Włochate krowy ze Szkocji – wszystko co warto wiedzieć!

Szkockie, włochate krowy są znakiem rozpoznawczym tego pięknego, europejskiego kraju. Przeważnie można je spotkać na górskich terenach ale dwukrotnie mieliśmy okazję podziwiać je wylegujące się na plaży. 

Na początek zapraszamy do obejrzenia vloga z wyprawy kajakowej po Loch Lomond, podczas której spotkaliśmy włochate krowy na bezludnej wyspie!

Mimo iż spotykamy je bardzo często to za każdym razem ich widok cieszy nas niezmiernie. Dzisiaj chcielibyśmy opowiedzieć Wam to co udało nam się dowiedzieć przez kilka ostatnich lat o tych pasjonujących zwierzakach. 

szkockie włochate krowy highland cattles

Zobacz Najpiękniejsze plaże w Szkocji!

Pierwotnie rasa została podzielona na dwie klasy, West Highlands/Kyloe i Highlander. Kyloe hodowano na zachodnich wyspach Szkocji. Bydło tej odmiany było mniejsze a także dużo częściej można było spotkać je z czarną sierścią.

Różnica wielkości wynikała prawdopodobnie z bardziej surowego klimatu i ograniczonych dawek żywieniowych. Dziś wszyscy przedstawiciele rasy nazywają się po prostu Highland.

Jak wyglądają Highland Cattles czyli szkockie włochate krowy?

Highland Cattles mają charakterystyczne, długie rogi a także falistą, długą sierść w kolorze czerwonym, rudym, czarnym, brunatnym, żółtym, szarym a nawet (bardzo rzadko spotykane) w białym.

Charakterystyczne długie włosy utrzymują ciepło zimą, chronią je przed zaroślami, chronią oczy przed muchami i przyczyniają się do ich oszałamiającego wyglądu, dzięki czemu są tak popularne.  Włosy stają się krótsze latem i nie są tak długie, gdy są hodowane w południowym klimacie. 


Zapraszamy również na nasz Instagram gdzie codziennie relacjonujemy nasze podróże i zarażamy chęcią do odkrywania świata. Na pewno Ci się spodoba też na naszym kanale YouTube, na którym znajdziesz Vlogi z różnych zakątków świata!

Wiecznie Wolni Instagram Wiecznie Wolni Facebook Wiecznie Wolni YouTube


szkockie włochate krowy highland cattles

Szkockie krowy mogą używać swoich rogów jako sposobu na kopanie głęboko w pastwiskach pokrytych śniegiem.

Poznaj 6 powodów, dla których warto odwiedzić Loch Lomond!

Dorosłe Highland Cattles mogą ważyć nawet 500 kg (krowa) lub 800 kg (byk). Najbardziej zauważalną różnicą między bykiem a krową są ich rogi.  Rogi byka często rosną do przodu lub nawet nieznacznie w dół i mają znacznie szerszą podstawę. U osobnika płci żeńskiej rosną one do góry a także są dłuższe i cieńsze na końcu niż rogi byka.

Sprawdź naszą interaktywną mapę Szkocji – ponad 570 atrakcji w jednym miejscu!
KLIKNIJ TUTAJ

Szkockie krowy – charakter oraz zachowanie

Highland Cattles są niezwykle przyjazne i bardzo chętnie dają się fotografować raz po raz przerywając posiłek i podnosząc głowę do góry. Można by nawet pokusić się o stwierdzenie, że uwielbiają towarzystwo człowieka. 

W swoich stadach doskonale rozumieją własną hierarchię społeczną i nigdy nie walczą pomiędzy sobą.

Ciekawostki o włochatych krowach ze Szkocji 

Szacuje się, że w całej Wielkiej Brytanii żyje około 15 tysięcy sztuk Highland Cattles.

Według dokumentów Highland Cattles są najstarszą zarejestrowaną rasą krów na świecie.

Highland Cattles żyją około 20 lat co oznacza, że mogą pochwalić się dużo dłuższą żywotnością niż inne rasy bydła. Średnia liczba cieląt na krowę wynosi 12, a niektóre krowy mogą się jeszcze ocielić do osiemnastego roku życia!

Przeczytaj także – Maskonury w Szkocji – gdzie je spotkać? + ciekawostki

Według kilku źródeł Pablo Escobar (kolumbijski baron narkotykowy) upodobał sobie szkockie krowy i kilka osobników żyło w jego rozległej posiadłości.

szkockie włochate krowy highland cattles

W jakim celu hodowane są Highland Cattles? 

Pierwotnie farmerzy hodowali Highland Cattles jako krowy domowe do produkcji mleka i mięsa. Mleko od szkockich krów jest bogate w tłuszcz, a mięso ma znacznie mniej cholesterolu niż u innych ras bydła.

Szkockie włochate krowy – gdzie można je spotkać? 

Szkockie krowy można spotkać w wielu miejscach w całej Szkocji. Jak do tej pory mieliśmy okazję podziwiać je w Pollok Country Park w Glasgow, wyspie Inchtavannah znajdującej się na jeziorze Loch Lomond, podczas wędrówki na Conic Hill, na plaży Oldshoremore czy tuż obok sklepu z pamiątkami Trossachs Woollen Mill.

Pod spodem wrzucimy więcej zdjęć bo ciężko wybrać nam te kilka najciekawszych!

szkockie włochate krowy highland cattles
szkockie włochate krowy highland cattles

Obejrzyj naszego vloga z podróży – Maskonury w Szkocji + Najpiękniejsze klify

szkockie włochate krowy highland cattles

Zobacz także – Owce w Szkocji – ciekawostki, mało znane fakty i fotki!

szkockie włochate krowy highland cattles

Loch Lomond – atrakcje, co warto zobaczyć?

Okolice Parku Narodowego Loch Lomond & The Trossachs to najczęściej odwiedzane przez nas miejsce w Szkocji. Odwiedziliśmy mnóstwo ciekawych miejsc. Zebraliśmy je wszystkie w jednym miejscu! Mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Zajrzyj do Przewodnika po Loch Lomond


Jeśli spodobało Ci się na naszej stronie a treści, które przygotowaliśmy pomogły Ci w organizacji wyjazdu lub do niego zainspirowały to możesz postawić nam kawę, która doda nam energii do tworzenia nowych i ciekawszych artykułów, które być może przydadzą Ci się w przyszłości.

Poświęcamy mnóstwo czasu i wkładamy mnóstwo energii aby przygotować wartościowe wpisy dlatego smaczną kawusię zawszę chętnie strzelimy.

Naciśnij przycisk poniżej!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

3 komentarze do “Włochate krowy ze Szkocji – wszystko co warto wiedzieć!”

  1. Ciekawy artykuł! A przy okazji wiemy już, skąd swoje stado sprowadził uczestnik bieżącej edycji programu „Rolnik szuka żony” 😉 Gdzieś na Dolnym Śląsku żyje sobie kilkadziesiąt tych krów 🙂

    Odpowiedz
  2. Krowy tej rasy można również zobaczyć 100km na wschód od Warszawy (na granicy Mazowsza i Podlasia) w Villa Podlachia. Mają tam bardzo duży piękny prywatny teren a w środku agroturystykę, a raczej pensjonat. Można tam spędzić cały weekend w towarzystwie tych miłych włochaczy i to z dala od ludzi.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz