Górski Poradnik

Wybierasz się w góry? Koniecznie weź to do plecaka!

Jak spakować się w góry

Góry są pełne tajemnic i niespodzianek, zarówno dla doświadczonych wędrowców, jak i dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z turystyką górską. W zależności od celu podróży, pory roku czy konkretnych warunków, z jakimi możesz się spotkać, warto dobrze przygotować się do wyprawy, szczególnie jeśli chodzi o ekwipunek, który zabierasz ze sobą. Co koniecznie wziąć do plecaka? Przekonaj się o tym już teraz, czytając ten artykuł!

Zapraszamy do wpisu!

Koniecznie weź dodatkową odzież

Dynamika zmian pogodowych w górach może cię zaskoczyć. Może się zdarzyć, że opuszczasz dolinę w pełnym słońcu, a już po kilku godzinach wspinaczki czy podczas długotrwałego zejścia, doświadczysz drastycznej zmiany temperatury, która może różnić się nawet o kilkanaście stopni! W terenie górskim konieczne jest bycie gotowym na wszystkie ewentualności.

Dlatego weź ze sobą dodatkową kurtkę czy spodnie, które będziesz mógł założyć, gdy zrobi się chłodniej. W tym celu jeszcze przed wycieczką w góry odwiedź dobry sklep turystyczny. Znajdziesz w nim wiele potrzebnych rzeczy do takiej wyprawy. Tego typu sklep outdoorowy czy sklep górski oferuje plecaki, buty (przeczytaj więcej o butach trekkingowych) czy kurtki przeciwdeszczowe, w które warto zainwestować.

Nie zapomnij o mapie i kompasie

Klasyczna mapa, mimo upływu czasu, nadal jest nieocenionym narzędziem. Szlaki mogą być dobrze oznaczone, ale to ona daje ci pełną świadomość twojego położenia. Dzięki niej możesz szybko dostosować się do sytuacji, na przykład gdy konieczna jest zmiana trasy. Warto zainwestować w mapę laminowaną lub wykonaną ze specjalnego papieru. Są one odporne na wodę i charakteryzują się niezwykłą trwałością.

Koniecznie zainwestuj również w dobry kompas. Ten nieduży i lekki przedmiot odgrywa kluczową rolę w nawigacji. Zawsze warto mieć go pod ręką, na wypadek niespodzianek.

W pełni naładuj telefon i weź dobry powerbank

Naładowany telefon komórkowy często okazał się zbawieniem w sytuacjach kryzysowych w górach, ratując zdrowie i życie ludzi. Nie zapomnij z góry zapisać numerów alarmowych odpowiednich służb ratunkowych, takich jak TOPR czy GOPR. Przydatnym dodatkiem będzie również powerbank, który zapewni dodatkowe „paliwo” dla telefonu lub innego urządzenia. Niektóre modele czołówek mogą również korzystać z tej dodatkowej mocy.

Przyda ci się również czołówka i latarka

Ciemność górskich szlaków efektywnie eliminuje zdolność do bezpiecznego przemieszczania się. Bez światła, pojęcie bezpieczeństwa staje się nieosiągalne. Wyposażenie w czołówkę umożliwi ci bezproblemowe pokonanie łatwiejszych odcinków szlaku, nawet przed wschodem słońca czy po jego zachodzie.

Czołówka to kluczowy element ekwipunku każdego turysty. Jest niezastąpiona nie tylko podczas nocnych wędrówek, ale również podczas obozowania, kiedy potrzebuje się wolnych rąk do rozpalania ogniska czy gotowania. Dodatkowa latarka i zapasowe baterie to zabezpieczenie przed nieprzewidzianymi awariami lub przedłużającą się wędrówką.

Odpowiednie przygotowanie i przemyślane wyposażenie może być kluczem do bezpiecznej i udanej przygody w górach. Oprócz wymienionych wyżej przedmiotów twój plecak powinien zawierać również napoje i żywność, okulary przeciwsłoneczne, koniecznie apteczkę pierwszej pomocy, ubezpieczenie podróżne, pieniądze, dokumenty osobiste, scyzoryk, woreczek na śmieci czy kije trekkingowe. Śmiało możesz uzupełnić swoje wyposażenie na wyprawę górską o aparat fotograficzny czy krem z filtrem UV.

Dokładnie przemyśl swoją decyzję dotyczącą pakowania plecaka w góry. Istotne jest przede wszystkim to, aby niczego ci nie zabrakło podczas pieszej wędrówki. Powodzenia na szlakach i udanej wycieczki!

* Wpis powstał przy współpracy z polarsport.pl

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *