Wspinaczka na Snowdon – Walia Północna

snowdon wspinaczka

Walia zachwyciła nas swoimi krajobrazami. Piękną a zarazem najwyższą górą Snowdon, jeziorami, różnorodną roślinnością, ruinami, owcami…. to wszystko i wiele więcej zobaczyć można podczas pieszej wędrówki w górę.

Nocleg w Parku Narodowym Snowdonia

Nasz piękny, klimatyczny domek mieścił się w samym sercu ogromnego
Parku Narodowego Snowdonia. Dzięki temu mogliśmy zwiedzać go do woli, gdyż wszystko było w dogodnej odległości od naszego miejsca noclegowego. Ten piękny typowy dla tego regionu domek udało nam się znaleźć na stronie AirBnB. Otoczony on jest z każdej strony górami i łąkami, na których pasie się mnóstwo owiec. Niektóre z nich odwiedzały nasz ogródek gdy tylko zapomnieliśmy zamknąć furtkę. Wspaniale było się budzić w tej niesamowitej krainie, w tak uroczym miejscu.

Z racji tego, że mieliśmy mały problem ze zwleczeniem się z łóżek na miejsce parkingowe pod góra Snowdon dotarliśmy około godziny 10 rano. Parking pod szczytem był już zapełniony i nie mieliśmy szansy na zostawienie auta własnie w tym miejscu (10f). Wróciliśmy się więc nieco niżej do przydrożnego parkingu, który kosztował 4f na cały dzień. Dzięki temu dodaliśmy sobie kilka kilometrów więcej – nie był to dla nas problem. Jeśli jednak ktoś chce zaoszczędzić na czasie oraz kilometrach bez problemu dostanie się do miejsca, w którym rozpoczynają się wszystkie szlaki autobusem, który kursuje co kilkanaście minut a kosztuje 2f.

Wspinaczka na Snowdon

Dlaczego zdecydowaliśmy się właśnie na zdobycie tego szczytu? Mierzy on 1085m n.p.m. co czyni go najwyższym szczytem w Walii. Ciekawostką jest to, że Snowdon wchodzi w skład trzech brytyjskich szczytów górskich – National Three Peak Challenge. Polega ono na zdobyciu trzech najwyższych szczytów w Walii (Snowdon), Szkocji (Ben Nevis) i Anglii (Scafell Pike) w czasie nie dłuższym niż 24h.

Z Pen Y Pass na szczyt prowadzą dwa szlaki – Miners Track, Pyg Track o różnym stopniu trudności. My wybraliśmy Miners Track jest on bardo przyjemny. Spacerując nim w górę można podziwiać piękne jeziorka, ruiny, spływająca wodę, owieczki. Wydawać mogłoby się, że całe piękno Walii zostało zgromadzone właśnie na tym skrawku ziemi.

Będąc na szczycie Snowdon podziwiać można Snowdonie a także wyspę Anglesey. Oczywiście jak warunki na górze są sprzyjające. My trafiliśmy na mgłę. Mieliśmy jednak szczęście i ujrzeliśmy kilka pięknych widoków, gdy wiatr przeganiał mgłę.

Schodząc w dół zdecydowaliśmy się na nieco trudniejszy szlak (Pyg Track) ale zarazem szybszy. Bez żadnych problemów znaleźliśmy się przy samochodzie, ciesząc się zmęczeniem jakie nam towarzyszyło oraz na myśl o powrocie do naszego przytulnego domku i czekającego w nim schłodzonego piwka! Oby więcej takich chwil w życiu nas spotykało!

Dla osób, które nie mają czasu, siły lub ochoty na wspinaczkę a chciałyby zobaczyć widoki ze szczytu Snowdon jest rozwiązanie. Na górę można dostać się kolejką, która kursuje w małych odstępach czasu z góry na dół i z powrotem.

Na szczycie znajduje się schronisko (brak noclegu) oraz sklep z pamiątkami, które otwarte są one w zależności od pory roku.

Ciekawostką jest to, że w 1953 r. załoga Edmunda Hillar’ego trenowała właśnie na górze Snowdon a następnie zdobyła szczyt Mount Everest.

Należy pamiętać o warunkach pogodowych jakie panują na szczycie. Wiosną u podnóża góry może być przyjemna, sprzyjająca pogoda jednak na szczycie wciąż może zalegać śnieg. Nie bez powodu została ona nazwana „Śnieżną Górą”. Warto zaopatrzyć się w kurtkę przeciwdeszczową, gdyż na szczycie odnotowywane jest aż 4,473 milimetry opadów deszczu rocznie.

Szczyt Snowdon nie był jedynym szczytem jaki zdobyliśmy będąc w Walii ale o tym w kolejnym wpisie 🙂

Na jaki szczyt w Walii Wy się zdecydowaliście? Jaki możecie nam polecić? Nie jest powiedziane, że nie wrócimy w to zaczarowane miejsce jeszcze raz.

Udostępnij wpis!
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *