Walia

Wspinaczka na Snowdon – Walia Północna

snowdon walia najwyższy szczyt w walii

Walia zachwyciła nas swoimi krajobrazami. Piękną a zarazem najwyższą górą Snowdon, jeziorami, różnorodną roślinnością, ruinami, owcami…. to wszystko i wiele więcej zobaczyć można podczas pieszej wędrówki w górę.

O tym przeczytasz w poniższym artykule:

Nocleg w Parku Narodowym Snowdonia

Nasz piękny, klimatyczny domek mieścił się w samym sercu ogromnego
Parku Narodowego Snowdonia. Dzięki temu mogliśmy zwiedzać go do woli, gdyż wszystko było w dogodnej odległości od naszego miejsca noclegowego. Ten piękny typowy dla tego regionu domek udało nam się znaleźć na stronie AirBnB. Otoczony on jest z każdej strony górami i łąkami, na których pasie się mnóstwo owiec. Niektóre z nich odwiedzały nasz ogródek gdy tylko zapomnieliśmy zamknąć furtkę. Wspaniale było się budzić w tej niesamowitej krainie, w tak uroczym miejscu.

Z racji tego, że mieliśmy mały problem ze zwleczeniem się z łóżek na miejsce parkingowe pod góra Snowdon dotarliśmy około godziny 10 rano. Parking pod szczytem był już zapełniony i nie mieliśmy szansy na zostawienie auta własnie w tym miejscu (10f). Wróciliśmy się więc nieco niżej do przydrożnego parkingu, który kosztował 4f na cały dzień. Dzięki temu dodaliśmy sobie kilka kilometrów więcej – nie był to dla nas problem. Jeśli jednak ktoś chce zaoszczędzić na czasie oraz kilometrach bez problemu dostanie się do miejsca, w którym rozpoczynają się wszystkie szlaki autobusem, który kursuje co kilkanaście minut a kosztuje 2f.

Wspinaczka na Snowdon

Dlaczego zdecydowaliśmy się właśnie na zdobycie tego szczytu? Mierzy on 1085m n.p.m. co czyni go najwyższym szczytem w Walii. Ciekawostką jest to, że Snowdon wchodzi w skład trzech brytyjskich szczytów górskich – National Three Peak Challenge. Polega ono na zdobyciu trzech najwyższych szczytów w Walii (Snowdon), Szkocji (Ben Nevis) i Anglii (Scafell Pike) w czasie nie dłuższym niż 24h.

Z Pen Y Pass na szczyt prowadzą dwa szlaki – Miners Track, Pyg Track o różnym stopniu trudności. My wybraliśmy Miners Track jest on bardo przyjemny. Spacerując nim w górę można podziwiać piękne jeziorka, ruiny, spływająca wodę, owieczki. Wydawać mogłoby się, że całe piękno Walii zostało zgromadzone właśnie na tym skrawku ziemi.

Szczyt można zdobyć także szlakiem Crib Goch, którego opis znajdziecie na blogu Antek w Podróży.

E-Book

Będąc na szczycie Snowdon podziwiać można Snowdonie a także wyspę Anglesey. Oczywiście jak warunki na górze są sprzyjające. My trafiliśmy na mgłę. Mieliśmy jednak szczęście i ujrzeliśmy kilka pięknych widoków, gdy wiatr przeganiał mgłę.

Schodząc w dół zdecydowaliśmy się na nieco trudniejszy szlak (Pyg Track) ale zarazem szybszy. Bez żadnych problemów znaleźliśmy się przy samochodzie, ciesząc się zmęczeniem jakie nam towarzyszyło oraz na myśl o powrocie do naszego przytulnego domku i czekającego w nim schłodzonego piwka! Oby więcej takich chwil w życiu nas spotykało!

Dla osób, które nie mają czasu, siły lub ochoty na wspinaczkę a chciałyby zobaczyć widoki ze szczytu Snowdon jest rozwiązanie. Na górę można dostać się kolejką, która kursuje w małych odstępach czasu z góry na dół i z powrotem.

Na szczycie znajduje się schronisko (brak noclegu) oraz sklep z pamiątkami, które otwarte są one w zależności od pory roku.

Ciekawostką jest to, że w 1953 r. załoga Edmunda Hillar’ego trenowała właśnie na górze Snowdon a następnie zdobyła szczyt Mount Everest.

Należy pamiętać o warunkach pogodowych jakie panują na szczycie. Wiosną u podnóża góry może być przyjemna, sprzyjająca pogoda jednak na szczycie wciąż może zalegać śnieg. Nie bez powodu została ona nazwana „Śnieżną Górą”. Warto zaopatrzyć się w kurtkę przeciwdeszczową, gdyż na szczycie odnotowywane jest aż 4,473 milimetry opadów deszczu rocznie.

Szczyt Snowdon nie był jedynym szczytem jaki zdobyliśmy będąc w Walii ale o tym w kolejnym wpisie 🙂

Na jaki szczyt w Walii Wy się zdecydowaliście? Jaki możecie nam polecić? Nie jest powiedziane, że nie wrócimy w to zaczarowane miejsce jeszcze raz.

7 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dwie osoby – jeden świat!


Wiecznie Wolni

Na blogu pokazujemy świat widziany naszymi oczami! Opowiadamy o naszych przygodach. Dzielimy się odczuciami dotyczącymi ludzi i smaków. Przedstawiamy miejsca, które zobaczyliśmy. Witajcie w naszym podróżniczym świecie!

Related Articles

szare wiewiórki w wielkiej brytanii
AngliaSzkocjaWalia

Szare wiewiórki w Wielkiej Brytanii

Szare wiewiórki to nieodłączny element brytyjskich parków i ogrodów. Można je spotkać...

park narodowy snowdonia informacje praktyczne co warto wiedzieć
Walia

Park Narodowy Snowdonia (Północna Walia) praktycznie

Park Narodowy Snowdonia jest miejscem, które z pewnością warto odwiedzić. Niesamowite krajobrazy...

anglesey atrakcje co warto zobaczyć
Walia

Co zobaczyć na wyspie Anglesey i Holly Island?

Podczas zeszłorocznej wizyty w Walii jeden dzień zagospodarowaliśmy na zwiedzanie wyspy Anglesey....

pistyll Rhaeadr najwyższy wodospad w walii
Walia

Pistyll Rhaeadr – najwyższy wodospad w Walii

Pistyll Rhaeadr – najwyższy, 73 metrowy wodospad w Walii. Jeden z siedmiu...