Góry w SzkocjiSzkocja

Wzgórza Ochills w Szkocji – góry w okolicach Stirling

dumyat wzgórza ochills atrakcje stirling

Wzgórza Ochills znajdują się w niedalekiej odległości od Stirling. Jeśli planujecie odwiedzić miasto słynące z potężnego zamku na skale i lubicie aktywne spędzać czas to polecamy Wam wybrać się w lokalne góry, które są także doskonałym punktem widokowym.

Ochills to pasmo górskie w Szkocji znajdujące się na północ od doliny rzeki Forth. Rozciąga się ono przez ponad 25 mil od Stirling do zatoki rzeki Tay. Najwyższym szczytem jest znajdujący się na wysokości 721 metrów nad poziomem morza Ben Cleuch.

Widoczne ze Stirling Castle wzgórza Ochills oraz Abbey Craig, gdzie znajduje się The National Wallace Monument to typowo pocztówkowy motyw ze Stirling. Bardzo często można spotkać takie połączenie na fotografiach oraz kalendarzach przedstawiających szkockie krajobrazy. Wygląda to mniej więcej tak:

Wzgóza Ochills Szkocja - góry w okolicach Stirling

Co warto zobaczyć w okolicach Stirling?

W Stirling spędziliśmy weekend, pierwszego dnia odkrywaliśmy najciekawsze atrakcje i miejsca w mieście, tym między innymi Stirling Castle. Drugiego dnia wyruszyliśmy na spacer po wzgórzach Ochills. Zdecydowaliśmy, że zdobędziemy szczyt o nazwie Dumyat. Nie jest on zbyt wysoki bo liczy sobie zaledwie 418 m nad poziomem morza ale widoki, które można podziwiać po drodze jak i ze szczytu zachwycają (mamy taką nadzieję).

Wzgóza Ochills Szkocja - góry w okolicach Stirling
Wzgóza Ochills Szkocja - góry w okolicach Stirling

Samochód zostaliśmy na bezpłatnym parkingu, który znajduje się dokładnie tutaj – Pendreich Car Park. Pogoda nie była najlepsza ale i tak zdecydowaliśmy, że ruszamy w góry. Szybko przekonaliśmy się, że tego dnia jednak będzie padał deszcz. W zasadzie pogoda zmieniała się co kilkanaście minut. To typowe dla Szkocji także nie ma się czym przejmować.

Wzgórza Ochills są bardzo popularne wśród lokalnych mieszkańców a także osób odwiedzających Stirlingshire. Na szlaku spotkać można rodziny z dziećmi, ludzi na spacerze z psem, rowerzystów a także biegaczy. Szlak nie jest zbyt wymagający także polecamy każdemu.

E-Book
Wzgóza Ochills Szkocja - góry w okolicach Stirling
Wzgóza Ochills Szkocja - góry w okolicach Stirling

Więcej pomysłów na szkockie góry dla początkujących znajdziecie we wpisie – TOP 10 – szlaki górskie w Szkocji dla początkujących. Dojście na Dumyat zajęło nam około 45 minut. To był bardzo ciekawy dzień!

Co jeszcze warto zobaczyć w okolicy?

Jeśli będziecie w okolicy Stirling to polecamy Wam wybrać się do Falkirk, gdzie znajdują się na największe na świecie metalowe końskie łby. Fanom miejsc historycznych polecamy także wizytę w Dunfermline gdzie pochowano Roberta the Bruce, który jest symbolem walki o niepodległość Szkocji.  Zamek Blackness Castle (Fort William w serialu Outlander) oraz Doune Castle (Castle Leoch w Outlanderze oraz Winterfell z serialu Gra o Tron).

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dwie osoby – jeden świat!


Wiecznie Wolni

Na blogu pokazujemy świat widziany naszymi oczami! Opowiadamy o naszych przygodach. Dzielimy się odczuciami dotyczącymi ludzi i smaków. Przedstawiamy miejsca, które zobaczyliśmy. Witajcie w naszym podróżniczym świecie!

Related Articles

Najpiękniejsza droga widokowa w Szkocji – Road Trip North Coast 500
North Coast 500Szkocja

Najpiękniejsza droga widokowa w Szkocji – Road Trip North Coast 500

Podczas naszej podróży po Szkocji mieliśmy okazję odkryć niezwykłe piękno i bogactwo...

West Highland Way w Szkocji trekking wędrówka
Atrakcje nad Loch LomondNatura w SzkocjiSzkocja

West Highland Way – najpiękniejszy szlak długodystansowy w Szkocji

West Highland Way to najpiękniejszy, długodystansowy szlak w Szkocji. Wędrówka rozpoczyna się...

edynburg zwiedzanie atrakcje co zobaczyć
EdynburgSzkocja

Edynburg – jak spędzić weekend? Atrakcje – co zobaczyć?

Edynburg to stolica Szkocji i miasto, w którym warto spędzić weekend. Znane...

EdynburgSzkocja

Wojtek – niedźwiedź, który został żołnierzem

Okres II wojny światowej pełen jest niesamowitych historii. Z pewnością jedną z...