Ubezpieczenie w podróży – wszystko co warto wiedzieć
Wodospad Pulhapanzak w Hondurasie.

Na co zwrócić uwagę, kupując ubezpieczenie turystyczne

Przede wszystkim zwróć uwagę na podstawowe elementy każdej polisy takie jak ubezpieczenie kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków.

Zaleca się aby suma gwarancyjna w przypadku kosztów leczenie wynosiła co najmniej 20 000 € (w przypadku podróży do krajów UE) i 50 000 € (w przypadku podróży poza Europę).

Im wyższa suma gwarancyjna NNW, tym większe odszkodowanie uzyskasz w razie wystąpienia trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Wybór odpowiedniego zakresu ochrony ubezpieczenia turystycznego zależy od tego, w jaki sposób planujesz spędzić swój wyjazd. Standardowy pakiet będzie wystarczający w przypadku tradycyjnego wypoczynku nad basenem z rekreacyjną aktywnością fizyczną. Ale jeśli planujesz coś więcej, to warto zastanowić się nad dodatkami. Poniżej znajdziesz krótki opis trzech najpopularniejszych:

  • Ubezpieczenie bagażu, sprzętu sportowego i elektroniki – Dodatek ten zapewnia odszkodowanie w sytuacji, gdy twój bagaż, sprzęt sportowy lub elektronika zostaną uszkodzone, skradzione lub zgubione przez linie lotnicze.
  • Klauzula alkoholowa – Czy wiesz, że bycie pod wpływem alkoholu w trakcie wypadku bardzo często wyłączone jest z odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego? Jeśli chcesz, aby polisa pokrywała koszty leczenia lub wypłatę odszkodowania w zdarzeniach mających miejsce w stanie upojenia alkoholowego, zastanów się nad zawarciem w polisie dodatkowej klauzuli.
  • Klauzula chorób przewlekłych – Ubezpieczenie turystyczne nie pokryje kosztów leczenia, w przypadku pogorszenia twojego stanu zdrowia związanego z chorobami przewlekłymi. Kompleksową ochronę w takiej sytuacji zapewni ci dodatkowa klauzula.
Ubezpieczenie w podróży – wszystko co warto wiedzieć
Dolina Cocora w Kolumbii.

Historie z naszych podróży

Na całe szczęście nigdy nie mieliśmy żadnej niebezpiecznej sytuacji w trakcie podróży po świecie. Jest jednak kilka historii, w których niezwykle cenna była świadomość, że w razie nieplanowanej sytuacji mamy porządne ubezpieczenie.

Wspinaczka na wulkan Cerro Chato w Kostaryce

Kostaryka to kraj, który słynie z niesamowitych wulkanów. Te z kolei mogliśmy podziwiać w Parku Narodowym El Arenal. Spośród licznych atrakcji zdecydowaliśmy się na wędrówkę na wodospad Cerro Chato. Nie jest on zbyt wysoki, liczy sobie zaledwie 1140 m n.p.m. Mimo wszystko ścieżka prowadząca na szczyt jest dość wymagająca a na jej pokonanie potrzeba kilku godzin. To był fantastyczny dzień spędzony w miłym towarzystwie i pełen pozytywnych wrażeń.

Ubezpieczenie w podróży – wszystko co warto wiedzieć
Wulkan Cerro Chato w Kostaryce.

Wędrówka w Dolinie Cocora w Kolumbii

W Dolinie Cocora znajdują się prawdopodobnie najwyższe palmy na świecie. Wędrówką po okolicznych wzgórzach to jedna z najciekawszych atrakcji w Kolumbii. Piękne widoki zachwycają na każdym kroku. Mnóstwo zieleni, majestatyczne góry, dzika przyroda and niesamowite punkty widokowe.

Trekking na wodospad Salto del Angel w Hondurasie

Honduras słynie z pięknej przyrody i gościnności lokalnych mieszkańców. W trakcie podróży po zachodniej części kraju postanowiliśmy odwiedzić wodospad Salto del Angel, który znajduje się pośród lasów, z dala od miasteczka Zambrano. W ciągu jednego dnia pokonaliśmy ponad 35 kilometrów. Sam wodospad okazał się być malowniczo położony. Ogromny kanion, do którego z hukiem spada woda zrobił na nas ogromne wrażenie.

Ubezpieczenie w podróży – wszystko co warto wiedzieć
W drodze na wodospad Salto del Angel w Hondurasie.

W trakcie trzech wyżej wspomnianych wędrówek z tyłu głowy mieliśmy świadomość, że gdyby stało się coś nieplanowanego to jesteśmy objęci ubezpieczeniem, na które możemy liczyć.

Jak dbać o bezpieczeństwo w podróży?

Bezpieczeństwo w podróży ZAWSZE powinno być kwestią priorytetową. To właśnie dzięki dbaniu o swoje bezpieczeństwo wrócisz do domu z uśmiechem na twarzy i mnóstwem pozytywnych wspomnień. W jaki sposób unikać niebezpiecznych sytuacji? Kilka lat doświadczenia pozwoliło nam ustalić kilka absolutnie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

  1. Unikaj potencjalnie niebezpiecznych sytuacji i regionów. Jeśli jakiś region kraju lub dzielnica jest potencjalnie niebezpieczna to staraj się ich unikać. Nie warto, z pełną świadomością pakować się w problemy.
  2. Pilnuj swojego plecaka i nie „szpanuj” dużą ilością gotówki. Najcenniejsze rzeczy (paszport, pieniądze i elektronikę) zawsze trzymaj przy sobie. Jeśli wyciągasz portfel w miejscu publicznym to staraj się aby nie znajdowało się tam zbyt dużo gotówki.
  3. Korzystaj ze sprawdzonych biur podróży. Jeśli w podróży planujesz korzystać z lokalnych biur podróży (wycieczka w góry, nurkowanie…) to zawsze sprawdź czy dane biuro funkcjonuje legalnie i czy posiada ubezpieczenie.
  4. ZAWSZE zachowuj zdrowy rozsądek i podejmuj przemyślane decyzje.

3 Comments

  • warto o nie zadbać przed każdym wyjazdem! Moi znajomi wrócili z Dubaju z ogromnym rachunkiem także na pewno warto

  • Korzystając z Waszego polecenia udało mi się zaoszczędzić sporoo, naprawdę sporo. Kiedyś myślałem, że ubezpieczenie to zbędny wydatek ale jak trafiłem do szpitala z dengą to rachunek był tak wysoki, że w życiu bym tego nie zapłacił. Na szczeście ubezpieczyciel zajął się wszystkim. Jeszcze raz dziekuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Articles

Ubezpieczenie SafetyWing
Poradnik

Dlaczego warto korzystać z ubezpieczenia w podróży?

Zanim wyruszysz w podróż, warto zadbać o swoje bezpieczeństwo i pomyśleć o...

Co robić w trakcie długiego lotu samolotem
Poradnik

Co robić podczas długiego lotu? 8 pomysłów na nudę!

Długi lot samolotem może być zarówno ekscytujący, jak i nużący. Niezależnie od...

Buty trekkingowe Gore Tex
Poradnik

Buty trekkingowe GORE-TEX – co daje ten materiał?

Dokładniej – nie materiał, lecz membrana. A do zaoferowania ma coś, co...

Buty trekkingowe niskie czy za kostkę
Poradnik

Buty trekkingowe niskie czy za kostkę – które wybrać?

Jeśli planujesz kupno butów trekkingowych lub szykujesz się do wędrówki to mamy...