Szkocja

West Highland Way – najpopularniejszy trekking w Szkocji

west highland way w szkocji trekking

West Highland Way to bez wątpienia najpopularniejszy długodystansowy trekking w Szkocji. Trasa rozpoczyna się w Milngavie (kilka kilometrów na północ od Glasgow) a kończy w Fort William. Przez ponad 150 kilometrów podziwiać można najpiękniejsze krajobrazy Szkocji – góry, jeziora, wodospady oraz niekończące się zielone tereny.

Na trekking ten wybraliśmy się w lipcu 2019 roku ale dopiero teraz zabraliśmy się do napisania relacji. Zapraszamy do lektury!

Dzień 1 Milngavie – Millarochy Bay

28 lipca 2019. Wędrówkę rozpoczęliśmy z 30 minutowym opóźnieniem (jak to zawsze u nas bywa) o godzinie 7:30. Spakowani ruszyliśmy przed siebie (trasa jest bardzo dobrze oznaczona). Myślę, że ciężko byłoby gdzieś zabłądzić. Mimo wszystko warto mieć ze sobą papierową mapę lub nawigację. Zawsze korzystamy z aplikacji GPX Viever – plik GPX z trasą można pobrać ze strony walkhighlands.

Idąc trasą West Highland Way można zbierać pieczątki potwierdzające ukończenie każdego etapu. Można je otrzymać w sklepach znajdujących się w pobliżu szlaku.

West Highland Way rozpoczyna się w Milngavie (około 9 kilometrów od Glasgow) i punkt ten jest oznaczony obeliskiem. Bardzo szybko ścieżka chowa się w lesie (Martcrag Moor) tuż obok Mugdock Country Parku. Nie jest ona zbyt męcząca chociaż w naszym przypadku ciężkie plecaki wymuszały przerwę raz na jakiś czas. Niedoświadczeni zabraliśmy zbyt wiele sprzętu, który w dalszych etapach okazał się być bezużyteczny.

west highland way atrakcje pierwszy dzień

Powoli wzdłuż trasy rozpościerają się coraz piękniejsze widoki. Jednym z takich miejsc jest jezioro Craigallan Loch. Przy odrobinie szczęścia i być może nie tak wcześnie z rana spotkać tam można wędkarzy. Już wtedy czuliśmy, że wędrówka West Highland Way będzie bardzo ciekawym doświadczeniem. Zapomniałbym wspomnieć o tym czego doświadcza każdy turysta w Szkocji. Mowa oczywiście o niespodziewanym deszczu.

west highland way atrakcje mugdock country park
west highland way atrakcje mugdock country park

Najciekawszym miejscem w pierwszym etapie West Highland Way w Szkocji są góry Campsies wraz z wyróżniającym się szczytem Dumgoyne. Gdybyście mieli więcej czasu to warto odbić nieco z głównej trasy i wejść na jego wierzchołek. Czekają tam na Was niesamowite widoki, w tym także Loch Lomond, do którego niedługo dojdziemy. Fanów whisky z pewnością zainteresuje Glengoyne Distillery.

west highland way góry campsies atrakcje dumgoyne
west highland way góry campsies atrakcje dumgoyne
west highland way góry campsies atrakcje dumgoyne
west highland way góry campsies atrakcje dumgoyne

Pierwszy etap West Highland Way kończy się w Drymen. W tej malowniczej wiosce znajdziecie sklep spożywczy a także restauracje the Clachan ,której widok bardzo nas ucieszył. Skusiliśmy się na pełen zestaw obiadowy w postaci burgera oraz przepysznej, rybnej zupy Cullen Skink (najlepsza jaką do tej pory jedliśmy). W miejscowym sklepie uzupełniliśmy zapasy – wodę i jakieś przekąski.

Pisząc ten artykuł przypomniała mi się bardzo zabawna sytuacja. Chcąc kupić zapalniczkę w lokalnym sklepie zostałem poproszony o pokazania dowodu, którego oczywiście nie miałem. Dlatego pamiętajcie żeby ze sobą dokument potwierdzający Waszą datę urodzenia. Wtedy bez problemu kupicie zapalniczkę czy alkohol, który jest sprzedawany tylko w godzinach 10:00-22:00 (w sklepach i marketach).

Gdybyście chcieli zatrzymać się w Drymen to tutaj znajdziecie najtańsze noclegi. Pole namiotowe znajduje się kawałek dalej – Easter Drumquhassie Farm.

west highland way drymen wioska w szkocji
west highland way drymen wioska w szkocji
west highland way drymen wioska w szkocji
west highland way drymen wioska w szkocji

Dowiedz się więcej – Czego warto spróbować w Szkocji? Co zjeść w Szkocji?

west highland way drymen wioska w szkocji

Jeszcze tego samego dnia ruszyliśmy dalej. Niestety sami, czwórka naszych znajomych odpuściła dalszą wędrówkę. Pogoda zmieniła się o 180 stopni. Zamiast deszczu pojawiło się słońce. W takich warunkach wędrowaliśmy w kierunku Balmaha oraz Conic Hill. Odpuściliśmy sobie wejście na Conic Hill z tego względu, że byliśmy tam już wielokrotnie. Do tego stało się coś czego się nie spodziewaliśmy. Odciski na obu stopach zaczęły dokuczać do tego stopnia, że dalszy trekking był dla mnie bardzo męczący.

west highland way balmaha conic hill

Zbyt długo czekaliśmy żeby w końcu przejść West Highland Way. Wam jednak polecamy nie rezygnować z tego „odcinka specjalnego”. Gwarantujemy, że będziecie zadowoleni. Widoki ze szczytu można nazwać jednymi z najpiękniejszych w szkockich górach. Przy odrobinie szczęścia uda Wam się zobaczyć włochate krowy na szlaku. No i oczywiście mnóstwo owiec. Są one nieodłącznym elementem tutejszego krajobrazu.

west highland way balmaha conic hill owce
west highland way balmaha conic hill szkockie krowy
west highland way balmaha conic hill

Dochodząc do Balmaha nasze siły były już na wykończeniu. Zrobiliśmy sobie długą przerwę na brzegu jeziora Loch Lomond. Wcześniej w miejscowym sklepie spożywczym kupiliśmy kilka rzeczy, na które mieliśmy ochotę aby jakoś przyrządzić kolację.

E-Book

Najtańsze noclegi w Balmaha znajdziecie pod tym linkiem.

west highland way balmaha conic hill

Po prawie godzinie ruszaliśmy dalej. Naszym celem na ten dzień było pole namiotowe w Millarochy Bay. Idąc wzdłuż brzegu Loch Lomond można dostrzec zacumowane łódki, wyspy a także okoliczne góry. Jeśli chcielibyście odwiedzić, którąś z wysp to najbliżej będzie na Inchcailloch lub Inchfad. Rejsy odpływają z portu w Balloch, Luss lub Balmaha. Jak do tej pory mieliśmy okazję odwiedzić Inchonnachan oraz Inchtavannah. Dopłynęliśmy tam kajakiem!

west highland way loch lomond atrakcje
west highland way loch lomond atrakcje
west highland way loch lomond atrakcje

Po drodze załapaliśmy się jeszcze na zachód słońca. Po dotarciu na pole namiotowe błyskawicznie rozłożyliśmy namiot i zaczęliśmy odpoczywać przed dniem jutrzejszym. Tego dnia przeszliśmy łącznie prawie 36 kilometrów w czasie poniżej 14 godzin. To chyba jeden z najbardziej wymagających trekkingów w naszym życiu.

west highland way podsumowanie pierwszego dnia
west highland way loch lomond atrakcje

Dzień 2 Millarochy Bay – Rowardennan

Niestety drugiego dnia odciski na stopach nie pozwoliły na pokonanie takiego dystansu jaki byśmy chcieli. Wędrując dalej wzdłuż brzegu jeziora Loch Lomond dotarliśmy do Rowardennan. Po drodze wstąpiliśmy do The Clansman Bar Restaurant gdzie skusiliśmy się po raz kolejny na pyszne, szkockie jedzenie no i oczywiście lokalne piwo.

Tej nocy zatrzymaliśmy się na polu namiotowym w Rowardennan Lodge Youth Hostel, który znajduje się u podnóża Ben Lomond. Tutaj także musi pojawić się rekomendacja od nas. Jeśli macie więcej czasu to koniecznie musicie wspiąć się na Ben Lomond. Jest to najbardziej wysunięty na południe munro w Szkocji (szczyt powyżej 914.4 metrów). Widoki z pewnością Was zachwycą.

west highland way atrakcje nad loch lomond
west highland way atrakcje nad loch lomond

Zanim rozbiliśmy namiot (co zajęło nam dosłownie 5 minut) w okolicy pojawili się niemile widziani goście…

Mowa oczywiście o muszkach, które są prawdziwym utrapieniem dla osób podróżujących po Szkocji. Wtedy nie mieliśmy ze sobą nic co chociaż w minimalnym stopniu mogłoby na pomóc. Teraz polecić możemy spray Smidge oraz siatkę ochraniającą twarz.

west highland way atrakcje nad loch lomond
west highland way atrakcje nad loch lomond

Tak oto zakończył się dzień drugi na trasie West Highland Way w Szkocji. Pokonaliśmy niecałe 9 kilometrów w 4 i pół godziny.

Dzień 3 Rowardennan – Beinglas

Rano wstaliśmy wypoczęci i pełni sił. Według prognozy pogody zapowiadał się słoneczny dzień. Postanowiliśmy, że swoje ciężkie plecaki oddamy firmie transportowej, która odbierze je od nas z pola namiotowego i zawiezie je na miejsce, w którym planujemy zakończyć trzeci dzień na trasie West Highland Way w Szkocji.

west highland way szkockie śniadanie

Dzień rozpoczęliśmy od szkockiego śniadania w hostelu i ruszyliśmy w drogę. Według przewodnika to najtrudniejszy odcinek West Highland Way. Na pocieszenie powiemy, że wysiłek jest w pełni zrekompensowany cudownymi widokami jakie można spotkać po drodze. Piękne plaże schowane w zatoczkach, ogromne głazy, las, strumyki, w których można się nieco schłodzić, skromne wodospady spadające z wysokich gór… Prawda, że brzmi to zachęcająco?

Poniżej możecie zobaczyć kilka takich miejsc uchwyconych na fotkach.

west higland way atrakcje nad loch lomond
west higland way atrakcje nad loch lomond

Faktycznie odcinek ten był wymagający. Mnóstwo podejść w pełnym słońcu mocno nas wymęczyło. Raz na jakiś czas można było schować się w cieniu drzew.

west higland way atrakcje nad loch lomond

Kontynuując wędrówkę w końcu doszliśmy do Inversnaid gdzie w lokalnej restauracji uzupełniliśmy energię oraz zapasy wody, która tego dnia była bardzo ważna. Słońce świeciło dość mocno jak przystało na środek lata.

west higland way atrakcje nad loch lomond

W niedalekiej okolicy znajdują się wodospady Arklet Falls znane także jako Inversnaid Falls. Dobrym punktem widokowym będzie znajdujący się tuż obok most. Nie są one zbyt wysokie ale mimo wszystko warto zatrzymać się przy nich choćby na chwilę

west higland way atrakcje nad loch lomond hotel
west higland way dzień 3

W końcu przyszła pora aby iść dalej. Na ten moment za nami była już połowa z zaplanowanej do przejścia odległości. Kolejne 10 kilometrów powinniśmy pokonać w ciągu 3 godzin.
Dalsza wędrówka pozwalała nadal cieszyć się widokiem jeziora Loch Lomond. Po drugiej stronie udało nam się dostrzec Ben Vane oraz Ben Vorlich. Obydwa szczytu zdobyliśmy jeszcze w tym samym roku.

west higland way atrakcje nad loch lomond
west higland way atrakcje nad loch lomond
west higland way atrakcje nad loch lomond
west higland way atrakcje nad loch lomond

Trzeci etap trasy West Highland Way pełen jest najróżniejszych podejść, które prowadzą wśród ogromnych skał by następnie z powrotem zaprowadzić nas na brzeg jeziora. Na jednej z takich malutkich plaż postanowiliśmy się nieco trochę słodzić. Jak pewnie się domyślacie mimo iż był środek lata to woda w jeziorze była zimna.

west higland way atrakcje nad loch lomond

Nad jeziorem Loch Lomond jak i w całej Szkocji znajdują się domki zwane bothy. Są one dostępne dla każdego bezpłatnie. Można w nich przenocować lub odpocząć przez jakiś czas. Warto mieć na uwadze, że są to raczej warunki typowo survivalowe. Nie oczekujecie luksusów. Jednym z nich jest Doune Byre. Więcej na ten temat znajdziecie na tej stronie internetowej – https://www.mountainbothies.org.uk/.

west higland way atrakcje nad loch lomond bothy
west higland way atrakcje nad loch lomond bothy
west higland way atrakcje nad loch lomond bothy

Powoli opuszczając Loch Lomond kierowaliśmy się w stronę Inverarnan gdzie zamierzaliśmy rozbić namiot na Beinglas Farm Campsite. W znajdującym się na polu namiotowym barze skusiliśmy się na zimne piwo, które po kolejnym, męczącym dniu smakowało jeszcze lepiej. Nie mogliśmy nie zamówić popularnego fish and chips czyli ryby z frytkami!

west higland way atrakcje nad loch lomond
west higland way dzień 3

Dzień 4 Beinglas – Tyndrum

To już niestety ostatni nasz dzień na trasie West Highland Way w Szkocji. Nasz urlop powoli dobiegał końca ale zamierzaliśmy wykorzystać go jak najbardziej. Udało nam się wstać dość wcześnie, zjeść śniadanie, spakować się i ruszyć w trasę.

W porównaniu z poprzednim dniem trasa miała być dużo mniej wymagająca. Wędrowaliśmy wśród gór na północ od jeziora Loch Lomond. Najpierw minęliśmy Beinn Chabhair, An Caisteal i Beinn a’Chroin. Idąc wzdłuż rzeki Falloch nie można przegapić wodospadów Fall of Falloch. Są one jednymi z najpiękniejszych w Szkocji. Koniecznie musicie je odwiedzić, zwłaszcza, że znajdują się one kawałek od trasy.

W pewnym momencie West Highland Way prowadzi na drugą stronę ruchliwej drogi A82. W tym momencie zaczyna ona prowadzić nieco pod górę. Tam właśnie można trafić na bardzo ciekawe miejsca. Co kawałek rozstawione są samoobsługowe stoiska z zimnymi napojami i przekąskami. Gospodarze muszą na prawdę wierzyć w uczciwość turystów. Stąd tez najprawdopodobniej wzięła się nazwa honesty box. Chyba nie ma nic lepszego niż zimna puszka ulubionego napoju w takiej sytuacji.

Ciekawą atrakcją na trasie są wysokie mosty (najprawdopodobniej kolejowe). Trzeba przyznać, że jest to bardzo fotogeniczne miejsce. Szczerze mówiąc, nie mam pojęcia czy są one nadal wykorzystywane.

Kawałek dalej po raz kolejny trzeba przeprawić się przez drogę A82. Tak się złożyło, że byliśmy świadkami zaganiania owiec przez psy pasterskie. Trzeba przyznać, że wygląda to bardzo ciekawie. Wszystkie owce posłusznie udały się w dobrym kierunku. Okolica Auchtertyre słynie z typowo szkockich farm. Na lokalnych łąkach można spotkać mnóstwo owiec. Gdzieś tam znajduje się punkt widokowy a dokładnie ławka, z której można podziwiać okoliczne góry, w tym wyróżniające się szczyty Ben More, Stob Binnein oraz Cruach Ardrain. Ten pierwszy jest najwyższym szczytem w Parku Narodowym Loch Lomond & The Trossachs i udało mi się go zdobyć zimą 2020 roku.

Wizyta w Auchtertyre Farm to okazja aby trochę odpocząć. W naszym wypadku postanowiliśmy przeczekać drobny deszcz zanim ruszyliśmy dalej. Na miejscu znajduje się sklep, w którym można kupić przekąski, zjeść coś na ciepło i uzupełnić zapasy wody. Można tam także rozbić namiot.

Tego dnia dotarliśmy także do miejsca, które odegrało swoją rolę w historii Szkocji. W bitwie pod Dalrigh (Battle of Dalrigh) Robert the Bruce został pokonany przez wojska angielskie w 1306 roku. Kawałek dalej znajduje się The Lochan of the Lost Swords, w którym według legendy Robert Bruce i jego ludzie porzucili swoje miecze, aby przyspieszyć ucieczkę.

Dzień czwarty na trasie West Highland Way w Szkocji zakończyliśmy w Tyndrum. Niestety do dyspozycji mieliśmy tylko cztery dni urlopu. Za nami kilka świetnych dni pośród najpiękniejszych szkockich krajobrazów. Jeśli będziemy mieli okazję to z pewnością wrócimy i tym razem przejdziemy całą trasę!

Czwartego dnia pokonaliśmy ponad 20 kilometrów w czasie poniżej 6 godzin.

Co można zobaczyć na dalszych odcinkach West Highland Way?

W dalszych odcinka trasa West Highland Way prowadzi przez malowniczą dolinę Glen Coe. Można tam spotkać jelenie, które bardzo chętnie pozują do zdjęć. Byliśmy w tym miejscu wiele razy ale nigdy nie dotarliśmy tam na pieszo dlatego jesteśmy ciekawi jak to wygląda z perspektywy trasy West Highland Way.

jelenie w Szkocji west higland way glen coe
west higland way glen coe

24 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Articles

Najpiękniejsza droga widokowa w Szkocji – Road Trip North Coast 500
North Coast 500Szkocja

Najpiękniejsza droga widokowa w Szkocji – Road Trip North Coast 500

Podczas naszej podróży po Szkocji mieliśmy okazję odkryć niezwykłe piękno i bogactwo...

West Highland Way w Szkocji trekking wędrówka
Atrakcje nad Loch LomondNatura w SzkocjiSzkocja

West Highland Way – najpiękniejszy szlak długodystansowy w Szkocji

West Highland Way to najpiękniejszy, długodystansowy szlak w Szkocji. Wędrówka rozpoczyna się...

edynburg zwiedzanie atrakcje co zobaczyć
EdynburgSzkocja

Edynburg – jak spędzić weekend? Atrakcje – co zobaczyć?

Edynburg to stolica Szkocji i miasto, w którym warto spędzić weekend. Znane...

EdynburgSzkocja

Wojtek – niedźwiedź, który został żołnierzem

Okres II wojny światowej pełen jest niesamowitych historii. Z pewnością jedną z...