Ameryka PółnocnaSalwador

Wulkan Santa Ana z lazurowym kraterem w Salwadorze

Santa Ana wulkan Salwador

Uwielbiamy zdobywać coraz to wyższe szczyty. Ostatnio mieliśmy okazję wspiąć się na kilka wulkanów. Jednym z nich był wulkan Santa Ana w Salwadorze. Cieszy się on dużą popularnością wśród turystów. Idąc w górę można podziwiać wspaniałe krajobrazy. To jednak nie dlatego tak wiele osób decyduje się na odwiedzenie tego miejsca. Główną atrakcją jest wielki krater wypełniony wodą o niesamowitym, lazurowym kolorze.

Zapraszamy do artykułu!

Santa Ana – wulkan z lazurowym jeziorem

Wulkan Santa Ana znajdujący się północnej części kraju to jedno z piękniejszych miejsc, które udało nam się odwiedzić podczas podróży po Salwadorze. Stojąc na krawędzi krateru mieliśmy okazję podziwiać piękne, lazurowe jezioro. Niestety nie można zejść na brzeg ale widok z góry jest wyjątkowy! W dodatku trafiliśmy na bardzo dobrą pogodę. To był niesamowity dzień, pełen pozytywnych wrażeń!

Wulkan Santa Ana atrakcje w Salwadorze
Jak widać jesteśmy zadowoleni z wejścia na wulkan Ilamatepec.

Najbardziej aktywny wulkan w Salwadorze

Santa Ana to jeden z najbardziej aktywnych wulkanów w całym kraju. Ostatni wybuch miał miejsce w 2005 roku. Najprawdopodobniej 2 osoby zginęły podczas eksplozji a tysiące zostało ewakuowanych.

Wulkan Santa Ana atrakcje w Salwadorze
Krater wulkanu widziany z perspektywy drona.
Wulkan Santa Ana atrakcje w Salwadorze

Wulkan Santa Ana i Park Narodowy Cerro Verde

Wulkan Santa Ana inaczej także Illamatepec. To najwyższy wulkan w Salwadorze (2138 metrów nad poziomem morza). Jest to już trzeci wulkan zdobyty przez nas w trakcie podróży po Ameryce Środkowej. Na naszej liście znajduje się również Acatenango w Gwatemali i Cerro Chato w Kostaryce.

Wulkan Santa Ana atrakcje w Salwadorze
Wulkan Izalco w tym samym parku narodowym.

W Parku Narodowym Cerro Verde (Parque Nacional Los Volcanes) znajduje się popularny wulkan Santa Ana oraz dwa inne: Cerro Verde i Izalco. Wędrówka na wulkan była dla nas jedną z ciekawszych atrakcji w trakcie tej podróży. Droga na szczyt zajmuje około 80-90 minut. Trasa jest dość prosta i łatwa. Na szczyt mogą również wejść osoby bez dobrej kondycji.

E-Book
Wulkan Santa Ana atrakcje w Salwadorze
W Salwadorze można spotkać mnóstwo wulkanów.

Na szczycie wulkanu można zjeść lody, które są sprzedawane przez lokalnych sprzedawców. Są różne smaki do wyboru. Zdecydowaliśmy się na kokosowy i truskawkowy. Oba były przepyszne.

W ciągu 17 dni mieliśmy okazję dowiedzieć się, że w tym kraju jest dużo więcej równie ciekawych miejsc. Więcej na ich temat znajdziesz tutaj – Salwador. Co warto zobaczyć? TOP 10+ Atrakcji!

Santa Ana – kolonialne miasteczko na północy Salwadoru

W kolonialnym miasteczku Santa Ana znajduje się kilka ciekawych zabytków. Wszystkie są zlokalizowane wokół centralnego parku – Parque Libertad. Charakterystycznymi punktami w mieście są: Palacio Municipal de Santa Ana, Teatro Nacional De Santa Ana i Catedral de Nuestra Señora Santa Ana.

Santa Ana atrakcje w Salwadorze
Palacio Municipal de Santa Ana w miasteczku Santa Ana.
Santa Ana atrakcje w Salwadorze
Catedral de Nuestra Señora Santa Ana.

W Ameryce Środkowej i Południowej odwiedziliśmy kilka równie ciekawych kolonialnych miasteczek: Antigua w Gwatemali, Valladolid w Meksyku, Cartagena, Jardin i Salento w Kolumbii oraz Santo Domingo w Dominikanie.

Jak chyba w każdym środkowo-amerykańskim mieście można tu znaleźć mnóstwo stoisk targowych czyli tak zwany street food. Polecamy spróbować tortas, tacos czy pupusas. Te ostatnie można zjeść za grosze. Nasze ulubione smaki to czosnek, kurczak, fasola, ser i kwiaty loroco.

Santa Ana atrakcje w Salwadorze
Jedna z uliczek w Santa Anie tuż przed zachodem słońca.
Santa Ana atrakcje w Salwadorze
Teatro Nacional De Santa Ana
Santa Ana atrakcje w Salwadorze
Stoiska uliczne w centrum miasteczka.
Santa Ana atrakcje w Salwadorze
Palacio Municipal de Santa Ana

Informacje praktyczne – wejście na wulkan Santa Ana

Poniżej znajdziesz kilka informacji praktycznych, które pomogą i ułatwią Ci zorganizowanie własnej podróży.

Jak dostać się na wulkan Santa Ana z miasta Santa Ana?

Pora na kilka informacji praktycznych. Aby dostać się na punkt startowy wędrówki trzeba złapać autobus numer 248 z miasta Santa Ana – koszt biletu to 0,90$ za jedną osobę. Z miasta wyrusza on około 7:30. Na miejscu wymagany jest przewodnik (jego koszt to 3$ za osobę) ale coś nam się wydaje, że śmiało można iść bez niego. Obiecywanych policjantów jako ochrona nie było a rzekomego przewodnika widzieliśmy tylko w momencie płacenia. Coś tu chyba śmierdzi co?

Wulkan Santa Ana atrakcje w Salwadorze
Mimo krążących legend w Salwadorze czuliśmy się bezpiecznie.

Gdzie zatrzymać się w mieście Santa Ana?

W miasteczku Santa Ana zatrzymaliśmy się w noclegu na Airbnb w okolicach centrum u bardzo miłej pani. Za 12,5$ za noc wynajęliśmy pokój ze wspólną łazienką i śniadaniem wliczonym w cenę. Miejsce okazało się być idealną opcją. Nieopodal niego znajdował się przystanek autobusowy, z którego odjeżdżał autobus na wulkan Santa Ana.

Najlepsze i najtańsze noclegi w Santa Ana znajdziesz tutaj.

Bezpieczeństwo w Santa Ana

W Salwadorze czuliśmy się bezpiecznie mimo tego, że należy on do jednych z najniebezpieczniejszych krajów na świecie. W miejscach turystycznych nigdy nie spotkała nas niebezpieczna i nieprzyjemna sytuacja. Lokalni mieszkańcy zawsze byli dla nas mili i często pomagali nam w trudnych sytuacjach.

Podczas wędrówki na wulkan Santa Ana czuliśmy się bezpiecznie. Miejsce jest przystosowane dla zwiedzających i panuje tam fantastyczny klimat. Towarzyszył nam przewodnik (tylko na początku trasy) a na szczycie była policja (również przez chwilę) aby dbać o bezpieczeństwo turystów.

Wulkan Santa Ana atrakcje w Salwadorze
O bezpieczeństwo na szlaku dbało dwóch policjantów.

Należy pamiętać, że podczas podróży nie należy odwiedzać podejrzanych miejsc, w miarę możliwości unikać nocnych spacerów i pytać miejscowych o to gdzie warto się udać a gdzie lepiej się nie zapuszczać.

