Whisky Month w Szkocji – jak świętować miesiąc whisky?

Whisky powszechnie uznawana jest za narodowy napój w Szkocji. Tradycja oraz zamiłowanie sprawiły, że maj świętowany jest jako miesiąc whisky w całej Szkocji. Ciężko jednoznacznie stwierdzić, która butelka będzie najlepsza. Ale można wyrobić sobie własne zdanie poprzez degustację.

Kilka lat temu przez dłuższy czas pracowaliśmy na rozlewni whisky a także przy jej pakowaniu (niestety nie było mowy o degustacji). Udało nam się jednak dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy na ten temat a także poznać wiele szkockich producentów whisky.

Światowy Dzień Whisky czy Miesiąc Whisky?

W wielu krajach na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Whisky. Wypada on mniej więcej w połowie miesiąca i jednoczy smakoszy tego niezwykłego napoju. W Szkocji zamiłowanie do whisky sprawiło, że przeznaczono na to cały miesiąc. Brzmi ciekawie?

Przechodzimy do konkretów. Zaproponujemy Wam 5 pomysłów na celebrowanie Miesiąca Whisky!

Kup butelkę szkockiej whisky

Czy można wyobrazić sobie lepsza okazję na celebrowanie miesiąca whisky niż degustacja tego niezwykłego trunku? Jest to idealna okazja do wypróbowania whisky, której nigdy wcześniej nie piłeś/piłaś oraz takiej, której nawet nie słyszałeś/słyszałaś.

Whisky Month w Szkocji - jak świętować miesiąc whisky?

Odwiedź whisky bar

W całej Szkocji znajduje się mnóstwo barów, które specjalizują się w serwowaniu whisky. Wizyta w takim miejscu to niepowtarzalna okazja na poznanie prawdziwych koneserów tego wysokoprocentowego napoju i oczywiście niekończące się możliwości degustacji.
Jednym z takich miejsc jest bar the Ben Nevis znajdujący się na West End w Glasgow

Odwiedź szkocką destylarnie whisky

Wizyta w destylarni to idealna okazja aby dowiedzieć się jak powstaje whisky od osób, które się tym zajmują na co dzień. Podczas zwiedzania odkryjesz sztukę konstruowania beczki a także dowiesz się w jaki sposób prawdziwi mistrzowie wytwarzają absolutnie perfekcyjny smak.

Whisky Month w Szkocji - jak świętować miesiąc whisky?
Edradour Distillery w Szkocji

Każda whisky jest wyjątkowa, więc może warto odwiedzić kilka destylarni aby sprawdzić, która stanie się Twoją ulubioną. Turyści mają tutaj bardzo duży wybór. Od klasycznych wycieczek po degustacje lub połączenie whisky i jedzenia – każda oferuje coś innego.


Zapraszamy również na nasz Instagram gdzie codziennie relacjonujemy nasze podróże i zarażamy chęcią do odkrywania świata. Na pewno Ci się spodoba też na naszym kanale YouTube, na którym znajdziesz Vlogi z różnych zakątków świata!

Wiecznie Wolni Instagram Wiecznie Wolni Facebook Wiecznie Wolni YouTube


W tym roku udało nam się odwiedzić jedną z najmniejszych i najpiękniejszych destylarni whisky w Szkocji. Edradour Distillery znajduje się tuż obok Parku Narodowego Cairngorms i jest jednym z miejsc, które warto włączyć do swojego planu zwiedzania.

Podróż szlakiem whisky – Malt Whisky Trail

Malt Whisky Trail w samym sercu regionu Speyside jest jedynym tego typu szlakiem na świecie. Prowadzi on przez siedem znanych na całym świecie destylarni (The Glenlivet, Cardhu, Glenfiddich, Glen Grant, Strathisla, Glen Moray oraz Benromach), jedną historyczną destylarnię (Dallas Dhu) i fascynującą Speyside Cooperage.

Whisky Month w Szkocji - jak świętować miesiąc whisky?

Wydarzenia i festiwale whisky

W Szkocji przez cały rok odbywają się wydarzenia, które skupiają się wokół whisky. Tego typu festiwale do idealna okazja aby poznać innych koneserów, dowiedzieć się czegoś ciekawego na temat „wody życia (ang. water of life)” a także odkryć nowe smaki.

Fife Whisky Festival, Spirit of Speyside Festival, Highland Whisky Festival czy Hebridean Whisky Trail Festival to tylko kilka z wielu wydarzeń organizowanych co roku w Szkocji. Jeśli udało nam się przekonać Ciebie do wizyty w Szkocji to zajrzyj także do naszego przewodnika, w którym znajdziesz więcej atrakcji w tym pięknym kraju.

Więcej tego typu wydarzeń znajdziecie na stronie VisitScotland.


Jeśli spodobało Ci się na naszej stronie a treści, które przygotowaliśmy pomogły Ci w organizacji wyjazdu lub do niego zainspirowały to możesz postawić nam kawę, która doda nam energii do tworzenia nowych i ciekawszych artykułów, które być może przydadzą Ci się w przyszłości.

Poświęcamy mnóstwo czasu i wkładamy mnóstwo energii aby przygotować wartościowe wpisy dlatego smaczną kawusię zawszę chętnie strzelimy.

Naciśnij przycisk poniżej!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz