Szkocja

Wielkanoc w Szkocji – tradycje i potrawy

wielkanoc w szkocji wielkiej brytanii

W tym roku po raz czwarty będziemy obchodzić Wielkanoc w Szkocji. Zawsze staramy się poznać jak najwięcej miejscowych tradycji oraz potraw.

Oczywiście Wielkanoc obchodzimy według naszych rodzinnych tradycji. Wspólnie zasiadamy do śniadania, w którym spożywamy tradycyjne polskie potrawy.

Wielkanoc w Szkocji

Wielkanocny weekend rozpoczyna się w Wielki Piątek i oznacza koniec Wielkiego Postu. Niestety nie zawsze oznacza to dzień wolny od pracy.

Wielkanoc odbywa się wiosną, jest to tak zwane „święto ruchome”, co oznacza, że dokładna data niedzieli Wielkanocnej zmienia się co roku i może przypaść w każdą niedzielę między 22 marca a 25 kwietnia. W tym roku przypada ona na 12 kwietnia.

Jak wygląda Wielkanoc w Szkocji?

W Szkocji tak samo jak w naszym kraju najważniejszym elementem Wielkanocy są jajka. I to pod każdą postacią. Mogą one być malowane, zdobione a nawet czekoladowe. Nie zapominajmy także o króliczku Wielkanocnym (Easter Bunny).

wielkanoc w szkocji tradycje potrawy

Historia pisanek sięga średniowiecznej Europy i anglosaskich pogan, którzy świętowali nadejście wiosny, czcząc boginię Eostre. W ramach uroczystości podobno zakopywali w ziemi jajka, które były uznawane za symbol płodności.

Istnieją dowody na wykorzystanie zdobionych jaj w Wielkiej Brytanii już w 1290 roku, kiedy Edward I kupił 450 jajek na Wielkanoc, aby pokryć je złotą folią na następnie wręczyć je ludziom.

Egg Hunt – tradycje Wielkanocne w Szkocji

Jedną z tradycji Wielkanocnych jest Egg Hunt. Wcześnie z rana dzieciaki wyruszają w poszukiwaniu czekoladowych jajek. Świetna zabawa oraz sporo rozrywki dla każdego!

Rolling eggs

Kolejna zabawa Wielkanocna dla dzieci (co nie oznacza, że dorośli nie mogą spróbować) polegająca na rolowaniu jajek z górki. Oczywiście powinny się one stoczyć się na sam dół w całości. 

Potrawy wielkanocne w Szkocji/Wielkiej Brytanii

Podobnie jak inne najważniejsze święta, Wielkanoc ma swoje tradycje kulinarne, których szkockie rodziny trzymają się od wielu lat. W tej kwestii jest podobnie tak jak u nas. Z pewnością każda rodzina ma swój unikalny przepis na przygotowanie świątecznego posiłku. 

Pieczona jagnięcina

Pieczona jagnięcina jako główny posiłek to coś bez czego nie może się odbyć Wielkanoc w Szkocji. Szczerze mówiąc nie mieliśmy okazji jeszcze spróbować ale przy najbliższej okazji zrobimy to z wielką przyjemnością.

Ciasta Simnel

Te przepyszne ciasto wypełnione jest owocami, przyprawami a także pokryte marcepanem. Tradycyjne ciasta mają również 11 kulek marcepanu na górnej warstwie, które reprezentują 11 apostołów (bez Judasza). 

Hot cross buns

Hot Cross Buns to słodkie bułki wypełnione rodzynkami lub porzeczkami, oznaczone krzyżem na górze. Historia głosi, że zostały one wymyślone przez mnicha, który zainspirował się do świętowania Wielkiego Piątku, kładąc się na swoich krucyfiksach.
I tutaj życzenia wielkanocne.

E-Book
hot cross buns wielkanoc w szkocji
Źródło: freefoodphotos.com

Wielkanoc w Szkocji to przede wszystkim miło spędzony czas z bliskimi.

W dzień Święta Wielkanocnego życzymy Wam przede wszystko dużo zdrowia oraz szczęścia!

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Articles

Najpiękniejsza droga widokowa w Szkocji – Road Trip North Coast 500
North Coast 500Szkocja

Najpiękniejsza droga widokowa w Szkocji – Road Trip North Coast 500

Podczas naszej podróży po Szkocji mieliśmy okazję odkryć niezwykłe piękno i bogactwo...

West Highland Way w Szkocji trekking wędrówka
Atrakcje nad Loch LomondNatura w SzkocjiSzkocja

West Highland Way – najpiękniejszy szlak długodystansowy w Szkocji

West Highland Way to najpiękniejszy, długodystansowy szlak w Szkocji. Wędrówka rozpoczyna się...

edynburg zwiedzanie atrakcje co zobaczyć
EdynburgSzkocja

Edynburg – jak spędzić weekend? Atrakcje – co zobaczyć?

Edynburg to stolica Szkocji i miasto, w którym warto spędzić weekend. Znane...

EdynburgSzkocja

Wojtek – niedźwiedź, który został żołnierzem

Okres II wojny światowej pełen jest niesamowitych historii. Z pewnością jedną z...