Wspinaczka na Snowdon – Walia Północna

Walia zachwyciła nas swoimi krajobrazami. Piękną a zarazem najwyższą górą Snowdon, jeziorami, różnorodną roślinnością, ruinami, owcami…. to wszystko i wiele więcej zobaczyć można podczas pieszej wędrówki w górę.

Nocleg w Parku Narodowym Snowdonia

Nasz piękny, klimatyczny domek mieścił się w samym sercu ogromnego
Parku Narodowego Snowdonia. Dzięki temu mogliśmy zwiedzać go do woli, gdyż wszystko było w dogodnej odległości od naszego miejsca noclegowego. Ten piękny typowy dla tego regionu domek udało nam się znaleźć na stronie AirBnB. Otoczony on jest z każdej strony górami i łąkami, na których pasie się mnóstwo owiec. Niektóre z nich odwiedzały nasz ogródek gdy tylko zapomnieliśmy zamknąć furtkę. Wspaniale było się budzić w tej niesamowitej krainie, w tak uroczym miejscu.

Z racji tego, że mieliśmy mały problem ze zwleczeniem się z łóżek na miejsce parkingowe pod góra Snowdon dotarliśmy około godziny 10 rano. Parking pod szczytem był już zapełniony i nie mieliśmy szansy na zostawienie auta własnie w tym miejscu (10f). Wróciliśmy się więc nieco niżej do przydrożnego parkingu, który kosztował 4f na cały dzień. Dzięki temu dodaliśmy sobie kilka kilometrów więcej – nie był to dla nas problem. Jeśli jednak ktoś chce zaoszczędzić na czasie oraz kilometrach bez problemu dostanie się do miejsca, w którym rozpoczynają się wszystkie szlaki autobusem, który kursuje co kilkanaście minut a kosztuje 2f.

Wspinaczka na Snowdon

Dlaczego zdecydowaliśmy się właśnie na zdobycie tego szczytu? Mierzy on 1085m n.p.m. co czyni go najwyższym szczytem w Walii. Ciekawostką jest to, że Snowdon wchodzi w skład trzech brytyjskich szczytów górskich – National Three Peak Challenge. Polega ono na zdobyciu trzech najwyższych szczytów w Walii (Snowdon), Szkocji (Ben Nevis) i Anglii (Scafell Pike) w czasie nie dłuższym niż 24h.

Z Pen Y Pass na szczyt prowadzą dwa szlaki – Miners Track, Pyg Track o różnym stopniu trudności. My wybraliśmy Miners Track jest on bardo przyjemny. Spacerując nim w górę można podziwiać piękne jeziorka, ruiny, spływająca wodę, owieczki. Wydawać mogłoby się, że całe piękno Walii zostało zgromadzone właśnie na tym skrawku ziemi.

Szczyt można zdobyć także szlakiem Crib Goch, którego opis znajdziecie na blogu Antek w Podróży.

Będąc na szczycie Snowdon podziwiać można Snowdonie a także wyspę Anglesey. Oczywiście jak warunki na górze są sprzyjające. My trafiliśmy na mgłę. Mieliśmy jednak szczęście i ujrzeliśmy kilka pięknych widoków, gdy wiatr przeganiał mgłę.

Schodząc w dół zdecydowaliśmy się na nieco trudniejszy szlak (Pyg Track) ale zarazem szybszy. Bez żadnych problemów znaleźliśmy się przy samochodzie, ciesząc się zmęczeniem jakie nam towarzyszyło oraz na myśl o powrocie do naszego przytulnego domku i czekającego w nim schłodzonego piwka! Oby więcej takich chwil w życiu nas spotykało!


Zapraszamy również na nasz Instagram gdzie codziennie relacjonujemy nasze podróże i zarażamy chęcią do odkrywania świata. Na pewno Ci się spodoba też na naszym kanale YouTube, na którym znajdziesz Vlogi z różnych zakątków świata!

Wiecznie Wolni Instagram Wiecznie Wolni Facebook Wiecznie Wolni YouTube


Dla osób, które nie mają czasu, siły lub ochoty na wspinaczkę a chciałyby zobaczyć widoki ze szczytu Snowdon jest rozwiązanie. Na górę można dostać się kolejką, która kursuje w małych odstępach czasu z góry na dół i z powrotem.

Na szczycie znajduje się schronisko (brak noclegu) oraz sklep z pamiątkami, które otwarte są one w zależności od pory roku.

Ciekawostką jest to, że w 1953 r. załoga Edmunda Hillar’ego trenowała właśnie na górze Snowdon a następnie zdobyła szczyt Mount Everest.

Należy pamiętać o warunkach pogodowych jakie panują na szczycie. Wiosną u podnóża góry może być przyjemna, sprzyjająca pogoda jednak na szczycie wciąż może zalegać śnieg. Nie bez powodu została ona nazwana „Śnieżną Górą”. Warto zaopatrzyć się w kurtkę przeciwdeszczową, gdyż na szczycie odnotowywane jest aż 4,473 milimetry opadów deszczu rocznie.

Szczyt Snowdon nie był jedynym szczytem jaki zdobyliśmy będąc w Walii ale o tym w kolejnym wpisie 🙂

Na jaki szczyt w Walii Wy się zdecydowaliście? Jaki możecie nam polecić? Nie jest powiedziane, że nie wrócimy w to zaczarowane miejsce jeszcze raz.


Jeśli spodobało Ci się na naszej stronie a treści, które przygotowaliśmy pomogły Ci w organizacji wyjazdu lub do niego zainspirowały to możesz postawić nam kawę, która doda nam energii do tworzenia nowych i ciekawszych artykułów, które być może przydadzą Ci się w przyszłości.

Poświęcamy mnóstwo czasu i wkładamy mnóstwo energii aby przygotować wartościowe wpisy dlatego smaczną kawusię zawszę chętnie strzelimy.

Naciśnij przycisk poniżej!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

7 komentarzy do “Wspinaczka na Snowdon – Walia Północna”

  1. Uwielbiam wpadać na Waszego bloga i oglądać zdjęcia! Są takie tajemnicze, zawsze z mgiełką i klimatem. Jak będę kiedyś w Walii, oczywiście lecę Waszym szlakiem.

    Pozdr
    Ewelina

    Odpowiedz
  2. Kurczę, kręciłam się w okolicy, a szczytu nie zdobyłam. Klimat niesamowity… ciągle powrót mam w planach, bo uwielbiam tamtejsze krajobrazy. I własnie z taką mgłą. A ile dokładnie zajęło Wam wejście i zejście?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz