Uniwersytet w Glasgow – historia, zwiedzanie i ciekawostki

Uniwersytet w Glasgow to perełka szkockiej architektury. Swoim wyglądem przypomina Hogwart. Jego bogata historia sięga czasów XV wieku. Będąc w Glasgow warto zarezerwować sobie kilka godzin na zwiedzanie całego kampusu.

Uniwersytet w Glasgow szkocja

Historia Uniwersytetu w Glasgow

Uczelnia została założona w 1451 roku z inicjatywy Jakuba II – króla Szkocji. Był on drugim szkockim uniwersytetem, w 1410 rok założono Uniwersytet w St Andrews.

Uniwersytet w Glasgow szkocja

Początkowo Uniwersytet w Glasgow mieścił się w pobliżu Glasgow Cathedral a następnie w okolicach Rottenrow – miejsce, w którym można aktualnie znaleźć Uniwersytet Strathclyde. W 1563 roku został on ponownie przeniesiony. Marry, Queen of Scots podarowała uczelni działkę w centrum miasta.

W drugiej połowie XIX wieku rozpoczęto budowę nowego kampusu. Na wzgórzu Gilmore powstał gmach główny uniwersytetu, który podziwiać można w dzisiejszych czasach. Statua lwa i jednorożca wraz ze schodami do kaplicy zostały przeniesione na West End cegła po cegle. W 1887 roku powstała 85 metrowa wieża gotycka, która stała się symbolem zachodniej części Glasgow – West End’u.

Kilka ciekawostek o uczelni

Uniwersytet w Glasgow jest czwartym powstałym anglojęzycznym uniwersytetem na świecie.

Uniwersytet wykształcił 7 noblistów.

Historia uniwersytetu liczy ponad 568 lat.

W bibliotece uniwersyteckiej znajduje się ponad dwa miliony książek.


Zapraszamy również na nasz Instagram gdzie codziennie relacjonujemy nasze podróże i zarażamy chęcią do odkrywania świata. Na pewno Ci się spodoba też na naszym kanale YouTube, na którym znajdziesz Vlogi z różnych zakątków świata!

Wiecznie Wolni Instagram Wiecznie Wolni Facebook Wiecznie Wolni YouTube


Uniwersytet w Glasgow szkocja

Uniwersytet w Glasgow znalazł się na liście 100 najlepszych uniwersytetów na świecie obok 17 innych brytyjskich uczelni.

John Logie Baird – wynalazca telewizji studiował tutaj w 1914 roku.

Gerard Butler – znany aktor jest absolwentem tej uczelni.

Uczelnia powstała ponad 50 lat przed słynnym obrazem Mona Lisa.

Uniwersytet Glasgow szkocja

Albert Einstein otrzymał od Uniwersytetu w Glasgow honorowe odznaczenie za wkład w rozwój fizyki.

Przeczytaj także – 10 miejsc, które warto odwiedzić w Szkocji

Uniwersytet w Glasgow – zwiedzanie

Uniwersytet został udostępniony do zwiedzanie bezpłatnie. Istnieje także możliwość zwiedzania z przewodnikiem. Kampus Uniwersytetu w Glasgow może kojarzyć się ze Hogwartem z popularnej serii przygód Harrego Pottera.

Uniwersytet w Glasgow szkocja

Podczas spaceru po terenie kampusu warto zajrzeć na wschodni i zachodni dziedziniec uczelni (East and West Quadrangles). Pomiędzy nimi znajduje się niesamowita kolumnada – The Cloisters, która znana jest z takich produkcji jak Atlas Chmur, World War Z, serialu Outlander czy teledysku – W.E.N.A. – Ten stan x PlanBe, do którego ujęcia nakręcono także w innych ciekawych miejscach w Szkocji.

Co jeszcze warto zobaczyć w okolicy?

Podczas zwiedzania uniwersytetu warto wstąpić do Hunterian Museum – najstarszego publicznego muzeum w Szkocji. Znajdziemy tam ponad milion eksponatów – fragmenty meteorytów, mumie, artefakty oraz wiele innych ciekawych przedmiotów. Na terenie kampusu znajduje się także Muzeum Anatomii i Zoologii. Wstęp jest darmowy.

hunterian musem szkocja
hunterian musem szkocja

Warto zajrzeć także do The Mackintosh House. Dom szkockiego architekta – Charlesa Rennie Mackintosh’a. Wstęp płatny – informacje tutaj.

W okolicach uniwersytetu znajduje się Wellington Church of Scotland. Powstały w XIX wieku kościół z kolumnami korynckimi charakteryzuje się renesansowym wnętrzem. Gratka dla fanów architektury.

Wellington Church of Scotland w glasgow

Udało Wam się przekroczyć progi uniwersytetu a może dopiero planujecie wizytę? My na pewno jeszcze tam wrócimy.


Jeśli spodobało Ci się na naszej stronie a treści, które przygotowaliśmy pomogły Ci w organizacji wyjazdu lub do niego zainspirowały to możesz postawić nam kawę, która doda nam energii do tworzenia nowych i ciekawszych artykułów, które być może przydadzą Ci się w przyszłości.

Poświęcamy mnóstwo czasu i wkładamy mnóstwo energii aby przygotować wartościowe wpisy dlatego smaczną kawusię zawszę chętnie strzelimy.

Naciśnij przycisk poniżej!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

1 komentarz do “Uniwersytet w Glasgow – historia, zwiedzanie i ciekawostki”

Dodaj komentarz