Co ze sobą zabrać na wulkan Santa Ana?

Wchodząc na wulkan pamiętaj aby zabrać ze sobą wystarczającą ilość wody. Podczas naszej wędrówki panowały wysokie temperatury. Na górze co prawda można kupić napój lub lody od lokalnych sprzedawców jednak mimo wszystko warto zaopatrzyć się już przed startem.

Aby wejść na wulkan wystarczą zwykłe adidasy jednak jeśli masz ze sobą buty treningowe to zdecydowanie postaw na nie. Miejscami droga pokryta jest malutkimi, sypkimi kamykami co znacznie utrudnia wędrówkę.

Spakuj do plecaka bluzę lub kurtkę. Na starcie, wcześnie rano może być chłodno. Zabierz ze sobą drobne pieniądze aby móc kupić lody na szczycie wulkanu u lokalnego sprzedawcy.

Wulkan Santa Ana atrakcje w Salwadorze
Dobre wyposażenie plecaka to podstawa udanej wędrówki. W tle wulkan Izalco.

Płatność: gotówka czy karta?

Podróżując po Salwadorze przeważnie płaciliśmy gotówką. Dużym udogodnieniem jest to, że w większych miastach są bankomaty i większość z nich nie pobiera dodatkowych kosztów. Większość bankomatów obsługiwała kartę typu Visa. Z kartą Mastercard mieliśmy problem i nie raz musieliśmy się trochę namęczyć aby cokolwiek znaleźć.

Kiedy wybierasz się do małych miejscowości upewnij się, że masz wystarczającą ilość gotówki. Może zdarzyć się tak, że w mniejszych miasteczkach lub wioskach nie będzie bankomatu lub Twoja karta nie będzie akceptowana.

Film ze zwiedzania – podróżuj razem z nami

Na naszym kanale YouTube obejrzysz film z wędrówki na wulkan Santa Ana. Jeśli szukasz ciekawostek, inspiracji czy pięknych kadrów to odsyłam do poniższego vloga.

Podróż po Salwadorze – pozostałe wpisy

Jeśli planujesz podróż do Salwadoru lub nadal zastanawiasz się czy warto zajrzyj do poniższych wpisów:

Wszystkie vlogi z Salwadoru w kolejności chronologicznej znajdziesz na naszym kanale YouTube.

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dwie osoby – jeden świat!


Wiecznie Wolni

Na blogu pokazujemy świat widziany naszymi oczami! Opowiadamy o naszych przygodach. Dzielimy się odczuciami dotyczącymi ludzi i smaków. Przedstawiamy miejsca, które zobaczyliśmy. Witajcie w naszym podróżniczym świecie!

Related Articles

La Fortuna wulkan dzikie zwierzęta wulkan
Ameryka PółnocnaKostaryka

La Fortuna – wędrówka na wulkan i dzikie zwierzęta w Kostaryce

La Fortuna to pierwsza miejscowość, w której zatrzymaliśmy w trakcie naszego kilkutygodniowego...

Salwador niezbędnik podróżnika praktyczne informacje
Ameryka PółnocnaSalwador

Podróż do Salwadoru – praktyczny poradnik. Wszystko co warto wiedzieć!

W Salwadorze spędziliśmy prawie trzy tygodnie. W tym czasie udało nam się...

Honduras niezbędnik podróżnika praktyczne informacje
Ameryka PółnocnaHonduras

Podróż do Hondurasu – praktyczny poradnik. Wszystko co warto wiedzieć!

Honduras to niezbyt popularny kierunek wśród europejskich podróżników. Nie każdy decyduje się...

Gwatemala praktyczny porandik niezbędnik podróżnika
Ameryka PółnocnaGwatemala

Podróż do Gwatemali – praktyczny poradnik. Wszystko co warto wiedzieć!

Nasza podróż do Gwatemali trwała ponad trzy tygodnie. W tym czasie udało...