Wizy Turystyczne

Urlop w Turcji i city break w Londynie – czy musisz mieć wizę?

Trafiła się świetna okazja i za kilka dni możesz wsiąść do samolotu, by odwiedzić turecki kurort lub Wyspy Brytyjskie. Załatwiasz wolne w pracy i myślisz o pakowaniu, ale zastanów się, czy na pewno masz wszystkie dokumenty podróżne. Pamiętaj, że zarówno Wyspy Brytyjskie, jak i Turcja nie należą do Unii Europejskiej. Spokojnie – jeżeli jesteś turystą, formalności z wyjazdem będą ograniczone do minimum. Sprawdź, czy musisz zadbać o wizę!

Zapraszamy do wpisu!

Wyjazd do Turcji – jak się przygotować od strony formalnej?

Turcja kusi egzotyką, luksusowymi hotelami, a często także przystępnymi cenami wycieczek – w stosunku do innych wypoczynkowych kierunków. Jeżeli i ty myślisz, aby pojechać tam i spędzić urlop na wybrzeżu Morza Czarnego, Egejskiego lub Śródziemnego, mamy dla ciebie dobre informacje. Podróżowanie do Turcji nie będzie dla ciebie wiele różnić się od wyprawy do Grecji czy Chorwacji.

Aby przekroczyć granicę z tym krajem i zostać tam na kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt dni:

 • potrzebujesz ważnego dowodu osobistego – nie musisz zabierać ze sobą paszportu;
 • nie musisz mieć wizy – w 2020 roku turecki rząd podjął decyzję, że znosi obowiązek wizowy dla Austrii, Belgii, Holandii, Polski, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Postanowiono, że obywatele tych państw będą mogli pozostawać na terenie Turcji do 90 dni w czasie 180 dni. Dotyczy to zarówno wyjazdów w celach turystycznych, jak i biznesowych.

Jak załatwić wizę do Turcji i kiedy jej potrzebujesz?

Chcesz zostać w Turcji na dłużej? W takim razie:

 • udaj się do tureckiej ambasady, która znajduje się w Warszawie przy ulicy Rakowieckiej 19 – dopełnisz tam wszystkich formalności i złożysz wniosek o wizę;
 • wnioskuj o e-wizę – na stronie www.evisa.gov.tr. Zapłacisz za nią kartami debetowymi lub kredytowymi Mastercard, Visa i UnionPay. Taka wiza do Turcji zostanie przesłana na twój adres mailowy;
 • zgłoś się do najbliższego urzędu ds. cudzoziemców – zrób to, jeżeli twój pobyt w Turcji przedłuży się i w związku z tym będzie potrzebna ci wiza.
Wiza do Turcji
Wakacje na tureckim wybrzeżu?

Czy wiza do Anglii jest potrzebna?

W Londynie można być już niespełna po 3 godzinach od momentu wejścia na pokład samolotu w Polsce. Dlatego wycieczka do Anglii, a także do pozostałych miejsc w Wielkiej Brytanii, jest tak ciekawą opcją, chociażby na weekend.

Brexit nie komplikuje życia tym, którzy chcą przyjechać na Wyspy, aby je zwiedzać czy odwiedzić krewnych. Mogą oni pozostawać na terenie Wielkiej Brytanii, nie mając wizy, nawet przez pół roku. Dotyczy to także osób, które przyjeżdżają na Wyspy w związku ze sprawami służbowymi. Tym, o czym należy szczególnie pamiętać, podróżując do Anglii po Brexicie, jest paszport. Tylko on uprawnia do przekroczenia granicy brytyjskiej – dowód osobisty przestał być dokumentem umożliwiającym wjazd na teren Wielkiej Brytanii. 

Kiedy nie obejdzie się bez wizy do Anglii?

Jeszcze przed Brexitem Polacy mogli swobodnie podróżować i podejmować pracę w Wielkiej Brytanii.  Dziś ci, którzy zamierzają zostać tam dłużej, muszą postarać się o jedną z wiz:

 • Skilled Worker Visa – to wiza do Anglii, która umożliwia podjęcie tam pracy. To o nią najczęściej starają się Polacy;
 • Health and Care Visa – mogą otrzymać ją pracownicy służby zdrowia;
 • Global Talent Visa – to wiza przeznaczona dla osób wysoko kwalifikowanych, które chcą pracować w Wielkiej Brytanii;
 • Graduate Visa – dostają ją absolwenci uczelni wyższych.
Wiza do Anglii

Czym jest Skilled Worker Visa i jak ją zdobyć?

Jest to wiza pracownicza, która umożliwia podjęcie określonej pracy u z góry potwierdzonego pracodawcy. Wnioskuje się o nią za pomocą strony rządowej. Można zrobić to już 3 miesiące przed planowanym rozpoczęciem pracy.

By otrzymać wizę, należy zdobyć 70 punktów. Otrzymuje się je za spełnienie narzuconych przez rząd wymagań – za:

 • otrzymywanie odpowiednich zarobków – dochód roczny związany z podjęciem określonej pracy nie może być niższy niż 25 600 £;
 • zaświadczenie o sponsorowaniu, które otrzymuje się od pracodawcy;
 • brak przeciwwskazań prawnych dotyczących otrzymania wizy;
 • status pracodawcy – za to, że jest on zatwierdzony przez brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych;
 • umiejętność posługiwania się językiem angielskim w mowie i w piśmie.

Złożenie wniosku o wizę wymaga zebrania dokumentacji. Potrzebne do tego będą:

 • czytelny skan paszportu oraz 2 lub 3 zdjęcia paszportowe;
 • potwierdzenie uiszczenia opłaty wizowej;
 • dokumenty potwierdzające twoje kwalifikacje, czyli dyplomy, zaświadczenia o ukończonych kursach i referencje;
 • potwierdzenie tego, że masz wystarczająco dużo środków finansowych, aby móc zamieszkać w Wielkiej Brytanii. Wystarczy, że okażesz wyciągi z konta bankowego;
 • w niektórych przypadkach zaświadczenia o niekaralności;
 • dokument potwierdzający znajomość języka angielskiego.

Zanim przystąpisz do wypełniania dokumentu o wizę, dowiedz się, jaki jest kod wykonywanego przez ciebie zawodu. We wniosku należy także wskazać dokładne dane pracodawcy, swój tytuł zawodowy oraz informacje tym, ile będziesz zarabiać.

Turyści mogą swobodnie podróżować zarówno do Anglii, jak i Turcji. Sytuacja komplikuje się, jeżeli pobyt w jednym z tych krajów ma być dłuższy. Nie ma jednak rzeczy niemożliwych – zdobycie wizy do Wielkiej Brytanii czy Turcji nie jest trudne, zwłaszcza że można wnioskować o nią online.

E-Book

* Materiał zewnętrzny

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *