Wodospady New Lanark na rzecze Clyde

Około 40 kilometrów na południowy-zachód od Glasgow znajduje się malutkie miasteczko – New Lanark. Nie dłużej niż godzina drogi. Dlaczego warto tam pojechać? Miejsce to może pochwalić się bogatą historią oraz trzema pięknymi wodospadami.

New Lanark znajduje się na odwrocie dwudziesto-funtowych banknotów emitowanych przez Clydesdale Bank. Miejsce to w 2001 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Historia New Lanark

New Lanark to idealny przykład rewolucji przemysłowej i kolebka włókiennictwa w Wielkiej Brytanii. Pierwszy młyn w miasteczku został założony przed Davida Dale’a w 1786 roku. Historia tego miejsca związana jest ze szkockim filantropem Robertem Owen’em.

new lanark szkocja

Zarządzał on zakładem włókienniczym od 1800 roku. Robotnicy mieli zapewnione zakwaterowanie, możliwość robienia zakupów i bezpłatną opiekę lekarską co w tamtych czasach było praktycznie niemożliwe a ich dzieci mogły uczęszczać do szkoły. W czasach świetności w New Lanark mieszkało około 2,500 ludzi.

Produkcja przemysłowa zakończyła się w New Lanark w 1968 roku.

Przeczytaj także – Niesamowite wodospady Bracklinn Falls w Callander

Wodospady New Lanark na rzece Clyde

New Lanark to także idealne miejsce dla miłośników natury. Na rzecze Clyde znajdują się trzy wodospady: Dundaff Linn, Corra Linn i Bonnington Linn (Linn w języku Gaelic oznacza wodospad). Nazywane są one Falls of Clyde.

wodospady new lanark

Pierwszy z nich – Dundaff Linn położony jest tuż obok wioski New Lanark. Mimo iż nie imponuje on wysokością to po obfitych opadach deszczu przelewa się przez niego mnóstwo wody.


Zapraszamy również na nasz Instagram gdzie codziennie relacjonujemy nasze podróże i zarażamy chęcią do odkrywania świata. Na pewno Ci się spodoba też na naszym kanale YouTube, na którym znajdziesz Vlogi z różnych zakątków świata!

Wiecznie Wolni Instagram Wiecznie Wolni Facebook Wiecznie Wolni YouTube


falls of clyde szkocja

Spacerując wzdłuż rzeki po kładkach trafimy na kilka punktów widokowych i kolejny wodospad – Corra Linn. Jest on najwyższym z wszystkich trzech. Woda spada z wysokości 24 metrów.

falls of clyde
wodospady new lanark

Ostatni wodospad Bonnington Linn oddalony jest o około 40 minut drogi od wioski New Lanark. Cała trasa ma długość około 3 mil.

wodospady new lanark

Spacer można kontynuować drugą stroną rzeki. Po drodze znajdują się ruiny XVI wiecznego zamku – Corra Castle.

Wodospady New Lanark. Jak dojechać z Glasgow?

wodospady new lanark

Najlepsza opcja aby dostać się do New Lanark (jesli nie mamy samochodu) będzie pociąg z Glasgow Central do Lanark.

Druga opcja to autobus numer 240X lub 241X operatora Stuarts Coaches UK do Lanark z Buchanan Bus Station.

Następnie pieszo lub taksówką do New Lanark.

Aktualny rozkład i ceny biletów znajdują się na stronach:


Jeśli spodobało Ci się na naszej stronie a treści, które przygotowaliśmy pomogły Ci w organizacji wyjazdu lub do niego zainspirowały to możesz postawić nam kawę, która doda nam energii do tworzenia nowych i ciekawszych artykułów, które być może przydadzą Ci się w przyszłości.

Poświęcamy mnóstwo czasu i wkładamy mnóstwo energii aby przygotować wartościowe wpisy dlatego smaczną kawusię zawszę chętnie strzelimy.

Naciśnij przycisk poniżej!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

3 komentarze do “Wodospady New Lanark na rzecze Clyde”

  1. Bardzo ładna okolica i z przyjemnością obejrzałam zdjęcia. Jakoś nigdy nie pociągały mnie tamte tereny. Ale przeglądając wpisy o Walii, Szkocji jakaś iskierka ciekawości zapłonęła. Pozdrawiam serdecznie.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz