Ameryka PółnocnaMeksyk

Żółte miasto Izamal w Meksyku – co warto zobaczyć?

Izamal Meksyk żółte miasto co warto zobaczyć atrakcje

Izamal to mało znana perełka w północnej części półwyspu Jukatan w Meksyku. Wizyta w miasteczku to doskonała okazja aby podziwiać charakterystyczną, kolonialną zabudowę a także wyjątkową piramidę, która znajduje się w bliskiej odległości od centrum.

Zapraszamy do wpisu!

Dlaczego warto odwiedzić Izamal?

Izamal znajduje się na liście Pueblos Mágicos czyli magicznych, meksykańskich miasteczek, które mogą poszczycić się wyjątkową architekturą, kultura i historią. Miejsce to powstało na zgliszczach dawnego miasta Majów a kamień pochodzący z majańskich świątyń został wykorzystany do wybudowania kolonialnego Izamal. Tutaj możesz znaleźć pełną listę.

Izamal żółte miasto w Meksyku co warto zobaczyć

W późniejszych czasach miejsce to zyskało przydomek „żółtego miasta”. Historia ta wiąże się z naszym rodakiem ale o niej opowiemy za chwilę.

Izamal jest także nazywany stolicą Mezcalu czyli mocnego alkoholu wyrabianego z agawy z dodatkiem larwy gąsienicy gusano. Na ten moment podziękujemy!

Izamal żółte miasto w Meksyku co warto zobaczyć

Izamal, które powstało na gruzach miasta Majów

W połowie XV wieku hiszpańscy konkwistadorzy założyli na miejscu Majańskiego miasta nowe, kolonialne Izamal. Nowe budynki powstały z kamieni poprzednich zabudowań. To już kolejne miasta, które powstało w ten sam sposób. Valladolid, które odwiedziliśmy kilka dni wcześniej może pochwalić się podobną historią.

Izamal żółte miasto w Meksyku co warto zobaczyć
Convento de San Antonio w Izamal.

W 1561 roku na miejscu świątyni Pap-hol-Chak wybudowano Convento de San Antonio, który aktualnie jest symbolem miasta i chętnie odwiedzaną przez turystów atrakcją. Jest ona dostępna dla zwiedzających bezpłatnie – warto więc przespacerować się po dziedzińcu, który przy okazji jest dobrym punktem widokowym.

Izamal żółte miasto w Meksyku co warto zobaczyć
Convento de San Antonio w Izamal.
Izamal żółte miasto w Meksyku co warto zobaczyć
Dziedziniec Convento de San Antonio w Izamal.
Dziedziniec Convento de San Antonio w Izamal.

Dlaczego Izamal nazywane jest żółtym miastem?

Żółty kolor budynków wiąże się z ciekawą historią z Polakiem w roli głównej. W trakcie pielgrzymki Jana Pawła II do Meksyku w 1993 roku, podczas w wizyty w Izamal papież wyraził poparcie dla społeczności Indian.

Izamal atrakcje przewodnik co warto zobaczyć

Dzięki tym słowom mieszkańcy postanowili pomalować miasto na kolory Watykanu czyli żółty i biały. W taki oto sposób Izamal stało się La Ciudad Amarilla czyli żółtym miastem. Od tego momentu miasteczko stało się popularne wśród turystów, którzy na własne oczy chcieli zobaczyć to wyjątkowe miejsce. My także znaleźliśmy się w tym gronie!

Na dziedzińcu Convento de San Antonio wzniesiono pomnik poświęcony Janowi Pawłowi II. Zarówno dziedziniec jak i Pomnik można zwiedzić bezpłatnie. Miejsce to imponuje swoim rozmiarem oraz kolumnami otaczającymi główny plac. Warto poświęcić trochę czasu aby przespacerować się w tym pięknym miejscu.

Izamal atrakcje przewodnik co warto zobaczyć
Pomnik Jana Pawła II w Izamal.

Będąc precyzyjnym to około 90% budynków w centrum pomalowana jest na kolor żółty z białymi wnękami okiennymi i futrynami w drzwiach. Część z nich ma już nieco podrapany i odpadający tynk ale nadal wygląda to bardzo klimatycznie. Im dalej od centrum tym częściej pojawiają się fasady budynków w innych kolorach.

Zwiedzanie Izamal to doskonała okazja aby pstryknąć kilka ciekawych zdjęć z żółtymi, kolonialnymi budynkami w tle. Poniżej możecie zobaczyć kilka naszych fotek.
Na Parque Itzamna znajdują się duże litery, które tworzą nazwę miasta. Można zrobić sobie zdjęcie na ich tle. Te ogromne napisy z Meksyku są naprawdę popularne na Instagramie.

Izamal atrakcje przewodnik co warto zobaczyć

Piramidy Majów w Izamal

Jeśli chodzi o atrakcje w Izamal to na naszej liście nie może zabraknąć Piramidy Kinich Kakmó znanej także jako Wielka Piramida. Na pierwszy rzut oka jest ona praktycznie niewidoczna, doskonale chowa się ona pomiędzy żółtymi zabudowaniami. Można do niej dojść w ciągu pięciu minut z głównego placu w Izamal. Jest to zdecydowanie nasza ulubiona miejscówka w żółtym mieście a o mały włos mogliśmy ją przegapić. Gdybyśmy nie musieli czekać 3 godzin na autobus to prawdopodobnie nie odwiedzilibyśmy Wielkiej Piramidy.

E-Book
Izamal atrakcje przewodnik co warto zobaczyć
Schody prowadzące na Wielką Piramidę
Izamal atrakcje przewodnik co warto zobaczyć
Piramida Kinich Kakmó w pełnej okazałości.

Wkładając trochę wysiłku można dostać się na jej szczyt skąd rozpościera się piękny widok na miasteczko i okoliczne lasy. Bez chwili zastanowienia powiedziałbym, że jest to najlepszy punkt widokowy w Izamal i jedno z najciekawszych atrakcji, które odwiedziliśmy w trakcie naszej podróży po Meksyku. Myślę, że dobrym pomysłem jest zostanie tam na zachód słońca – jeśli oczywiście pogoda dopisuje. Podczas naszej wizyty było zbyt pochmurnie i nie mogliśmy zobaczyć barwnego nieba na tle żółtego miasta.

Izamal atrakcje przewodnik co warto zobaczyć

Wstęp na terenie Piramidy Kinich Kakmó jest bezpłatny co było dla nas dużym zaskoczeniem. Myślę, że bez problemu mogliby kasować 200 MXN a i tak większość turystów kupiłaby bilet wstępu. Przy wejściu wisi tabliczka o opłacie 50 MXN za możliwość skorzystania z profesjonalnego aparatu. Nie widzieliśmy nikogo kto zajmowałby się pobieraniem opłat ani tym bardziej sprawdzaniem plecaków.

Poza wcześniej wspomnianą piramidą w mieście znaleźć można ślady kilkunastu innych majańskich budowli, które można odkryć spacerując żółtymi uliczkami. Nam udało się dotrzeć do Pirámide de Itzamatul, które niestety nie było dostępne dla zwiedzających.

Izamal atrakcje przewodnik co warto zobaczyć
Pirámide de Itzamatul w Izamal.
Izamal atrakcje przewodnik co warto zobaczyć
Izamal atrakcje przewodnik co warto zobaczyć

Ile czasu warto spędzić w Izamal?

Miasteczko urzeka swoim pięknem i niepowtarzalny klimatem. Najciekawsze atrakcje w Izamal można zobaczyć w ciągu kilku godzin lub jednego dnia. Polecamy mimo wszystko spędzić tutaj co najmniej dwa dni aby móc w pełni poczuć lokalną atmosferę oraz zasmakować lokalnego, meksykańskiego jedzenia.

Atrakcje w Izamal i co warto zobaczyć

Jak zwiedzać Izamal?

Gdy zwiedzamy jakieś miasta najczęściej poruszamy się pieszo. Daje nam to ogromną swobodę bo w każdej chwili możemy zatrzymać się gdzie tylko chcemy a także skręcić w dowolną uliczkę. Najciekawsze atrakcje w Izamal zlokalizowane są bardzo blisko siebie więc wynajem roweru będzie tutaj zbędnym wydatkiem.

Atrakcje w Izamal i co warto zobaczyć
Lokalsi w Izamal bardzo często poruszają się rowerami.

W mieście kursują także dorożki jednak takiej opcji nie polecamy. Gdyby mimo wszystko ktoś był zainteresowany to taka usługa kosztuje około 300 pesos.

Noclegi w Izamal czyli gdzie zarezerwować hotel lub pokój?

Jeśli chcielibyście zostać w Izamal dłużej to z pewnością będziecie szukać noclegu lub hotelu. Polecamy zatrzymać się w blisko Parque Itzamna czyli tętniącego życiem placu, przy którym spotykają się lokalsi a uliczni sprzedawcy zachęcają do spróbowania lokalnych przysmaków takich jak na przykład marquesitas.

Najlepsze noclegi w Izamal można znaleźć tutaj.

Film ze zwiedzania Izamal

Jeśli nadal czujesz niedosyt i chciałbyś poznać więcej argumentów, które pozwolą zdecydować Ci czy warto odwiedzić Izamal to zachęcamy do obejrzenia krótkiej wideo relacji ze zwiedzania Izamal.

Pozostałe wpisy z Meksyku

Jeśli planujesz podróż do Meksyku lub jesteś w jej trakcie to z pewnością mogą zainteresować Cię poniższe wpisy na naszym blogu:

Wszystkie vlogi z Meksyku w kolejności chronologicznej znajdziesz na naszym kanale YouTube.

Przeczytaj dalej – Podróż do Meksyku – porady, koszty. Jak samodzielnie zorganizować wyjazd?

Pozostałe zdjęcia

Atrakcje w Izamal i co warto zobaczyć
Atrakcje w Izamal i co warto zobaczyć
Ciężarówka Coca-Coli spotkana w Izamal.
Atrakcje w Izamal i co warto zobaczyć
Jeden z wielu żółtych budynków w Izamal.
Atrakcje w Izamal i co warto zobaczyć
Atrakcje w Izamal i co warto zobaczyć
Takie samochody są bardzo popularne w Meksyku.
Atrakcje w Izamal i co warto zobaczyć
Atrakcje w Izamal i co warto zobaczyć

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Articles

Dominikana wycieczki fakultatywne
Ameryka PółnocnaDominikana

Wycieczka fakultatywna na Dominikanę – 5 miejsc, które warto zobaczyć!

Dominikana to tropikalny, karaibski raj, który każdego roku przyciąga miliony turystów. Ma...

La Fortuna wulkan dzikie zwierzęta wulkan
Ameryka PółnocnaKostaryka

La Fortuna – wędrówka na wulkan i dzikie zwierzęta w Kostaryce

La Fortuna to pierwsza miejscowość, w której zatrzymaliśmy w trakcie naszego kilkutygodniowego...

Salwador niezbędnik podróżnika praktyczne informacje
Ameryka PółnocnaSalwador

Podróż do Salwadoru – praktyczny poradnik. Wszystko co warto wiedzieć!

W Salwadorze spędziliśmy prawie trzy tygodnie. W tym czasie udało nam się...

Honduras niezbędnik podróżnika praktyczne informacje
Ameryka PółnocnaHonduras

Podróż do Hondurasu – praktyczny poradnik. Wszystko co warto wiedzieć!

Honduras to niezbyt popularny kierunek wśród europejskich podróżników. Nie każdy decyduje się...